Če je pustni čas najbolj živahen in priljubljen prav na Ptuju, se v mestu na tak način, torej praznično, od petega letnega časa tudi poslovijo. Na pustni torek smo obiskali najstarejše slovensko mesto, kjer se danes po desetih dneh norčavosti končuje že 64. Kurentovanje. Na ulicah smo že ob jutranjih urah srečali najrazličnejše pustne maske, saj številni Ptujčani tradicionalno na ta dan delo zaključijo ob 12. uri in se še zadnjič našemljeni podajo na stare mestne ulice. Številni si že prej med pustovanjem vzamejo vsaj kak dan dopusta.
Navdušenje nad fašenkom se začne že pri najmlajših, maske pa so več kot dobrodošle tudi v šolah. Obiskali smo Osnovno šolo Olge Meglič v Prešernovi ulici, kjer ni danes prav nič dišalo po pouku. Else, mladi kurenti, hudički, pa klovni in princeske so se, razigrani in obloženi z dišečimi krofi, po jutranjem druženju v razredih skupaj podali v mesto, obvezno pustno opremo pa so ta dan nadeli tudi učitelji. Še bolj so bili veseli tisti šolarji okoliških vasi, ki so imeli na pustni torek prost dan.
Od svečnice, 3. februarja, ko je s prevzemom mestnega ključa Ptuju zavladal 19. princ karnevala Francesco Guffanto, se Ptuj danes vrača v ustaljene tirnice. Ob 13. uri je na Mestnem trgu princ Marko Šamperl ključe znova vrnil županji Mestne občine Ptuj Nuški Gajšek. A danes, na pustni torek, bo še veselo, glasba, smeh in dobra volja bodo vse do večernih ur odmevali po ulicah in lokalih. Zabave bo konec jutri, na pepelnično sredo, ko se po cerkvenem koledarju končuje pustni čas in začne se 40-dnevni post, s čimer se verniki pripravljajo na veliko noč.
Še pred pokopom pusta smo se sprehodili po ulicah. Srečali in zaplesali smo s številnimi kurenti, a katere so še druge tradicionalne slovenske pustne maske? In koliko zvoncev nosi kurent? Čemu se bodo Ptujčani odpovedali med 40-dnevnem postom? Pri nekaj maskah smo preverili, kako dobro poznajo kurentovanje. Kako jim je šlo od rok, preverite v video anketi.