Javni zavod za turizem, kulturo in šport je Občina Ormož ustanovila v letu 2016. V poletju 2020 je njegovo vodenje prevzel Andrej Vršič, dolgoletni pomurski turistični delavec. Zavod med drugim upravlja hostel, turistično- informativni center, dve športni dvorani, turistično destinacijo Jeruzalem Slovenija, vinoteko ter še letno kopališče in notranji bazen. Potem ko se je Vršič odločil za reorganizacijo dela zavoda, ki zaposluje enajst delavcev, še eno sistemizirano mesto je nezasedeno, s katero naj bi ukinili pet delovnih mest, in je zadevo predstavil zaposlenim, je završalo. Po Ormožu krožita dve anonimki, v katerih je na račun direktorja precej očitkov. Poglavitni je, da pri reorganizaciji naj ne bi šlo za racionalnejše delo, temveč za direktorjevo osebno prizadevanje, da odpusti nekatere zaposlene, ki naj mu ne bi ustrezali.
Primanjkljaj ni vzrok
Zavod je po poročilu o poslovanju v lanskem letu imel skoraj 26 tisoč evrov primanjkljaja, letno pa ima na javnem delu nekaj čez 800 tisoč evrov prihodkov. Strošek dela je znašal nekaj manj kot 300 tisoč evrov. Podatkov za letošnje prvo polletje direktor Vršič še nima. Na naše vprašanje, ali je razlog nove sistemizacije omenjeni primanjkljaj, Vršič odvrne, da nikakor ne. Na očitke, da gre za osebno obračunavanje z zaposlenimi, odločno odgovarja: "Izključni namen nove sistemizacije delovnih mest je izboljšanje delovnega procesa. Trenutna kadrovska zasedenost zavoda namreč ne ustreza potrebam razvoja, časa, okolja in ekonomičnosti zavoda ter potrebam turistične destinacije Jeruzalem Slovenija. Zato sta v zavodu nujni reorganizacija in racionalizacija delovnega procesa."
Po predlogu ukinjajo tri delovna mesta v turizmu in dve hišniški mesti, uvajajo pa mesto kulturnega menedžerja, saj zavod opravlja tudi javno službo na področju kulture. Direktorjevi kritiki ocenjujejo, da naj bi to delovno mesto direktor uvedel za svojo znanko, ki ni Ormožanka. Vršič: "Na očitek, da ne bi zaposlil domačega, ormoškega kadra, lahko dogovorim le, da omejevanje po kraju prebivališča pri izboru za delovno mesto nikakor ne bi bilo zakonito. Gre pa za delovno mesto,za katero potrebujemo vsaj sedmo stopnjo izobrazbe in odlično obvladovanje tujih jezikov (nemščina in angleščina). Pogojev za njegovo zasedbo ta čas zaposleni na zavodu, ki jim v predlogu sistemizacije ukinjamo delovna mesta, na žalost nimajo."
Trije v turizmu dovolj?
Na področju turizma naj bi ukinili delovno mesto trem delavkam, od tega eni, ki prizadevno dela v turizmu že deset let, vendar ima šesto stopnjo izobrazbe. Andrej Vršič: "V turizmu ukinjamo eno nezasedeno mesto in tri zasedena. Analiza je pokazala, da potrebujemo kader, ki je večjezičen in ima sedmo stopnjo izobrazbe, zato ukinjamo organizatorja turističnega vodenja, ki ni bilo nikoli zasedeno, in mesto višji področni referent 1, ker zanj ni potrebe, torej iz poslovnih razlogov. Ukinjamo tudi referenta za delo v Ticu in na prireditvah, ker bomo to delo razporedili na druga področja. Ukinjamo še mesto področnega referenta, saj ni več dela za polni delovni čas." Na vprašanje, ali bo poslej kljub vsemu dovolj ljudi za delo na področju turizma, odgovori: "Prepričan sem, da bo turizem poslej zadostno pokrit, ker so trenutno tri delovna mesta dovolj, pa še sam pomagam, ko je treba." Na očitek, da naj bi v turizmu ostala zaposlena, ki ima manj delovnih izkušenj in naj ne bi govorila niti enega tujega jezika, pa odvrne, da delavka, ki ostaja, "govori nemško in angleško, kot zahteva sistemizacija".
Inšpekcija ugotovila nepravilnosti
Kritiki direktorju med drugim očitajo zasebne povezave z enim od članov sveta zavoda, ob tem pa še, da se je že vnaprej dogovarjal z eno od kandidatk za zasedbo delovnega mesta kulturnega menedžerja. Direktor pravi, da "na taka natolcevanja ne bom odgovarjal". Na očitek, da je delavki brez utemeljitve oziroma postopka od plače odščipnil primanjkljaj v blagajni letnega bazena, pa odgovarja, da je zadevo obravnavala inšpekcija in pri tem ugotovila nepravilnosti pri njenem delu.
Ob omenjenih delovnih mestih ukinjajo vzdrževalca športnih objektov, njegovo dalo si bosta razdelila dva delavca. Iz poslovnega razloga zmanjšanega obsega dela pri hišnikih bodo namesto dveh imeli samo enega. Hišnika pri Veliki Nedelji in v Ormožu pa, da sta mesečno krepko presegla svojo delovno obveznost in je eden domnevno zaradi preobremenjenosti pred kratkim dal odpoved. Direktor je po drugi strani prepričan, da je zaposleni dal odpoved, ker je dobil boljšo službo. Vršiča kritiki opozarjajo, da imajo vsi ta čas zaposleni več kot dovolj dela, zato se jim ukinjanje delovnih mest iz poslovnih razlogov ne zdi utemeljeno tudi zaradi velikega števila opravljenih nadur. On pojasni: "Nadur v zavodu ni, jaz jih nisem nikoli izplačeval."
Župan mu zaupa
Ormoški župan Danijel Vrbnjak je zatrdil, da se je za reorganizacijo odločil direktor in ta mora razloge zanjo pojasniti svetu zavoda: "Občina k temu ne daje soglasja, kot ustanoviteljica zavoda ima v petčlanskem svetu dva člana. Sam jima navodil, kako naj se odločata, ne dajem. Zato posebnih izjav o reorganizaciji ne nameravam dajati. Želim si le, da bi bila izpeljana odgovorno, v korist dobrega in gospodarnega delovanja zavoda. Vse, kar občina zahteva, je kakovostno delovanje zavoda, direktor pa je dobil pooblastila, da zavod dobro deluje in posluje."
Predsednica sveta zavoda Valerija Kolenko: "Odločitev je zdaj v rokah sveta zavoda, direktorjeva naloga pa, da nas s svojo obrazložitvijo prepriča o utemeljenosti reorganizacije. Odločamo seveda na osnovi argumentov, ki nam jih bo predstavil direktor, in pojasnil, ki nam jih je dolžan dajati. Sama vnaprejšnjega mnenja nimam." Kolenkova še pravi, da se v zvezi z organizacijo nanjo ni obrnil nobeden od zaposlenih, prav tako ne kdorkoli drug. V svetu zavoda so še predstavnik zaposlenih ter po dva od občine in zainteresirane javnosti.