Tudi v Sloveniji so že begunci iz Ukrajine. Večinoma ženske z otroki. Nekateri za zdaj bivajo v nastanitvenem centru v Logatcu, nekateri pri sorodnikih in prijateljih. V četrtek je tudi pri nas začela veljati evropska direktiva o začasni zaščiti razseljenih. Za zdaj sicer ni znano, koliko Ukrajincev bi zaposlili slovenski delodajalci, a glede na to, da delavcev v Sloveniji primanjkuje, bodo imeli kar veliko možnosti najti delo. Še posebno, če so usposobljeni za poklice, kjer delavcev primanjkuje.
Vloga za mednarodno zaščito že ob vstopu v Slovenijo
V praksi to pomeni, da begunci iz Ukrajine, ko prispejo v Slovenijo, lahko zaprosijo za mednarodno zaščito isti dan oziroma v najkrajšem času po prihodu v Slovenijo. "Vlogo lahko izpolnijo na policiji že ob vstopu v Slovenijo," je na včerajšnji tiskovni konferenci povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Namero prošnje za mednarodno zaščito lahko izrazijo tudi pri kateremkoli državnem organu ali organu samoupravne lokalne skupnosti, ki bo o tem obvestil policijo, lahko pa se tudi oglasijo na katerikoli policijski postaji v Sloveniji. Mednarodna zaščita v Sloveniji pomeni status begunca in status subsidiarne zaščite. Tudi dovoljenje za bivanje, dostop do dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva, zdravstvene pomoči, denarnega nadomestila, če ima zasebno nastanitev, in žepnine.
Do včeraj je namero za mednarodno zaščito vložilo 909 beguncev iz Ukrajine, je pojasnila generalna direktorica direktorata za migracije Nataša Potočnik in dodala: "Tisti, ki so že vložili prošnjo za mednarodno zaščito po rednem postopku ali so izrazili namero za to, lahko od tega postopka, ki je praviloma daljši, odstopijo in se odločijo za obravnavo po mehanizmu začasne zaščite. Začasna zaščita bo dodeljena za eno leto z možnostjo dvakratnega podaljšanja za šest mesecev. Lahko pa v času statusa začasne zaščite zaprosijo za mednarodno zaščito. Prehajanje med statusi je možno."
Ko bo begunec dobil v Sloveniji pravico do mednarodne zaščite, bo imel torej tudi pravico do prostega dostopa na trg dela, so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. To pa pomeni, da se bo lahko zaposlil in delal pod enakimi pogoji kot slovenski državljani, delodajalec pa za delavca iz Ukrajine ne bo potreboval posebnega delovnega dovoljenja. Za tiste, ki ne bodo imeli pravice do mednarodne zaščite, pa bodo delodajalci morali še vedno pridobiti delovno dovoljenje po ustaljenem postopku. Torej enotno dovoljenje za prebivanje in delo, ki ga izda upravna enota, kar lahko traja tudi več mesecev, potrebnih pa je tudi kar nekaj dokazil.
Ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi bo moral kandidat delodajalcu dokazati, da izpolnjuje pogoje za opravljanje dela
Zaposlitev možna brez posebnega delovnega dovoljenja
Begunci, ki bodo imeli pravico do mednarodne zaščite, ne potrebujejo posebne dokumentacije za dostop do trga dela. Zaposlijo se lahko na podlagi odločbe o statusu begunca in sklenjene pogodbe o zaposlitvi, pojasnjujejo na ministrstvu za delo. Seveda, če izpolnjujejo pogoje, ki jih zahteva delodajalec. Ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi bo moral kandidat torej dokazati, da izpolnjuje pogoje za opravljanje dela. "Podrobnejših oziroma natančnejših določil o vrsti dokazil ali dokumentaciji, ki jih mora predložiti delavec oziroma kandidat za zaposlitev, splošna delovna zakonodaja ne določa, jih pa lahko predpisi delodajalca," pojasnjujejo na ministrstvu.
Priznanje statusa mednarodne zaščite bo v praksi tudi pomenilo pravico do prijave v evidenco brezposelnih na zavodu za zaposlovanje in vključitev v programe zaposlovanja, pojasnjujejo na zavodu za zaposlovanje, ki bo imel ključno vlogo pri integraciji beguncev na trg dela v Sloveniji, saj ima že veliko izkušenj z integracijo oseb z mednarodno zaščito na trg dela. "Tudi za to posebej usposobljene svetovalce in prilagojen svetovalni proces, prav tako izvajajo posebne programe aktivne politike zaposlovanja, ki so jih razvili z namenom vključevanja teh oseb na trg dela v Sloveniji. Redni programi aktivne politike zaposlovanja so v začetnem obdobju za to skupino brezposelnih prezahtevni," so še pojasnili na ministrstvu za delo. Dodali so: "Specializirani in dodatno usposobljeni svetovalci si vzamejo več časa za delo z begunci, ki je bolj pogosto in intenzivno, v začetni fazi seveda tudi s pomočjo tolmača."