V zadnjih dneh so se tudi na Ptuju in okoliških občinah sprožali številni plazovi. Razpoka v zemljini se je pojavila tudi na pobočju griča pod zahodnim stolpom Ptujskega gradu. Ptujski gasilci so ob včerajšnjem močnem deževju razpoko nadzorovali, v popoldanskih urah pa dobili tudi sporočilo o plazu na griču. Gasilci so si nemudoma ogledali stanje in ugotovili, da sprememb ni.
V poznejših večernih urah pa se je vendarle zgodilo. Zaradi obilnih padavin se je plaz dokončno utrgal in zemljina je spolzela do vznožja griča na sicer že dlje precej zapuščen vhod v podzemne rove zaklonišča v grajskem griču. Na tej strani sicer ni stanovalcev, plaz pa tudi ni bil tako velik, da bi prebil obzidje in zdrsnil na pločnik ali cesto.
Številni Ptujčani so že včeraj začeli izražati ogorčenje nad dogodkom, ki da naj bi bil po mnenju večine neizogiben, glede na golosek leta 2015. "Ptujska katastrofa!", "Saj ne moreš verjeti!", "Takrat, leta 2015, ko so podirali, sem rekel, da bo koreninski sistem držal 7 - 8 let in nato bo začelo pobočje drseti čez obzidje!", so nekateri od komentarjev na družabnih omrežjih.
Ena od stanovalk območja pod gradom pa je zapisala, da občutek za tamkajšnje stanovalce nikakor ni dober: "Upam, da se ne bo začelo (nadaljevalo, pravzaprav) rušenje obzidja."
Zaradi deževja v zadnjih dneh se je na območju Haloz in Slovenskih Goric sprožilo še več zemeljskih plazov, od 5. maja po nekih podatkih okoli 500, je dejal vodja ptujske izpostave za zaščito in reševanje Drago Murko. Plazovi trenutno ogrožajo pet hiš. Težave so tudi zaradi naraslih voda, ponoči so sprožili sireno za nevarnost v Središču ob Dravi.