(NASVET) Kako izbrati najprimernejšega odvetnika za svoj pravni problem?

Prava strokovnost odvetnika je le začetek, treba je pomisliti na specifike našega primera in pridobiti potrebne informacije

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Pomembno je, da se z odvetnikom ujamemo, saj lahko le tako odprto in sproščeno komuniciramo, mu zaupamo in mirneje prepustimo zadevo v reševanje.

Profimedia

Izbira ustreznega odvetnika je ključna za uspešno reševanje problema. Tako kot pri zdravljenju bolezni velja, da zaradi težav s srcem ne gremo k ortopedu, je tudi pravne zadeve treba reševati z ustreznim pravnim strokovnjakom. Prava strokovnost odvetnika pa je le začetek, treba je pomisliti na specifike našega primera in pridobiti potrebne informacije. V nasprotnem primeru obstaja nevarnost, da nas do rešitve čaka še dolga in nepredvidljiva pot.

Kaj je treba upoštevati pri izbiri odvetnika? Pred izbiro je treba o odvetniku in njegovem delu pridobiti čim več informacij, zato je priporočljivo, da smo pri tem, ko se dogovarjamo za uvodni sestanek, pridobivamo informacije ali ponudbe odvetnikov, pozorni na naslednje dejavnike in zastavimo relevantna vprašanja. V nasprotnem primeru se lahko zgodi:

  • da je odvetnik prezaseden,
  • nima interesa za našo zadevo,
  • ne dela na tem področju oziroma ni ustrezno podkovan,
  • se z odvetnikom ne bomo ujeli,
  • si ga ne bomo mogli privoščiti in podobno.

Odvetnik je strokovnjak na področju naše zadeve

Najprimernejši odvetnik je v prvi fazi strokovnjak na pravnem področju naše zadeve. Tako kot v medicini ali katerikoli drugi stroki je priporočljivo, da svoj problem rešujemo z ustreznim pravnim strokovnjakom. Da bi to preverili, je dobro izpostaviti naslednja vprašanja:

  • kakšna je specializiranost odvetnika oziroma na katerem področju dela,
  • kakšne so njegove izkušnje na konkretnem področju in ali se je že srečal s podobno zadevo.

Strokovnost pa ni edino merilo, ki je pomembno pri izbiri ustreznega odvetnika. Upoštevati je treba tudi druge dejavnike, ki jih navajamo v nadaljevanju.

Kraj/oddaljenost

Danes lahko pravno svetovanje pogosto opravimo na daljavo: po telefonu, elektronski pošti, preko video klicev oziroma s pomočjo drugih tehnologij. Če nas bo moral odvetnik zastopati na sodišču, pred drugim državnim organom ali na pogajanjih pri nasprotni stranki, lahko oddaljenost vpliva na stroške postopka. Odvetniki običajno zaračunajo še kilometrino za opravljen prevoz in čas, ko so odsotni iz pisarne - daljša kot je pot, več časa bo zanjo porabil.

Cenovni vidik

Na splošno velja prepričanje, da so cene odvetniških storitev visoke. Odvetništvo je regulirana dejavnost, zaradi česar se odvetniki le deloma lahko obnašajo tržno. Cena odvetniških storitev je namreč predpisana s tarifo (povezava do članka), njeno nižanje ali višanje pa je mogoče le v predpisanih primerih (na primer če gre za socialno ogroženo stranko ali če je višja cena izrecno dogovorjena). Tako cena ni nujno merilo za strokovnost. Cenovne vidike je priporočljivo predhodno razčistiti, zato se ne smemo bati vprašati:

  • Kolikšna je cena uvodnega sestanka? Pa tudi, ali je morda uvodni posvet brezplačen (nekateri odvetniki to ponujajo, če se dogovorimo za nadaljnje sodelovanje)?
  • Kakšen način obračunavanja ponuja odvetnik (na primer po odvetniški tarifi, plačilo po uspehu, urna postavka in podobno)?
  • Ali je mogoče plačilo na obroke in ali so kakšni dodatni stroški poleg odvetniških (na primer sodni, notarski)?

Jezik

Če imamo pravno težavo v tuji državi, želimo pa si, da nam svetuje slovenski odvetnik (to sicer odsvetujemo), se moramo nujno pozanimati, ali odvetnik, ki ga želimo, govori ustrezen jezik. Podobno velja za tujega odvetnika, s katerim želimo sodelovati: poskrbimo, da govorimo jezik, v katerem se lahko brez večjih težav sporazumevamo.

Osebnostne lastnosti

Odnos med stranko in odvetnikom temelji na zaupanju in spoštovanju. Tako kot mora odvetnik vzbuditi zaupanje in spoštovanje pri nas, ga moramo tudi mi pri njem. Pomembno torej je, da se z odvetnikom ujamemo, saj lahko le tako odprto in sproščeno komuniciramo, mu zaupamo in mirneje prepustimo zadevo v reševanje. To pozitivno vpliva na reševanje zadeve.

Zasedenost

Glede na nujnost naše zadeve je treba preveriti, ali in kdaj je odvetnik na voljo in kdaj ocenjuje, da bo vašo zadevo začel reševati. Ne nazadnje pa tudi, kako bo potekalo reševanje našega primera.

Kakšne so lastnosti primernega odvetnika

  • Odvetnik je strokovnjak in izkušen na določenem pravnem področju.
  • Zavzeto si prizadeva za zaščito strankinih interesov.
  • Prevzame odgovornost za pravni problem in se posveti iskanju rešitev.
  • Ima transparentne cene (stroški so jasno predvideni).
  • Dela učinkovito, gospodarno.
  • Vrača klice in odgovarja na elektronsko pošto.
  • Obvešča o stanju zadeve in se posvetuje z nami pred pomembnimi koraki.
  • Na sestanke prihaja dobro pripravljen in točno ter ne zamuja rokov.
  • Ima spoštljiv odnos do vseh ne glede na vlogo ali status, je empatičen in komunikativen.
  • Deluje v skladu z zakonom in odvetniškim etičnim kodeksom (na primer ne namiguje, spodbuja h kršitvam).
  • Deluje v urejeni pisarni.

Evalvacija in najem odvetnika

Potem ko pridobimo ponudbe oziroma opravimo uvodne posvete z odvetniki in še preden najamemo odvetnika, je priporočljivo, da primerjamo vse pridobljene informacije, ocenimo svoje zmožnosti in prisluhnemo intuiciji.

Če najamemo odvetnika brez takšne evalvacije, lahko veliko tvegamo. Ko se odločimo za izbiro posameznega odvetnika in se dogovorimo za zastopanje, z odvetnikom oblikujemo mandatno razmerje. To se po navadi manifestira v obliki pooblastila, na podlagi katerega lahko odvetnik za nas opravlja različna dejanja in nas zastopa v različnih postopkih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta