
Karmen Zaletel Potočnik se je s slikanjem začela ukvarjati razmeroma pozno. "A so bile povezave z umetnostjo vzpostavljene že v mojem zgodnjem otroštvu. Živela sem namreč v neposredni bližini Narodne galerije v Ljubljani (kjer sem tudi rojena) in jo s starši ali kako drugače večkrat obiskovala. Podobe, ki sem jih opazovala na platnih, so me očarale in navdihnile moj domišljijski svet, ob tem pa sem občudujoče in s strahospoštovanjem razmišljala o ljudeh, ki so si upali svoje zgodbe povedati na magičen način," pripoveduje sogovornica, po poklicu magistrica likovnih umetnosti, zaposlena na Osnovni šoli Fram. Kljub drugačnim željam je za začetek svoje poklicne poti izbrala predšolsko vzgojo. V šestindvajsetih letih opravljanja odgovornega in izjemno pomembnega dela vzgojiteljice ji izzivov ni manjkalo.
Umetnost razume kot strast, čarobnost in možnost za ustvarjalnost. "Omogoča mi vzpostavljanje dialoga s seboj in/ali širšim družbenim okoljem. Predstavlja jezik, s katerim se lahko izražam, in mi daje glas, ki najde poslušalca. Likovni svet je čudovita meditacija in terapija na poti do svetlobe, do sebe." Svoja dela je že večkrat predstavila javnosti, tako na samostojnih kot skupinskih razstavah. "Redno se udeležujem likovnih dogodkov v Sloveniji (Ex tempore Ptuj, Ex tempore Bled, Grafo:skop Maribor, Nova preteklost Slovenska Bistrica) in tujini (projekt The art beneath Portugalska, projekt Self-portrait drawing Južna Koreja)," je povedala Karmen Zaletel Potočnik, ki je tudi članica več društev in mentorica ljubiteljskim likovnikom. Ustvarja v različnih likovnih tehnikah, največ njenih del pa je v akrilni in oljni tehniki.
Ko prime pero v roke, odmisli vse skrbi in se prepusti trenutku
Z nacionalnim projektom Teden pisanja z roko so lani že deseto leto zapored ozaveščali o pomenu pisanja na roko v dobi digitalnih zaslonov in hitrega tipkanja. Med tistimi, ki s posebno ljubeznijo ohranjajo umetnost lepe pisave, je tudi Karmen Zaletel Potočnik. Bistričanka se ukvarja tudi s kaligrafijo in svoje znanje z veseljem predaja naprej na tečajih v Kreativni akademiji. Njena strast do pisanja z roko se ni rodila čez noč, temveč jo je spremljala že od otroštva. Že kot deklica je občudovala lepo pisavo, čeprav v šoli ni blestela pri lepopisju. Ocene njene pisave niso bile najboljše, a želja po izboljšanju ni ugasnila. Prelomni trenutek je bil, ko je na podstrešju babičine hiše našla stare mamine zvezke. Naslovi učnih poglavij, ki jih je njena mama skrbno okraševala, so v njej prebudili pravo navdušenje nad lepoto pisane besede. Takrat si je obljubila, da bo nekoč tudi sama znala tako lepo pisati. Kljub temu je minilo kar nekaj let, preden je naredila prvi pravi korak – v bistriški knjižnici je zagledala letak za tečaj kaligrafije in se brez oklevanja prijavila. Danes, skoraj desetletje kasneje, obvlada šest slogov pisav, pet od teh se je naučila pri svoji mentorici Nataliji Resnik.

V času, ko so naši dnevi polni hitrih informacij in številnih dražljajev, kaligrafija ponuja priložnost za umiritev in osredotočenost. Ko prime pero v roke, odmisli vse skrbi in se prepusti trenutku. Zvok peresa, ki drsi po papirju, jo sprošča in ji daje občutek notranjega miru. Ob tem dodaja, da pisanje z roko pozitivno vpliva tudi na delovanje možganov. Pri tem sodelujejo številni možganski centri – od tistih, ki skrbijo za motoriko in koordinacijo, do tistih, ki aktivirajo spomin in ustvarjalnost. Zato je prepričana, da bi bilo pisanje na roko treba ohraniti in spodbujati, še posebno pri otrocih.
Njeni začetki s kaligrafijo niso bili preprosti, saj zahteva veliko potrpežljivosti in vaje. A ravno to je tisto, kar jo pri tej umetnosti najbolj pritegne – postopno napredovanje, ko se roka navadi gibov, črke postajajo vse bolj dovršene in nastajajo prave male umetnine. Karmen obožuje različne pisave in težko bi se odločila za najljubšo. Vsaka ima svoj čar – gotica je mogočna in veličastna, moderna kaligrafija igriva in elegantna, unciala pa čudovita izbira za daljša besedila. Pri izbiri sloga vedno upošteva namen besedila in sporočilo, ki ga želi z njim podati. Svoje znanje kaligrafije Karmen tudi deli. V Društvu Kreativna akademija organizira tečaje, kjer udeleženci spoznajo osnove kaligrafskih pisav, tehnike pisanja in različne materiale. "Na 16-urnih tečajih, ki jih ponujam za posamezen slog pisave, udeleženci spoznajo osnovne gradnike, poteze za izpis vsake črke posebej, celotno abecedo posameznega sloga pisave, material in pripomočke za delo, se naučijo pravilno namestiti pero v držalo in kako pero očistiti, da jim bo še dolgo služilo, se urijo v potrpežljivosti in osredotočenosti ...," pripoveduje Karmen Zaletel Potočnik.
Čeprav danes večino stvari zapisujemo digitalno, Karmen verjame, da ima kaligrafija še vedno svetlo prihodnost. V Angliji je na primer del kulturne dediščine in celo akademskega izobraževanja. Tudi v Sloveniji se počasi prebuja zanimanje za to umetnost, zlasti zdaj, ko je kaligrafija uvrščena med rokodelske panoge v novem Zakonu o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Karmen si želi, da bi se ta tradicija ohranila tudi pri nas in da bi se kaligrafija še naprej razvijala ter prenašala na nove generacije. In prav ona je ena tistih, ki s svojo strastjo in toplino navdušujejo vse, ki jih pot zanese v svet lepe pisave.