Napovedi so obetavne, saj naj bi bila do konca prihodnjega leta končana delna obnova gradu Borl. V dolga leta zaklenjenem grajskem poslopju tačas sicer še ni videti, da bo tam čez kakšni dve leti zaživel interpretacijski center reke Drave. Dela na zunanjem dvorišču gradu, ki bo doživelo prenovo, še nekaj časa ne bodo stekla. So pa že mesece na delu arheologi, sodelavci arheološke terenske ekipe Centra za preventivno arheologijo, ki deluje v okviru Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS), raziskujejo skrivnosti nekdanje grajske terase, pod katero druga ekipa delavcev že od lanske jeseni sanira nevarno grajsko brežino.
Med petimi projekti
"Ministrstvu za kulturo je v okviru aktualnega Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike uspelo zagotoviti, da bo v povezavi s prednostno naložbo Varstvo in obnova biotske raznovrstnosti in spodbujanje ekosistemskih storitev, vključno z omrežjem Nature 2000 in zelenimi infrastrukturami, obnovilo pet objektov kulturne dediščine, med njimi grad Borl. V obnovljenemu delu gradu bosta informacijsko-interpretacijski center in stalna prirodoslovna razstava. Prenovo bomo začeli po potrditvi vloge za odločitev o podpori projekta obnove s strani Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, ki ji bo sledila priprava javnega naročila za izvedbo gradbeno-obrtniških in instalacijskih del. Projekt obnove dela gradu Borl v povezavi z Naturo 2000 se izvaja v partnerstvu z Zavodom za varstvo narave," so na naše vprašanje, kakšna prihodnost se obeta gradu Borl, te dni odgovorili z ministrstva za kulturo.
Društvo bdi nad ministrstvom
Sonja Golc, predsednica Društva za oživitev gradu Borl, ki aktivno sodeluje v snovanju programov, ki naj bi se odvijali v obnovljenem gradu: "Ministrstvo za kulturo ve, da smo v društvu, ki deluje v javnem interesu na področju kulture, pripravljeni prevzeti upravljanje omenjene zbirke, skupaj s konzorcijskimi partnerji pa tudi aktivno sodelovati pri pridobivanju sredstev za obnovo druge faze gradu Borl iz evropskih sredstev. Začetek obnove se je zamaknil za eno leto. Zdaj upamo, da bo odgovornim uspelo pravočasno izvesti obnovo, saj nam v nasprotnem grozi, da bomo morali že odobrena sredstva vrniti EU. Prizadevamo si tudi za nadaljevanje še druge faze obnove, vendar bo za pridobitev sredstev potreben širši regijski konsenz, saj gre za širšo ohranitev in razvoj kulturne dediščine."
Zlatonosna Drava
Kot je razumeti njihove napovedi, naj bi najprej za javnost odprli zunanje dvorišče gradu, natančneje pritličje in nadstropje desnega in osrednjega dela poslopja, kjer sta kapela in viteška dvorana. To je tudi del gradu, ki je najbolj ohranjen in kjer so se najdlje odvijale različne dejavnosti oziroma prireditve.
Na nekdaj živahno kulturno in turistično ponudbo ne spominja skoraj nič več