Pred osmimi leti je Boštjan Gorenšek prvič vodil debato med koroškimi podjetniki, ideja pa se je razvila v sodelovanju s takratnima direktoricama Kompleksa Ano Pisar in Mašo Špiler. "Skupaj smo razvili idejo, kako podjetništvo približati mladim, jim predstaviti uspešne podjetniške zgodbe, da se bodo, če si želijo, lažje odločili za ta korak," je povedal Gorenšek. Sprva so razprave potekale enkrat mesečno, sedaj pa potekajo enkrat letno, ko se odvija projekt Koroška, kdo si? V že 26. epizodi projekta so v dvournem pogovoru sodelovali Jure Naglič (Ekstera), Katja Planinc (Joga zame), Simona Lečnik Očko (Lumia - Akademija vrednot), Jan Butolen (PizzaLAB) in Nuša Kamnik – Nushy (Terapevtske storitve Nushy).
Pomembna je ekipa
Jan Butolen, idejni vodja projekta PizzaLAB, je začel med epidemijo. "Epidemija nam je marsikaj vzela, a nam je dala veliko. Meni je dala čas, da stres, ki ga je povzročila, usmerim v strast. V mojem primeru je to kuhanje oziroma peka pic," pravi. Objavljali so na socialnih omrežjih, vse več ljudi pa je zanimalo, kje lahko te pice poizkusijo. "Takrat se je rodila ideja, da izvedemo dogodke, da vidimo, če so ljudje za kvalitetno pico res pripravljeni plačati malce več," je pojasnil Butolen. Začeli so pri gostilni Begant, pobirati so pričeli rezervacije, v pol leta pa so bili vsak drugi vikend razprodani že vnaprej. A pri vodenju podjetja je pomembna tudi dobra ekipa, ki ji lahko zaupaš. "Ekipa ti v najtežji časih da zagon. Če nekaj delaš s strastjo, si pogosto ozkogleden, ekipa te mora postaviti izven okvirjev, izven cone udobja," je povedal. "Podjetje, na katerem sem bil takrat zaposlen, je razpadlo, ker sta lastnika zaradi medsebojnih nerazumevanj šla vsak svojo pot," pa se začetkov spominja Jure Naglič, ustanovitelj in vodja podjetja Ekstera. "Na našem podjetju skušamo preprečiti snovni tok, kjer pride do odpadkov, oziroma, kjer nek material, surovina, izdelek, postane odpadek," pravi.
Delo kot poslanstvo
Simona Lečnik Očko, ustanoviteljica Lumie - Akademije vrednot, pravi, da je že od malega oboževala vse, kar je povezano z bontonom in kulturo lepega vedenja. "Iz danes na jutri sem se, kljub dobri službi, odločila, da to ni to. Da to ni moja zadnja postaja," se spominja. "Moj hobij je postal moje delo, kar je zame najlepši uspeh," je iskrena. "Svoje podjetje vodim približno že 10 let, v dolgoletni družinski dejavnosti pa sem začela pomagati pred približno 18 leti," pa razlaga Nuša Kamnik in dodaja, da je njeno delo tudi njeno poslanstvo. "Moji osebni cilji niso usmerjeni k obilju, najpomembnejši se mi zdi namen. Če delaš s srcem, delaš iz sebe, delaš dobro, si potem vedno nagrajen," meni Kamnikova. Pravi, da v poslu večje napake ni naredila, a je običajno, da so v poslu napake prisotne. Vendar pa vsako tako stvar vzame kot lekcijo, nekaj, kar lahko izboljša. "Odločala sem se, ali izberem nekaj, kar sem se učila štiri leta in v tem uživam, ali izberem nekaj, kar sem," pa pravi Katja Planinc. Leta 2015 je na Ravnah na Koroškem odprla svoj vadbeni center, ki je pod isto streho pokrival vadbene programe za celo družino, nato pa je udarila epidemija. "Rada se pošalim, da je moj današnji projekt otrok korone," pravi. "Čez noč sva s partnerjem ustvarila spletno platformo z gibalnimi programi, ki sem jo poimenovala Pri Katji doma," se spominja začetkov in pravi, da se je v tem obdobju največ naučila. "Trenutno pa smo v fazi oblikovanja prostora Joga zame, ki smo ga dolgo iskali," pojasnjuje.
Podjetništvo in zasebno življenje?
Kako usklajevati zasebno življenje in vodenje posla? "Na začetku težko potegnemo mejo, ne znamo reči ne, ne upamo zavrniti sodelovanja, ponudbe," je povedala Lečnik Očkova in dodaja, da družina ne trpi, če je mama zadovoljna. "Na začetku sem moral biti vedno prisoten. Sedaj, ko je ekipa oblikovana, je drugače. Telefon pa je že od nekdaj vklopljen in se nikdar ni izklopil," je iskren Naglič. "Svoje delo in urnik sem lahko prilagodila družinskim obveznostim," pravi Planinčeva. Trije od sogovorcev imajo tudi partnerje, ki so podjetniki. Kako se usklajujejo? Butolen in njegova partnerka sta oba podjetnika in kot pravi je usklajevanje nekaj najtežjega. "Ampak se vse da, če se vnaprej dogovoriš, kakšni so načrti," je dejal.