Smisel življenja vpliva na srečo bolj kot denar

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
12.12.2024 05:00

Negativna čustva, povezana z denarjem, kot so zadrega, sram in krivda, pogosto izvirajo iz pritiska, da "držimo korak z drugimi". A namesto da tekmujemo z okolico, se raje osredotočimo na to, kar nam je resnično pomembno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Vir stresa in/ali omejitev. Tako povprečen posameznik vidi denar. Nekako logično, kajti denar je del urejanja financ, za marsikoga pa je boleče predvsem, ko je treba omejevati odhodke, kar za številne pomeni zategovanje pasu. A prav zato je ključen dober odnos do denarja in z denarjem. Ta odnos marsikdo podcenjuje, marsikdo vidi omejitve v svojih prihodkih, ki pa so, kot poudarjajo strokovnjaki za finance, le eno od področij financ. Je pomembno, a ni edino.

Naš odnos do denarja se začne že zelo zgodaj, v našem otroštvu, ko - pogosto tudi nezavedno - spremljamo starše, kako ravnajo z njim. Jih denar obremenjuje? Jih osvobaja? Vse je odvisno tudi od individualnih okoliščin posameznika, ne nazadnje tudi od značaja. Iskanje ravnotežja med financami in srečo je za marsikoga nujno, če želi, da bo njegov odnos do denarja in z denarjem kar najbolj sproščen.

Negativna čustva, povezana z denarjem, kot so zadrega, sram in krivda, pogosto izvirajo iz pritiska, da "držimo korak z drugimi". Namesto da tekmujemo z okolico, se raje osredotočimo na to, kar nam je resnično pomembno, in bodimo hvaležni za tisto, kar že imamo. Ko se naslednjič počutimo obremenjeni zaradi financ, pomislimo, kaj je za nas najpomembnejše (na primer zdravje, odnosi ali kariera). Osredotočanje na te vidike lahko bistveno izboljša naše splošno zadovoljstvo.

Naše telo se na stres odziva z bojem, begom ali obstankom na mestu – reakcijami, ki so koristne v nevarnih situacijah, a manj pri finančnih skrbeh, kot so dolgovi. Tak odziv lahko povzroči fizične in duševne težave, če ne ukrepamo pravilno. Za obvladovanje stresa nekateri poskusijo tudi z meditacijo ali jogo. Obe tehniki nas namreč učita čuječnosti – sposobnosti osredotočanja na sedanjost in lastno dihanje. Če ne veste, kje začeti, so na voljo različne aplikacije, ki vas lahko usmerijo in vam pomagajo pri sprostitvi.

Dokazano je, da smisel življenja močno vpliva na srečo, pogosto bolj kot denar. Premislimo, kakšne spremembe bi lahko naredili, da bi svoje življenje obogatili z večjim pomenom. Ni treba, da gre za velike korake – lahko gre za preprost hobi, preživljanje več časa z bližnjimi ali izboljšanje starševskih veščin.

Pri določanju ciljev ločimo med potrebami in željami. Potrebe vključujejo osnovne stvari, kot so zavetje, hrana in varnost. Nato premislimo, kako lahko svoje želje preoblikujemo v nekaj, kar resnično doprinese k vašemu zadovoljstvu. Poskusimo tudi naslednjo vajo:

Vprašajmo se, kaj bi storili z neomejenim denarjem: bi ga porabili za karkoli si pač želimo ali bi najprej zadostili svoje potrebe, nato pa se osredotočili na želje? Če izberemo slednje, smo že na pravi poti. Zmanjšanje osredotočanja na materialne želje namreč pomaga sprejemati boljše finančne odločitve.

Mnogi raje takoj porabijo prosti denar, namesto da bi ga prihranili za nepričakovane stroške. Vendar to pogosto vodi v krivdo in obžalovanje, ko se soočimo z nepredvidenimi finančnimi situacijami. Namesto tega poskusite varčevati za nepredvidljive stroške ali za nekaj, kar ima večji pomen za vas, kot je hobi, podjetje ali varnost vašega doma.

Čeprav je denar za mnoge tabu tema, je odprt pogovor ključen, če potrebujete pomoč. Ni treba, da razkrijete vse svoje finance, vendar je pomembno, da se počutite udobno in poiščete nasvet, ko je to potrebno. Pogovor o denarju z zaupanja vrednimi ljudmi nam lahko pomaga razumeti svoj položaj in najti nove rešitve. Upoštevanje teh korakov nam ne bo pomagalo le pri boljšem upravljanju financ, temveč tudi pri izboljšanju kakovosti življenja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta