V Rušah se nadaljuje pingpong med županjo Urško Repolusk in občinskimi svetniki zaradi ruške obvoznice

Barbara Bradač Barbara Bradač
11.05.2022 19:20

Občinski svetniki želijo vrnitev prvotne trase zahodnega dela ruške obvoznice v prostorske dokumente brez razprave. Na jutrišnji seji ne bodo več odločali o variantah tras, jih pa županja Urška Repolusk z dokumentacijo vseeno seznanja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na tiskovni konferenci so Gregor Vrečko in Jasmina Vrečko Rupnik iz civilne iniciative in občinski svetniki Silverija Belčič (Neodvisna lista za varnost in pomoč - NLVP), Darko Knez, ZA – Združena akcija, Martin Lesjak (SD) in Mihael Kranjčević (Neodvisna lista #SKUPAJ) pojasnili svoje videnje ravnanja županje glede obvoznice.
Barbara Bradač

Še naprej vre v občini Ruše zaradi umeščanja trase zahodnega odseka obvoznice Ruše. Odnosi so tako eskalirali, da ni mogoče izpeljati seje občinskega sveta, ki jo skliče županja Urška Repolusk in na kateri od svetnikov pričakuje odločanje o poteku trase. Že trikrat je bila pri tem neuspešna. Jutri bo ponovno izredna seja.

Zahtevajo vrnitev obstoječe trase in nič drugega

In kje je problem v Rušah? Županja je doslej želela, da se občinski svetniki seznanijo o variantah tras in glasujejo, kje naj teče zahodna ruška obvoznica. Občinski svetniki pa tega ne želijo. Zakaj ne, so pojasnili na današnji tiskovni konferenci. "Svetniki ne želimo razpravljati o posameznih variantah, ampak želimo, da se povrne stanje, ki je bilo, preden je županja začela svoje aktivnosti, s katerimi je povzročila razdor v Rušah," je povedal občinski svetnik Darko Knez iz svetniške skupine Združena akcija (ZA). O variantah tras ne želijo razpravljati, saj menijo, da jih je peljala v tajnosti in samovoljno ter da je bila odločitev o trasi sprejeta že pred leti.

Barbara Bradač

Z zahtevami za sklic izrednih sej občinski svetniki niso bili uspešni. Jutri pa županja ponovno sklicuje izredno sejo, kjer svoje dosedanje sklepe umika. A v obravnavo daje sklepe aprilske zahteve po sklicu seje občinskih svetnikov, ki jo je županja sicer zavrnila. Takrat so svetniki zahtevali vrnitev obstoječe trase, ob tem pa še seznanitev z vso dokumentacijo za obvoznico. Nato so za danes svetniki sami sklicali izredno sejo, a z nekoliko spremenjenimi sklepi, tako Knez, saj se z dokumentacijo o trasah več ne želijo seznaniti. Pravijo, da jim županja ni omogočila izpeljati te seje. Za jutrišnjo županjino izredno sejo so nekateri svetniki že poslali opravičila.

DRSI: Med trasama le majhne razlike

Dvanajst kilometrov je dolga obvoznica od Vrbanskega platoja do Smolnika, a sporen je približno en kilometer na Smolniku, kjer je potek trase ceste predviden že 30 let in že več kot deset let začrtan v veljavnem občinskem krovnem prostorskem načrtu (OPN), ki so ga svetniki tudi sprejeli. Bivši župan Uroš Razpet je začel postopek priprave podrobnejše prostorske ureditve za prvotno traso začrtano, a Repoluskova pravi, da se je tekom priprave ugotovila bistveno razširjena poselitev naselja Ruš tam, kamor se umešča obvoznica. Naročila je študijo, ki je bila izdelana v dobrem letu po volitvah in v kateri ZUM, d.o.o., ugotavlja, da je optimalnejša trasa prestavljena k železnici. Ker je županja nadaljevala prostorsko načrtovanje za prestavljeno traso, pa ne o tem, ne o naročeni in izpeljani študiji, ni obvestila občinskega sveta, ji občinski svetnik Martin Lesjak (SD) očita netransparentnost. "Mi tega nismo sprejeli. Sedaj pa nas z nadaljnjimi postopki nekako sili, da bi legalizirali njeno početje. Mi tega ne bomo naredili," pravi Lesjak.

Obvoznica pri železnici bi prebivalcem vzela dvorišča, domove, na prvotni trasi pa ne bi bil porušen niti en stanovanjski objekt, saj se je leta zanjo ohranjal nezazidan pas zemljišč. Županja je že večkrat poudarila, da je obvoznica državni projekt. Na direkciji za infrastrukturo so pojasnili, da so razlike med prvotno in prestavljeno traso majhne, a da se je na podlagi vrednotenja in primerjave variantnih rešitev za najprimernejšo rešitev predlagala trasa ob železnici. "Obe trasi posegata v urejeno pozidano območje in sta z večine vidikov precej enakovredni, zato bo najpomembnejše, katera varianta bo bolj sprejemljiva za tamkajšnje prebivalce," so zapisali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta