Na dopis ministrstva za okolje in prostor (MOP) v zvezi s termično obdelavo odpadkov, ki so ga posredovali Skupnosti občin Slovenije in Združenju občin Slovenije, se je do sedaj odzvalo 13 lokalnih skupnosti, in sicer Bloke, Komenda, Razkrižje, Kočevje, Grosuplje, Novo mesto, Ljubljana, Jesenice, Hrastnik, Šalovci, Hodoš, pa tudi Maribor in Ptuj.
"Odzivi občin so zelo različni - od splošne podpore za izgradnjo takega objekta nekje na območju Slovenije preko primernih lokacij v posameznih občinskih prostorskih načrtih (OPN) do informacije, da občine takega objekta na svojem območju ne načrtujejo," pojasnjujejo na MOP. V večini primerov pa so občine zaprosile za dodatne informacije, zato je, še dodajajo na ministrstvu, o namerah za postavitev objekta za termično obdelavo v posameznih občinah težko govoriti.
Lokacija usklajena z OPN
Na Ptuju so, kot pojasnjuje županja Nuška Gajšek, glede na to, da je lokacija za tak obrat v OPN že določena, preverili naklonjenost projektu pri vodjih svetniških skupin in od njih dobili načelno soglasje, seveda pod določenimi okoljskimi varnostnimi pogoji. O podpori naj bi ptujski mestni svetniki še ta mesec tudi uradno razpravljali na seji mestnega sveta. "Gre pa v bistvu za to, da se vključimo v razpravo o tem vprašanju in na neki dolgi rok najdemo rešitev za odpadke, saj nas bodo sicer zasuli. Ne samo Ptujčane, vse," poudarja Gajškova.
Država skuša rešiti problem kopičenja odpadkov
Skrbi jih izvedba
Da je pri temi sežigalnic predvsem vprašanje, kdo bi rad gradil in služil, pa je prepričan še en nosilec svetniške liste v mestnem svetu, Andrej Čuš. O tem, ali so naklonjeni gradnji tovrstnega objekta na Ptuju, Čuš pravi: "Sežigalnica da, če bo takšna, kot je na Dunaju. Drugače pa ne. Je pa vprašanje, ali so investitorji in ljudje, ki so v ozadju tega zaslužka, dovolj odgovorni, da to zagotovijo. Saj veste, bioplinarne smrdijo samo v Sloveniji, odpadki in gume gorijo samo v Sloveniji."
V Kidričevem zasebniki
Preverili smo tudi, ali se je, kot so poročali nekateri mediji, na poziv ministrstva resnično odzvalo tudi Kidričevo. "Kot občina ne. Kolikor pa vem, sta za gradnjo zainteresirani dve podjetji, Saubermacher in Silkem. Sam bi rekel, da smo kot občina glede tega vprašanja neodločeni," je povedal tamkajšnji župan Anton Leskovar. Kot pojasnjuje, sam nikoli takoj ne nasprotuje idejam, a je najprej treba vedeti, o čem je sploh govor, kateri so pozitivni in negativni učinki. Nato pa odločitev prepustiti ljudem. Kakšno je njihovo mnenje danes, okoli dve desetletji po tem, ko so močno nasprotovali takratnim načrtom za gradnjo sežigalnice, pa ni želel ugibati.