Na mariborski zasebni fakulteti Doba so se odločili, da bodo vsako ponedeljkovo jutro za zaposlene izvajali hitre teste na novi koronavirus. Direktorica Jasna Dominko Baloh je pojasnila, da so se za teste odločili zaradi zagotavljanja varnosti zaposlenih. Vsak ponedeljek tako podjetje za okvirno 35 testov odšteje okrog 500 evrov, kar se Dominko Balohovi zdi zanemarljiv strošek, če se upošteva zdravje zaposlenih. Odločili so se namreč, da bodo večinoma delali v službi - od doma dela zgolj nekaj sodelavcev predvsem zaradi varstva otrok. "Prednost je tudi ta, da zaposleni vedo, da niso prenašalci, kar bo še posebno koristno v predprazničnem času," doda Dominko Balohova.
Ko smo jih včeraj obiskali, so testiranja že izvedli. "Malo požgečka po nosu, za trenutek je malenkost neprijetno, sicer pa ni nič posebnega," je svojo izkušnjo s hitrimi testi opisala direktorica marketinga in prodaje Dina Potočnik. "Zdi se, da je zraven ukrepov to še ena stvar, ki nam daje občutek varnosti, zato sem zelo zadovoljna, da nam podjetje to omogoča," je komentirala Potočnikova.
Rezultati znani že po 15 minutah
Kako poteka hitri test, smo preverili tudi sami. Občutek je v primerjavi s PCR-testom, ki ga izvedejo na vstopnih točkah, precej manj neprijeten, palčka je drugačna, ne potisnejo je niti tako globoko, rezultati so znani že po 15 minutah. "Predvideva se, da virus zasede zgornje dihalne poti," je po opravljenem testu razložila zdravnica dr. Mira Nikl Kravos. "Tam bo napadel beljakovino in se razmnoževal, zato vzamemo bris z zadnje stene nosu," je pojasnila in dodala, da skušajo dobiti čim več materiala, sterilno odstraniti paličico in omenjeno namestiti v pufer. "V pufru se bomo znebili čim več materiala, da bomo dobili razmnožen virus, ki ga damo potem na delovno postajo," je pojasnila.
"Prednost je tudi ta, da zaposleni vedo, da niso prenašalci"
PCR-testiranja, ki jih izvajajo na vstopnih točkah, so bolj zanesljiva, je povedala zdravnica in pripomnila, da se na postaji navadno opravita oba testa. "Hitri testi so prišli v uporabo, ko ni bilo dovolj PCR-testov, in predvsem za namene hitrega testiranja večjega števila ljudi," je dodala. Preko kartice zdravstvenega zavarovanja vnesejo rezultate v sistem in nato gredo podatki do Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Prejšnji teden odkrili eno okužbo
"Zagotovo je to eden izmed ukrepov, ki onemogočijo prenašanje okužbe v našem okolju. Verjamem pa, da bodo ti testi postali v prihodnjem letu širše dostopni. Upam, da bo tudi država kaj naredila za to, da ne bo plačilo padlo izključno na breme podjetja, ampak bo sama prevzela financiranje," pa je sklenila direktorica Jasna Dominko Baloh.
Testi vseh zaposlenih, vključno z našim, so bili včeraj negativni. Prejšnji teden pa so med 31 zaposlenimi odkrili eno okuženo, ki ni kazala simptomov, in je zdaj v samoizolaciji.