Plaketa nacionalnega zmagovalca nagrade Energy Globe je šla pred dnevi iz rok veleposlanice Avstrije Elisabethe Ellison-Kramer in direktorja Advantage Austria Ljubljana Wilhelma Nesta v roke predstavniku družbe ELES Jerneju Majcnu. ELES si je nacionalno nagrado Energy Globe prislužil za uspešno izvedbo projekta pametnih omrežij SINCRO.GRID. Z uveljavljeno nagrado Energy Globe se namreč nagrajujejo projekti, ki pomembno prispevajo k trajnostnemu razvoju in varovanju okolja.
Ob vedno večjem vključevanju decentraliziranih obnovljivih virov energije, tako na območju Slovenije kot na območju Hrvaške, primanjkuje virov prožnosti, ki so potrebni za uravnavanje elektroenergetskega sistema. Slovenski in Hrvaški operaterji prenosnega omrežja (ELES in HOPS) in distribucijskega omrežja (SODO in HEP ODS) so zato že leta 2014 začeli iskati skupne rešitve. Kot najobetavnejše se je pokazalo mednarodno sodelovanje pri vzpostavljanju pametnih omrežij in rodila se je ideja za projekt SINCRO.GRID.
Hrvaška in Slovenija sta se odločili, da projekt Evropski komisiji posredujeta kot predlog projekta skupnega evropskega interesa (Project of Common Interest - PCI) s področja pametnih omrežij. Leta 2015 je Evropska komisija projekt uvrstila na seznam projektov skupnega interesa. Ker je bila dokazana skladnost s politiko Evropske unije na področju pametnih omrežij, je bil projekt leta 2016 izbran za sofinanciranje na razpisu Instrumenta za povezovanje Evrope (Connecting Europe Facility - CEF). Prvi evropski projekt s področja pametnih omrežij SINCRO.GRID je pod vodstvom družbe ELES izvajal konzorcij družb HOPS, SODO in HEP ODS.
Inovativna integracija že uveljavljenih tehnologij
V okviru projekta so partnerji v slovenski in hrvaški elektroenergetski sistem na inovativen način vključili že uveljavljene tehnologije in jih nadgradili z novimi tehnologijami pametnih omrežij.
Z vgradnjo šestih kompenzacijskih naprav je bil v celoti dosežen cilj obvladovanja napetostnega profila oziroma možnost zanesljivega prenosa energije v elektroenergetskih omrežjih Slovenije in Hrvaške. Gre za prvi primer v Evropi, kjer sta sosednja sistemska operaterja prenosnega omrežja združila moči pri podpori pan evropskih pretokov, predvsem iz obnovljivih virov, z mesta proizvodnje do njihove porabe, ki danes znašajo več MW moči in prenos energije na razdalji več sto kilometrov. V prihodnosti bodo te razdalje in moči še večje.
Kompenzacijske naprave, vgrajene v Sloveniji, so vključene v slovenski center vodenja, kompenzacijske naprave vgrajene na Hrvaškem pa v hrvaški center vodenja. Oba nacionalna centra vodenja sta povezana preko skupnega virtualnega čezmejnega centra vodenja. Prvič sta se sosednja sistemska operaterja prenosnega omrežja povezala pri regulaciji napetosti in optimizaciji izgub v njunih omrežjih.
Druga pomembna tehnologija, ki je bila vgrajena v okviru projekta SINCRO.GRID v slovensko elektroenergetsko omrežje, so bili baterijski hranilniki električne energije. V razdelilnih transformatorskih postajah Okroglo in Pekre so bili vgrajeni baterijski hranilniki v skupni moči 10 MW in 50 MWh energije. S pomočjo vgrajenih baterijskih hranilnikov se je povečala zanesljivost energetskega sistema predvsem v primeru izrednih razmer v kompleksnem mehanizmu nenehnega ohranjanja ravnovesja med proizvodnjo in odjemom, ki ga mora ELES zagotavljati na sekundnem nivoju na ravni celotne Slovenije.
Rezultati projekta SINCRO.GRID
|
Sistem za ugotavljanje meja obratovanja SUMO je v celoti rezultat slovenskega znanja
Namen sistema za ugotavljanje meja obratovanja (SUMO) je, da s pomočjo dinamičnega termičnega ocenjevanja ugotavlja mejne prenosne zmogljivosti visoko napetostnih daljnovodov in elementov prenosnega omrežja glede na vremenske razmere v realnem času in trenutne obremenitve daljnovodov.
V ta namen so bile vgrajene nove vremenske postaje na dvanajstih daljnovodih v Sloveniji in na Hrvaškem, ter izdelani posebni algoritmi in modeli tako, da lahko ELES in HOPS pripravita natančnejše izračune za oceno stanja prenosnega omrežja.
Sistem ocenjuje tudi prenosno zmogljivost za različne konfiguracije omrežja za čas do 48 ur v prihodnost, na ta način pa izboljšuje varnost obratovanja in občasno omogoča povečanje prenosne zmogljivosti sistema oziroma posameznih daljnovodov. SUMO je v celoti rezultat slovenskega znanja in je bil razvit izključno za potrebe operaterjev prenosnega sistema. Pri razvoju so sodelovale različne znanstvene in izobraževalne ustanove, inštituti, uradi in podjetja s svojimi najboljšimi potenciali.
Nove priložnosti za vključevanje OVE v prenosno in distribucijsko omrežje
V nadzornem centru ELES so bile implementirane napredne rešitve kot so IT platforma za integracijo proizvodnje iz OVE ter komunikacijska platforma za izmenjavo obratovalnih podatkov med sistemskimi operaterji prenosnega in distribucijskega omrežja, nadgrajen je bil merilni sistem za podporo sodobni izmenjavi podatkov na podlagi najnovejših standardov in izdelano je bilo orodje za napovedovanje proizvodnje iz sončnih elektrarn.
Vse uvedene tehnologije omogočajo vključevanje večjega deleža OVE v prenosno in distribucijsko omrežje ter učinkovitejšo izrabo obstoječe infrastrukture. S pomočjo naštetih naprav je mogoče danes dosegati tehnično-poslovne učinke ureditve napetostnih razmer v omrežju, optimizacije izgub, izboljšanega nadzora nad obratovanjem omrežja in povečane integracije obnovljivih virov Hrvaške in Slovenije, hkrati pa največjim trgom v Evropi omogočiti dostop do obnovljivih virov celotne JV Evrope.