Mariborska družba Primat, ki posluje že več kot 120 let, njena proizvodnja sefov pa sega v leto 1901, je postala del švedske družbe Gunnebo Safe Storage. Kot je na današnji novinarski konferenci povedalo vodstvo proizvajalca varnostne opreme, prinaša sprememba lastništva večje možnosti za nadaljnji razvoj in lažji prodor na mednarodne trge. Podrobnosti o poslu ne razkrivajo, pojasnili pa so, da vodstvena ekipa v Mariboru ostaja.
Novi stoodstotni lastnik Primata, ki so mu nekdanji lastniki, to so bili vodilni menedžerji podjetja, prodali svoje deleže, bo omogočil tudi večje investicije v proizvodne obrate v Mariboru in Baljevcu v Srbiji. Napovedujejo tudi ohranitev vseh zaposlenih in celo povečanje njihovega števila. Nove kadre bodo iskali predvsem na področju mehanskih inženirjev, inženirjev in elektrotehnikov. V Mariboru Primat zaposluje okoli sto ljudi, v srbski tovarni v Baljevcu pa 80. V mariborski družbi so sicer že pred časom spoznali, da gre razvoj izdelkov v smeri IT rešitev, ki jih sami v kratkem roku niso bili zmožni razviti.
Združeni še močnejši
Proizvodni prostori na lokaciji v mestu ob Dravi so sicer omejeni, vendar še zmeraj omogočajo širitev, v Srbiji pa izkoriščajo le tretjino 10.000 kvadratnih metrov proizvodne površine, zato bo načrtovana širitev tam enostavnejša, je pojasnil Matjaž Andric, predsednik uprave družbe Primat d.d. Prepričan je, da bodo združeni še močnejši in bodo lažje ustvarjali produkte z najvišjo stopnjo zaščite, zanesljivosti in dodane vrednosti. "Tako bomo lažje zadovoljevali potrebe tudi najbolj zahtevnih strank," je dodal.
Primat ima sicer največjega kupca v Združenih državah Amerike, sami pa so doslej prodajali v 24 držav. Z združitvijo kapacitet ne želijo izgubiti nobenega kupca, ampak izboljšati izdelke ter tako pridobiti tudi nekaj novih strank. Poslovanje Primata je lani precej zaznamovalo preoblikovanje njegovega največjega kupca bankomatnih sefov iz ZDA. Ta je v prvem polletju naročila po besedah Andrica znižal na približno tretjino, a so se v drugi polovici leta razmere normalizirale.
Lansko leto je podjetje tako zaključilo z 11,4 milijona evri prihodkov, od tega so jih 95 odstotkov ustvarili na tujih trgih, skoraj polovico v ZDA. Za letos Andric napoveduje, da bi lahko načrt, ki so ga zastavili na raven poslovnih rezultatov leta 2022, ko je prodaja znašala nekaj manj kot 13,5 milijona evrov, celo nekoliko presegli.
Da bi si zagotovili dolgoročno prihodnost, je bilo po besedah Tanje Djokić, direktorice družbe Primat Sistemi d.o.o, ključno, da skupino Primat prevzame strateški partner, s katerim lahko lažje dosežejo globalni trg in hitreje izvedejo investicije, ki jih sami v kratkem roku ne bi mogli. Dejala je, da partnerstvo z mednarodno skupino Gunnebo pomeni izjemno priložnost, da nadgradijo njihovo dolgoletno tradicijo kakovosti in inoviranja na področju varnostne opreme. "Zelo smo ponosni, da je Gunnebo prepoznal velik potencial Primata in da bomo postali ključni del proizvodne strategije družbe Gunnebo Safe Storage v Evropi. Z združevanjem svojih kompetenc bomo lažje zadovoljevali rastoče potrebe naših strank in širili prisotnost na mednarodnih trgih ter še naprej zagotavljali sodobne visokokakovostne varnostne rešitve."
Investirali bodo v Mariboru in Srbiji
Predsednik uprave skupine Gunnebo Stefan Syren je pojasnil, da so zadnjih pet let iskali primernega partnerja, ki so ga sedaj našli v Primatu: "Načrtujemo, da bomo nadaljevali odlično delo Primata ter podpirali in nadalje razvijali že obstoječe prodajne poti. Obenem si bomo prizadevali iskati nove rešitve za varno hrambo. To pridobitev bomo z veseljem predstavili tako obstoječim kot novim strankam."
Na vprašanje, ali bodo podjetje in zaposleni ostali v Sloveniji, Syren odgovarja: "Da, zagotovo. Nismo kupili podjetja, da bi ga zaprli. To je za nas pomembna pridobitev." Kot osrednjo nalogo menedžmenta pojasni pregled in določitev pogojev, kako poslovanje dramatično povečati. "Imamo velike ambicije, ampak priti do cilja pomeni veliko dela. Investirali bomo v Maribor in Srbijo. To moramo storiti, če želimo rasti."
Pri Gunnebu opažajo, da se bo rast prodaje izdelkov njihove branže nadaljevala, saj to narekuje trenutna situacija po svetu. Da bi lahko sledili rasti povpraševanja, pa morajo investirati tako v strojno opremo kot v kompetentne zaposlene, je dodal sogovornik. "Pogledati moramo, kako jih dobiti v to regijo, ter poskrbeti, da tukaj tudi ostanejo. Dobiti moramo dobre inženirje, to je naša največja skrb." O tem so se pogovarjali tudi že z mariborskim županom. Na vprašanje, koliko novih zaposlitev z dodano vrednostjo načrtujejo v Mariboru, odgovora nimajo, povedali so le, da bodo potrebovali veliko kadrov.
Elisabeth Whitefield, direktorica Safes & Cabinets and EverydaySafe pri Gunnebo, pa je dodala, da bi sicer lahko sami razvili novosti, ampak spoštujejo, kar so v Primatu dosegli v preteklosti in želijo izkoristiti njihovo znanje. "Lahko bi kupili zemljišče in zgradili tovarno, a smo se po dolgotrajni odločitvi in tehtanju odločili za nakup Primata," tako Whitefield. Podjetji sta bili doslej sicer konkurenta na nekaterih področjih, vendar nista imeli veliko prekrivnih področij. So pa pri Gunnebu od strank dobili pozitivne povratne informacije o delu Primata. Švedsko podjetje ima sedaj ambiciozne načrte za prvih sto dni delovanja pod skupno streho, v tem času pa delovnega okolja ne bodo spreminjali.