Organizacija dogodka, kot je Festival Lent, ki se letos dogaja devet dni na več kot 30 prizoriščih, terja ogromno dela. "Celo veterinarja naj bi zagotovili," eno od milo rečeno neobičajnih zahtev navede Stanka Osterc iz Narodnega doma, ki skrbi za dovoljenja. Že pred obdobjem koronavirusa so bile nekatere zahteve soglasodajalcev nenavadne, s predpisi NIJZ so se fascikli z dovoljenji še odebelili. "Sporočilo, da naše prireditve obiskujejo ljudje, ne pa živali, je zadostovalo," je dodala o epizodi z veterinarjem. Sicer pa jih je samo minulo sredo, ko smo pod okriljem Rajzefibra obiskali glavna prizorišča, dvakrat obiskala inšpekcija. "Merijo razdalje med mizami in stoli, gledajo, ali imamo nameščena obvestila in razkužila ..." je že vajena postopkov naštevala Osterčeva.
Kaj delajo "tete iz ozadja"
Vid Kmetič, ki je vodil sprehod, jo je opisal kot "teto vseh tet iz ozadja". V zaodrju in v času pred prireditvami se namreč veliko dogaja, a tega kot obiskovalci glasbenih, plesnih, gledaliških predstav sploh ne opazimo. "Poglejte te barvne nalepke na tleh," je Kmetič opozoril v Vetrinjskem dvoru. "Tehnični sodelavec je zaradi spreminjanja odlokov že ne vem kolikokrat premeril vsa prizorišča, nato pa s temi nalepkami označil, kam postaviti stole." Zaradi kompleksnosti dogajanja se zgodi tudi veliko prigod. Tako so pred leti zaradi domnevne prisotnosti želve hlastavke v parku morali zagotoviti dvanajst dodatnih redarjev. Letos bi zaradi zahtev zavarovalnice morali meriti količino padavin v milimetrih. Ubadajo se z odškodninami, ki jih terjajo obiskovalci (denimo: kolesar je tožil, da je padel zaradi plapolanja zastavice), ne nazadnje so tu še ravnanja izvajalcev.
"Morda ste že slišali, da si dober muzičar šele takrat, ko te ob treh ponoči zbudijo in znaš zaigrati svoj komad. No, na Večerovem odru je Goran Bare spal, medtem ko je pel," je povedal Andrej Težak Tešky, producent Večerovega odra. "Moje delo se začne že decembra, z dogovarjanji, pogajanji o cenah z nastopajočimi. Potem skupine pošiljajo tehnične renderje in svoj seznam želja. Ko sem bil še menedžer skupine Slon in sadež, smo imeli na seznamu ročni nogomet. Tukaj še ni bilo večje zahteve od tega," je razkril.
Čez 600 sodelavcev
Skupno vsako leto v Narodnem domu ob 39 zaposlenih naštejejo preko 600 sodelavcev, 60 članov tehničnih ekip, 20 varnostnikov in 50 rediteljev. Skoraj polovico od tega terja izvedba Art kampa v Mestnem parku. In čeprav se tam na dan obrne več tisoč ljudi, je park čist. Vojka Miklavc iz Zavoda Mars izpostavlja, da so zero waste dogodek, zato so tudi vsi koši pokriti z rožami. Nekateri obiskovalci nad tem negodujejo, a Miklavčeva pravi, da so jih z leti na to kar navadili: "Kakšen ogorek se še najde pri klopci, a je tega zmeraj manj. Sicer pa poglejte moje roke, stalno pobirajo."
Zaradi zahtev zavarovalnice bi morali meriti količino padavin
Po tem ko je bilo v preteklosti največ večernega dogajanja na Lentu, je sedaj tamkajšnjega dogajanja, vsaj na prostem, bolj malo. Ob Vodnem stolpu, kjer je bil prej Glavni oder, je sedaj Jurčkov, ki je bil prej v Dravski ulici. "Tukaj je bil prej največji oder, zdaj pa smo ga pomanjšali in dali k stolpu. Oder je prej menda zakrival pogled na ta lepi zaliv," je karikiral Miloš Brankov iz Narodnega doma, vodja tehnike na Festivalu Lent, sicer pri festivalu vse od začetkov pred 30 leti.
Sprememb in nenavadnih situacij smo v Mariboru tako že vajeni, so se strinjali vsi. Tako se je že zgodilo, da je obiskovalce Festivala Lent zeblo bolj kot tiste na Zlati lisici.