Februarja bodo ustvarjalci, ki so bili izbrani na zadnjem pozivu Crouzator 2.0, predstavili inovativne prototipe, razvite s podporo mentorstev, izobraževanj in finančno spodbudo. Med njimi je Slavica Pernat, ki jo je, še preden je sedla v šolske klopi, za vezenje navdušila mama. "V moji družini se ta veščina prenaša iz generacije v generacijo, sedaj jo jaz uspešno prenašam na svojo hčer. To pomeni, da smo že tretja generacija žensk, ki ohranjamo to znanje," pojasnjuje ročnodelka in priznava, da je sicer na vezenje za več let pozabila. Z njim se je spet začela ukvarjati med okrevanjem po operaciji kolena. "Najprej so nastala rojstnodnevna in božična darila za družinske člane, prijatelje in znance. Kmalu sem ugotovila, da vezenina ne pomeni samo vezenega prta, ampak lahko nastanejo zanimivi izdelki, ki so všeč tudi mlajšim."
Pospeševalnik Crouzator 1 jo je spodbudil, da se je ob drugem razpisu tega projekta ojunačila in se s svojo idejo prijavila tudi sama. "K sodelovanju sta me spodbudili hčerki in članice društva Kreativna akademija," je povedala Slavica Pernat. S svojo idejo Ujeta v vezenini se osredotoča na ohranjanje tradicionalne obrti vezenja z inovativnim pristopom. "Cilj je predstaviti vezenje v novi luči, kjer tradicija sreča moderno estetiko, in ga narediti privlačnega mlajšim generacijam. Tako nastaja ekskluzivna serija ročno vezenih izdelkov z motivom Bele dame iz lokalne kulturne dediščine. Podrobnosti naj za zdaj ostanejo skrivnost," razlaga Pernatova, ki sodelovanje v projektu ocenjuje kot enkratno izkušnjo: "Pridobila sem nova znanja in skoraj dobesedno razširila svoja obzorja. Ves proces me je prisilil stopiti iz cone udobja in se spoprijeti z neznanim."
Njeno unikatno ustvarjanje je prepoznano tudi s certifikatom Art & Craft Slovenija. "Pridobitev certifikata je za vsakega rokodelca velikega pomena. Pomeni, da je tvoje delo in izdelke kot kvalitetne prepoznala neodvisna komisija, ki je specializirana za področje rokodelskih in umetnostih obrti in ki vsako leto oceni ogromno število izdelkov. Je nagrada za ves trud in potrditev, da sem na pravi poti. Hkrati daje certifikat tudi veljavo rokodelski obrti in izdelkom, ki so pogosto podcenjeni in spregledani v poplavi serijskih tovarniških izdelkov."
Pod imenom Hvala za rože – ročno vezenje ustvarja izdelke, ki ohranjajo dediščino, a jo prenašajo v sodoben čas. Na delavnicah vezenja, ki jih vodi v društvu Kreativna akademija, znanje deli z drugimi, načrtuje pa tudi prodajo svojih izdelkov v spletni trgovini. Želi si, da bi vezenje ponovno postalo del vsakdanjika in da skozi ustvarjanje mlajšim generacijam približa bogato kulturno dediščino Slovenske Bistrice.