Tvegajte toliko, kot si lahko privoščite

Finančni profil je tisti, ki nas kot vlagatelja v vzajemne sklade umesti med bolj dinamične, zmerne ali bolj konservativne vlagatelje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Na tej osnovi je naša odločitev, kolikšen delež vloženega denarja razporediti v delniške in kolikšnega v obvezniške naložbe, lažja.

Spoznali smo že osnove osebnih financ in podrobnosti varčevanja v vzajemnih skladih, tokrat pa govorimo o izgradnji portfelja, torej o tem, kako izbrati ustrezne podsklade, v katere lahko naložimo svoje prihranke za dosego naših finančnih ciljev. Vlagateljem je v krovnem skladu NLB Skladi na voljo 20 podskladov, ki se razlikujejo v svojih naložbenih politikah. Med njimi je 15 delniških, dva uravnotežena, dva obvezniška in en mešani podsklad. Umeščeni so med temeljno, dopolnilno in dodatno raven.

Preden vlagatelj sprejme odločitev, katere podsklade izbrati, je ena od prvih odločitev, ki jo mora sprejeti, kolikšen delež svojih prihrankov naložiti v delniške in kolikšnega v obvezniške naložbe. Pri tem mu pomaga izpolnjevanje tako imenovanega finančnega profila, v katerem določi svoj glavni cilj varčevanja, odnos do tveganja, dobo varčevanja, svojo trenutno razporeditev prihrankov in podobno. V naslednjem koraku se skozi pogovor z naložbenim svetovalcem sprehodi skozi specifike posameznih podskladov, ki bi bili lahko primerni za dosego želenih finančnih ciljev.

Sprejeti velja uravnoteženo tveganje

Splošno pravilo je, da se pravilno odloči tisti vlagatelj, ki pri naložbi prihrankov tvega ravno toliko, kot si lahko privošči. Vlagateljem, ki tvegajo preveč, se lahko zgodi, da finančnih ciljev ne dosežejo v želenem roku, v najslabšem primeru lahko celo zaidejo v finančne težave. Po drugi strani tisti, ki tvegajo premalo, običajno ustvarijo precej nižjo donosnost, kot bi jo glede na objektivne okoliščine lahko.

Cilj je torej izbrati takšen podsklad ali kombinacijo podskladov, ki v največji meri ustreza našemu finančnemu profilu. Čeprav je pri NLB Skladih na voljo 20 podskladov, za večino vlagateljev zadostuje, da premoženje razporedijo v enega do štiri podsklade. Slednji so razporejeni v tri ravni, temeljno, dopolnilno in dodatno raven. Pa si poglejmo, kako nam lahko vse tri ravni lahko pomagajo pri izgradnji našega portfelja.

Nlb Skladi

Temeljna raven: Optimalna izhodiščna naložbena usmeritev

Temeljna raven predstavlja za večino vlagateljev optimalno izhodiščno naložbeno usmeritev. V njej so dobro razpršene naložbe v delnice in obveznice na največjih in najbolj razvitih kapitalskih trgih v svetu.

Temeljno raven v ponudbi podskladov krovnega sklada NLB Skladi predstavlja podsklad NLB Skladi - Globalni uravnoteženi. Gre za podsklad, ki je v ponudbi najbolj široko razpršen in ga vlagatelji izbirajo najpogosteje.

Dopolnilna raven: Ker osnovna kombinacija pogosto ni ustrezna za vsakogar

Kombinacija naložb na temeljni ravni, ki jo nudi podsklad NLB Skladi - Globalni uravnoteženi, morda ni ustrezna za vsakogar, saj imamo vlagatelji različna izhodišča in želje. Vlagatelj lahko zato sestavo naložb prilagodimo tako, da temeljno raven dopolnimo z enim podskladom ali več drugimi.

Dodatna raven: Prava izbira za ožje naložbene usmeritve

Veliko vlagateljev se danes ne zadovolji več le z naložbo v podsklade z osnovnimi dobro razpršenimi naložbenimi usmeritvami. Svojo naložbo želijo dopolniti s podskladi, ki so ožje naložbeno usmerjeni, ali s tistimi, za katere ocenijo, da imajo še posebej ugodno perspektivo. V svoj portfelj zato dodajo tudi katerega od podskladov z dodatne ravni.

Naložbeni svetovalec med pogovorom vlagatelja usmeri tudi v premislek o drugih značilnostih podskladov, kot so višine provizij in stroškov, dodatne ugodnosti (na primer varčevalni načrti), način upravljanja premoženja podsklada in drugo.

Če bi želeli tudi vi preveriti, kakšna sta vaš finančni profil in vaše idealno razmerje med delniškimi in obvezniškimi naložbami, vabljeni na naslednjo povezavo: https://nlbskladi.si/skladi/pomoc/profil-vlagatelja.

Možnosti varčevanja v krovnem skladu NLB Skladi lahko preverite v najbližji poslovalnici NLB ali na brezplačni telefonski številki 080 22 86 in se dogovorite za termin sestanka z naložbenim svetovalcem, s katerim bosta poiskala najboljšo rešitev za plemenitenje vaših prihrankov.

Se beremo prihodnji teden, ko bomo govorili o vedenjskih financah in pasteh, v katere se lahko ujamemo pri upravljanju svojega portfelja.

Prodaja stanovanja s pravico bivanja do smrti je v tujini praksa, pri nas pa redkost.
Shutterstock

To je tržno sporočilo. Družba NLB Skladi, upravljanje premoženja, d.o.o. (v nadaljevanju: NLB Skladi), Tivolska cesta 48, 1000 Ljubljanainfo@nlbskladi.si, upravlja krovni sklad NLB Skladi. Storitve trženja in oglaševanja krovnega sklada NLB Skladi poleg družbe NLB Skladi izvaja po pooblastilu tudi Nova Ljubljanska banka d.d., Ljubljana. Pred sprejemom katere koli končne naložbene odločitve glejte Prospekt krovnega sklada NLB Skladi z vključenimi pravili upravljanja in dokumente s ključnimi informacijami za posamezne podsklade krovnega sklada NLB Skladi, ki so vlagateljem v slovenskem jeziku brezplačno dostopni na sedežu družbe NLB Skladi na Tivolski cesti 48 v Ljubljani vsak delovni dan med 10. in 12. uro, na pooblaščenih vpisnih mestih (poslovalnice NLB d.d.) med njihovim delovnim časom ter na spletni strani www.nlbskladi.si. Popolne informacije o tveganjih so navedene v Prospektu krovnega sklada NLB Skladi z vključenimi pravili upravljanja in dokumentih s ključnimi informacijami za posamezne podsklade krovnega sklada NLB Skladi. Krovni sklad NLB Skladi je odprt tudi za male vlagatelje. Z vplačilom v krovni sklad NLB Skladi vlagatelj pridobi enote premoženja podsklada in ni neposredni imetnik izdajateljev vrednostnih papirjev, ki sestavljajo podsklad. Pri varčevanju v podskladih krovnega sklada NLB Skladi vlagatelj lahko plača vstopne in izstopne stroške ter upravljavsko provizijo. Navedeni vstopni in izstopni stroški zmanjšujejo prikazani donos. Podrobnejši cenik in primerjava stroškov podskladov krovnega sklada sta na voljo na spletni strani www.nlbskladi.si. Krovni sklad družbe NLB Skladi ni bančna storitev in ne prinaša zajamčene ali garantirane donosnosti. Tako naložbe v posamezne podsklade krovnega sklada tudi niso vključene v sistem zajamčenih vlog, ki velja za vloge fizičnih oseb in malih pravnih oseb na transakcijskih računih, hranilnih vlogah, denarnih depozitih in blagajniških zapisih oziroma potrdilih o depozitu, ki se glasijo na ime, zbranih pri bankah in hranilnicah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.