Da je zadnji čas za dokončen odvoz odpadnih gum iz nekdanje gramozne jame v Lovrencu na Dravskem polju, pravi te dni Anton Leskovar, župan občine Kidričevo, na območju katere je gramoznica: "Gre za kake tri hektarje degradiranega območja, nekdaj je bilo tukaj črno odlagališče, potem pa je izrabljene gume sem začelo voziti podjetje Albin Promotion iz Majšperka. Kje in zakaj se je zapletlo z dovoljenji, na občini ne vemo, a dejstvo je, da se je nekje zapletlo in je omenjeno podjetje zdaj že v stečaju. Država mu je že pred leti naložila sanacijo gramozne jame, a se to ni nikoli zgodilo, je pa vmes na tem odlagališču gum dvakrat zagorelo, kar je še dodatno onesnažilo naše okolje. Pred leti se je država, ker ji je grozila visoka kazen Evropske komisije, sanacije lotila kar sama. Nam je v bistvu vseeno, kdo jamo sanira, da le ne bo več ekološka bomba sredi našega Dravskega polja, ki je veliko kmetijsko območje in bogato z vodo. Na lokalni ravni, torej z občinskim denarjem, bomo poskrbeli za zapolnitev jame z zemljo, saj z materialom ne bo težav. V neposredni soseščini gramoznice se bo namreč v prihodnje gradila kidričevska obvoznica, v načrtu pa so tudi dela na potoku Polskava. Primerne zemlje za popolno sanacijo jame bo tako dovolj."
Na vprašanje, kaj bodo po revitalizaciji naredili z zemljiščem, ki je v občinski lasti, Leskovar odgovarja, da ga v prostorskih planih namenjajo gradnji poslovno-industrijske cone. Konkretnih načrtov pa da še nimajo.
Gum skoraj ni več
Do konca novembra naj bi, tako na naša vprašanja odgovarjajo na inšpektoratu za okolje in prostor, iz gramozne jame odpeljali še zadnje gume. "Inšpektorat za okolje in prostor je leta 2012 družbi Albin Promotion (AP) odredil odstranitev vseh izrabljenih gum, odpadkov iz mehanske obdelave, komunalnih odpadkov in odpadnih gum iz postopka vulkanizacije iz gramoznice na Dravskem polju. Ker svojih obveznosti podjetje ni izpolnilo, je inšpektorat leta 2013 začel izvršbo inšpekcijske odločbe po drugi osebi. Pri tej izvršbi gre tudi za izvršitev sodbe sodišča Evropske unije, ki je bila razglašena aprila 2017 in v kateri je sodišče ugotovilo obstoj kršitve v zvezi z neustreznim skladiščenjem in odlaganjem velike količine izrabljenih gum, delno mešanih z drugimi odpadki, v gramozni jami na ozemlju občine Kidričevo, konkretneje v Lovrencu na Dravskem polju," sporočajo z inšpektorata za okolje in prostor.
Zgodba z dolgo brado
O zapletih z izrabljenimi gumami v gramoznici med Kidričevim in Lovrencem na Dravskem polju smo v preteklem desetletju pisali že večkrat. Podjetje Albin Promotion je z gumami začelo zasipavati gramoznico že leta 2008, za kar so mu pristojne službe izdale tako gradbeno kot okoljevarstveno dovoljenje. Nadaljnje odlaganje pa so mu prepovedali leta 2010. Ker naloženih obveznosti zasebnik ni izpolnil, se je inšpektorat leta 2013 sanacije lotil tako, da je z nekaj javnimi razpisi izbral izvajalce, ki so odpadne gume odstranili z lokacije in jih večinoma v tujino predali v predelavo.
Do leta 2015 je bilo tako odstranjenih 2085 ton izrabljenih gum, v naslednjih treh letih pa še dobrih 38 tisoč ton odpadnih gum, kar je državo po nekaterih podatkih stalo vsaj tri milijone evrov. V letu 2018 je bila izdana dodatna inšpekcijska odločba za odstranitev še nekaj več kot 27 tisoč ton odpadnih gum, prekritih z gramozom, za katere je bilo leta 2017 ugotovljeno, da niso bile vgrajene v skladu z gradbenim dovoljenjem. "Do konca letošnjega oktobra je bilo iz gramoznice odpeljanih še skoraj 24 tisoč ton izrabljenih gum in tisoč ton tako imenovane tehnične gume. Pogodbeni rok za izvedbo javnega naročila se izteče konec novembra 2020," dodajajo na inšpektoratu.
Kdo bo plačal odstranitev
Na vprašanje, kolikšni so stroški sanacije, odgovarjajo, da bodo s točnimi podatki o stroških izvršb in količini odpeljanih odpadkov razpolagali po zaključku vseh del.
Več deset tisoč ton odpadnih gum je bilo odpeljanih iz gramoznice
V odgovoru na naša vprašanja, kdo bo plačal stroške sanacije, pa na inšpektoratu za okolje in prostor, ki deluje v okviru istoimenskega ministrstva, dodajajo: "V skladu z Zakonom o varstvu okolja je povzročitelj odgovoren za odpravo vira čezmernega obremenjevanja okolja in njegovih posledic ter za preprečevanje in sanacijo okoljske škode tudi v primeru stečaja, zato je IRSOP sprožil vse pravne postopke za izterjavo stroškov od povzročitelja onesnaževanja. Do sedaj je Furs izterjal dobrih 34 tisoč evrov, ostali stroški izvršbe pa bodo poplačani tudi iz stečajne mase."