Če so upokojenci računali, da bodo tudi letos dobili zimski dodatek, neko vrsto božičnice v decembru, je zdaj že jasno, da tega ne bo. Z dodatki je pač vedno tako, da so odvisni od dobre volje te ali one vlade. Nič drugače ni z letnim dodatkom, le da je v nasprotju z vsemi drugimi, ki so jih dobivali upokojenci v zadnjih letih, celo uzakonjen.
In čeprav je v pokojninskem zakonu točno določeno, komu in kako se mora izplačati, v Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) in Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) ugotavljajo in opozarjajo, da od sprejetja pokojninskega zakona leta 2012 še nobena vlada ni spoštovala določila, da je treba letni dodatek upokojencem izplačati v dveh različnih zneskih. Višji dodatek upokojenkam in upokojencem z (naj)nižjimi pokojninami in nižjega tistim z višjimi pokojninami. Namesto da bi spoštovale zakon, si vlade leto za letom izmišljujejo nove sisteme izplačevanja letnega dodatka upokojencem, zato jih večina prejme le simboličen znesek. Spomnimo, še pred nekaj leti upokojenci z višjimi pokojninami denimo sploh niso dobivali letnega dodatka zaradi varčevanja, čeprav kaj takega nikjer ne piše v zakonu. Kot tudi ne, da se letni dodatek izplačuje v petih različnih zneskih, kar je praksa zadnjih nekaj let, ko ga spet dobivajo vsi upokojenci. Letni dodatek je tako kot vsi drugi dodatki (energetski, zimski, solidarnostni ...) postal predmet političnih trgovanj in preračunavanj.
Prav zato sta se SUS in ZDUS pred dnevi dogovorila, da bosta zahtevala, naj leta 2025 upokojenke in upokojenci prejmejo letni dodatek po pokojninskem zakonu, pri čemer naj bo višji znesek letnega dodatka izenačen z višino regresa za letni dopust, ki ga bodo prejeli zaposleni. Pri reformi pokojninskega zakona, o kateri že potekajo pogajanja med socialnimi partnerji, pa bodo zahtevali, da se namesto letnega dodatka uzakoni izplačilo 13. pokojnine, so si enotni.
Jim bo uspelo? Kar zadeva izplačilo letnega dodatka, je vlada v zakonu o izvrševanju proračuna za prihodnje leto že določila, da bo letni dodatek spet izplačan v petih različnih zneskih in bo za okoli pet evrov višji kot letos. Pokojninska reforma pa do izplačila letnega dodatka prihodnje leto najverjetneje še ne bo niti sprejeta. Tako na večje spremembe pri izplačilu letnega dodatka upokojenci prihodnje leto zagotovo še ne morejo računati.
V OECD bi bili najbolj zadovoljni, če bi letni dodatek, ta socialni korektiv, kar črtali
A tudi sicer je bil letni dodatek, ki je pravzaprav posebnost slovenskega pokojninskega sistema in bolj socialni korektiv nizkih pokojnin kot regres za letni dopust, kot mu pravijo nekateri, že nekajkrat na prepihu. V OECD bi bili najbolj zadovoljni, če bi ga kar črtali. Takšno je že bilo tudi njihovo priporočilo. Navkljub temu za zdaj ostaja v vladnih izhodiščih za pogajanja o pokojninski reformi. Morda pa je prav reforma čas, da se namesto njega uvede 13. pokojnina, ki bo odvisna zgolj od višine posameznikove pokojnine. S tem bi se izognili tako političnemu barantanju kot tudi vsakoletni nejevolji večine upokojencev. Ne le tistih, ki zaradi centa višje pokojnine padejo v višji razred in dobijo nižji dodatek, ampak tudi tistih, ki dobijo izplačan skromen najnižji dodatek, ker imajo višje pokojnine.