Slovenska vojska zaposluje na letališču Cerklje ob Krki, na Brniku in na Vrhniki

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
22.11.2024 00:00

15. brigada vojaškega letalstva in zračne obrambe (15. BRVLZO) je bila ustanovljena 9. maja letos s preoblikovanjem 15. polka vojaškega letalstva ter vzpostavitvijo in vključitvijo 9. bataljona zračne obrambe v svojo strukturo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Borut Cirnski

Brigada zagotavlja stalno pripravljenost letalskih zmogljivosti za samostojno delovanje ali v podporo enotam Slovenske vojske in zavezništva, tako doma kot na nalogah v tujini ter v okviru sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. V podporo letalskim operacijam nadzira zračni prostor in izvaja nadzor zračnih operacij v zračnem prostoru Republike Slovenije in na letališču Cerklje ob Krki. Za zagotavljanje visoko usposobljenega strokovnega kadra ima lastno letalsko šolo ter regionalno mednarodno priznano šolo kontrolorjev združenega ognja.

  • 15. BRVLZO sestavlja sedem enot, in sicer:
  • 151. helikopterska eskadrilja,                                                                                                                      
  • 152. letalska eskadrilja,                                                                                                                    
  • 153. letalsko-tehnična eskadrilja,                                                                                                 
  • letalska šola,                                                                                                                                           
  • 16. center za nadzor in kontrolo zračnega prostora,                                                                              
  • 9. bataljon zračne obrambe,
  • 107. letalska baza.                                                                                                                                    

Enote so nameščene na letališču v Cerkljah ob Krki in v vojaškem delu letališča Jožeta Pučnika na Brniku, z razvijanjem načrtovanih zmogljivosti v prihodnjih letih pa tudi v vojašnici na Vrhniki.

15. brigada vojaškega letalstva in zračne obrambe vabi nove sodelavce

15.BRVLZO se bo v prihodnje kadrovsko krepila, zato že zdaj zaposluje na različnih delovnih mestih v svojih enotah:

Pilot

Piloti v brigadi opravljajo eno najbolj zahtevnih in odgovornih vlog, saj poleg upravljanja vojaških letal in helikopterjev pogosto delujejo v stresnih in nevarnih okoliščinah. Njihove naloge vključujejo širok spekter operacij, od vojaških nalog, kot so prevozi enot in opreme, do civilnih nalog, kot so medicinske evakuacije in iskalno-reševalne akcije, kjer se pogosto znajdejo v zahtevnih situacijah.

Poleg tega so odgovorni za natančno navigacijo in koordinacijo s kontrolo zračnega prometa, kar zahteva vrhunsko poznavanje komunikacijskih protokolov in hitro odzivnost. Piloti so posebej usposobljeni tudi za varno upravljanje zrakoplovov v izjemno zahtevnih pogojih, bodisi ob slabem vremenu bodisi v bojnih situacijah, kar zahteva fizično pripravljenost, psihično trdnost ter vrhunske sposobnosti odločanja v trenutku.

Tehnik letalec

Tehnik letalec, kot tretji član letalske posadke, igra ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti in učinkovitosti letalskih operacij. Kot strokovnjak za tehnične sisteme zrakoplova podpira pilota med letom in skrbi za brezhibno delovanje motorjev, električnih in hidravličnih sistemov ter drugih ključnih komponent.

Po končanem poletu tehniki znova pregledajo vse sisteme zrakoplova, diagnosticirajo morebitne tehnične težave in izvedejo potrebne popravke, s čimer zagotavljajo njegovo popolno pripravljenost za naslednjo nalogo. Njihova strokovnost in natančnost sta ključni za varnost zrakoplova, potnikov in posadke, saj s svojim delom bistveno prispevajo k nemotenemu izvajanju letalskih operacij.

Vojak zračne obrambe

Vojak zračne obrambe je ključen član za zagotavljanje suverenosti zračnega prostora, saj skrbi za varnost in zaščito pred potencialnimi grožnjami z zraka. Njegova naloga je natančno spremljanje zračnega prostora s pomočjo radarjev in drugih opazovalnih sistemov, da pravočasno zazna in oceni vsako grožnjo v zraku.

Za uspešno opravljanje svojega poslanstva mora obvladati kompleksne tehnologije ter imeti odlično prostorsko orientacijo in sposobnost hitrega odločanja. Poleg tega deluje v tesnem sodelovanju z ostalimi enotami, ki nadzorujejo zračni prostor, kar omogoča usklajeno in učinkovito obrambo ter zaščito zračnega prostora.

Operater na radarskem sistemu

Operater na radarskem sistemu ima ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti in nadzora zračnega prostora. Njegova primarna naloga je spremljanje podatkov, ki jih prenašajo radarski sistemi, kar vključuje stalno analizo premikov zrakoplovov v zračnem prostoru. S tem pridobiva informacije o potencialnih grožnjah ali nenavadnih aktivnostih, ki jih nato hitro posreduje ustreznim vojaškim in civilnim enotam.

Ob nenadnih spremembah mora hitro razumeti situacijo, natančno analizirati podatke ter ustrezno ukrepati in obvestiti nadrejene. Njegova sposobnost hitrega odločanja pod pritiskom je ključna za pravočasen odziv na morebitne zračne grožnje in zagotavljanje varnosti.

Kontrolor zračnega prostora

Kontrolor zračnega prostora v Slovenski vojski ima zahtevno nalogo, saj skrbi za varno in usklajeno gibanje vojaških letal in helikopterjev v zračnem prostoru, ob tem pa sodeluje tudi pri koordinaciji s civilnim letalstvom. Kontrolorji zračnega prostora morajo imeti popoln pregled nad vsemi letali, ki se nahajajo v zračnem prostoru, ki v primeru kršitve zračnega prostora ustrezno ukrepajo in izvedejo postopke aktiviranja ustreznih služb v primeru izrednih situacij.

Radarski tehnik

Radarski tehnik zagotavlja nemoteno delovanje radarskih sistemov, ki so bistveni za zračno obrambo in nadzor zračnega prostora.

Tehniki skrbijo, da so radarji v optimalnem stanju, kar pomeni, da morajo biti sposobni hitro zaznati in obvladovati morebitne težave, ki bi lahko vplivale na njihovo delovanje. To vključuje pregledovanje strojne opreme, testiranje programske opreme in zagotavljanje, da so vsi sistemi usklajeni in delujejo brezhibno.

V svoje vrste vabijo tudi bolničarje-reševalce, gasilce-reševalce, manipulante z gorivom, letalske tehnike in letalske inženirje.

Več o možnostih sodelovanja preverite na www.postanivojak.si in družbenih omrežjih POSTANI VOJAK, za prijave na zgoraj opisana delovna mesta pa pišite na vojasnica.cerklje@mors.si.
Borut Cirnski
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.