Šef BMW-ja: Prepoved prodaje avtomobilov z motorji z notranjim izgorevanjem je politično nevarna

M. S., STA
09.11.2022 05:33

Tako meni Oliver Zipse, prvi mož bavarskega BMW-ja, ki je prepričan, da bo zgolj ponudba avtomobilov na električni pogon okrnila ponudbo na dražja vozila, lastništvo avtomobila pa bo tako predvsem v domeni premožnejših:

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na podlagi dogovora bo Evropska komisija leta 2026 ocenila napredek pri doseganju ciljev zmanjšanja emisij.
Reuters

"Ne želimo, da avtomobili, ki sodijo v spodnji del ponudbe, izginejo, to je politično zelo nevarno," izpostavlja po poročanju tiskovne agencije Reuters prvi mož koncerna BMW Oliver Zipse in dodaja: "Če bo lastništvo avtomobila kar naenkrat na voljo le premožnejšim ljudem, je to nevarno." Zipsejeva izjava je sledila sprejetju okvirnega dogovora o strožjih standardih glede izpustov ogljikovega dioksida (CO2) za nove avtomobile in kombije, ki so ga dosegli članice EU in Evropski parlament. Na podlagi dogovora od leta 2035 dalje v EU ne bo mogoče prodajati novih vozil z motorji na notranje izgorevanje. Dogovor, ki je prvi v okviru podnebnega svežnja Pripravljeni na 55, morata zdaj potrditi še Svet EU, torej države članice, in Evropski parlament.

Predstavniki Sveta EU in Evropskega parlamenta so si z dogovorom zastavili cilj 55-odstotnega zmanjšanja emisij CO2 za nove avtomobile in 50-odstotnega zmanjšanja emisij za nove kombije do leta 2030 v primerjavi z ravnmi iz leta 2021. Glavni cilj dogovora pa je 100-odstotno zmanjšanja emisij CO2 za nove avtomobile in kombije do leta 2035, so sporočili iz češkega predsedstva Svetu EU. Glavni izvršni direktor nemškega avtomobilskega proizvajalca BMW Oliver Zipse, ki je tudi predsednik Evropskega združenja avtomobilskih proizvajalcev (ACEA), je odločitev označil za "izjemno daljnosežno". "Naj ne bo pomote, evropska avtomobilska industrija je pripravljena na izziv zagotavljanja avtomobilov in kombijev z ničelnimi emisijami," je dejal. Vendar pa je treba storiti več, da bo industrija dosegla ta cilj, je dodal, na primer imeti "obilico obnovljivih virov energije, brezhibno zasebno in javno omrežje polnilne infrastrukture ter dostop do surovin".

V dogovoru tudi Ferrarijevo dopolnilo

"Ta sporazum bo utrl pot sodobni in konkurenčni avtomobilski industriji v EU. Svet se spreminja in mi moramo ostati v ospredju inovacij," je sklenitev okvirnega dogovora komentiral češki minister za industrijo Jozef Sikela. Verjame, da so zaradi predvidenega časovnega okvira zastavljeni cilji dosegljivi tudi za proizvajalce avtomobilov.

"Sklenitev prvega dogovora o predlogu iz svežnja Pripravljeni na 55 je jasen znak, da je EU odločena doseči napredek pri doseganju podnebne nevtralnosti in zelenega prehoda," je dejala češka okoljska ministrica Anna Hubačkova. Mobilnost brez izpustov bo po oceni ministrice temeljni kamen za upočasnitev podnebnih sprememb.

Na podlagi dogovora bo Evropska komisija leta 2026 ocenila napredek pri doseganju ciljev zmanjšanja emisij. Dogovor sicer predvideva izjemo za "nišne" proizvajalce ali tiste, ki proizvedejo manj kot 10.000 vozil na leto. Izjema, znana tudi pod imenom Ferrarijevo dopolnilo, bo koristila zlasti luksuznim znamkam, ki bodo lahko svoja vozila opremljala z motorji na notranje izgorevanje do konca leta 2035.

Kdaj zadnji avtomobil z motorjem z notranjim zgorevanjem? Morda bi vprašali vazo ...

Tudi BMW sicer podpira prizadevanja EU za dodatno omejitev okoljskih predpisov, vendar pa hkrati izraža pomislek, da točno določen datum za konec prodaje avtomobilov z motorji z notranjim zgorevanjem še vedno dopušča nadaljnjo uporabo teh vozil ter da to tudi ni to, kar bi želeli z novo uredbo doseči. "Smo svobodna družba, ponujamo možnost izbire in ne omejevanja," je ob tem dodal Zipse, nedolgo zatem, ko je BMW napovedal, da bo v proizvodnjo električnih vozil v ZDA vložil 1,7 milijarde ameriških dolarjev. Hkrati pa je Zipse dodal, da ni nobenih indicev, da bi v naslednjih petnajstih letih po svetu res lahko "iztrebili" motor z notranjim zgorevanjem in se na vprašanje, kdaj bo BMW proizvedel zadnji avtomobil s takšnim motorjem pošalil: "Morda bi vprašali tole vazo?"

BMW-jev konkurent, koncern General Motors, je sicer napovedal, da bo do leta 2035 ustavil prodajo avtomobilov z motorji z notranjim zgorevanjem, ameriška zvezna država Kalifornija pa je že avgusta najavila, da morajo biti do leta 2035 vsa prodana gospodarska vozila bodisi na električni pogon bodisi priključni hibridi.

Avtomobili trenutno ustvarjajo približno 15 odstotkov vseh emisij CO2 v EU, celotni promet pa približno četrtino. Trenutno je v EU prodanih približno 12 odstotkov novih avtomobilov na električni pogon, saj se potrošniki zaradi stroškov energije in okolju prijaznejših prometnih predpisov vse bolj izogibajo modelom, ki povzročajo izpuste CO2.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta