(SREČNO, SLOVENIJA) Vesna Nahtigal: Manj besed in več dejanj

Lekcije leta 2024 nas učijo, da je dolgoročno načrtovanje nujno

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Leto 2024 je bilo za slovensko gospodarstvo zelo zahtevno. Podjetja so se soočala z energetsko draginjo, pri čemer je nov sistem obračunavanja omrežnin sprožil številne polemike. Ohlajanje nekaterih evropskih gospodarstev, zlasti Nemčije, se čuti predvsem v dejavnostih, vezanih na avtomobilsko industrijo in energetsko intenzivna podjetja. Geopolitične napetosti ostajajo skorajda stalnica, kar povečuje negotovost.

GZS si je in si bo tudi v prihodnje prizadevala za konkurenčno in predvidljivo poslovno okolje, saj slovensko gospodarstvo tekmuje z evropskimi in svetovnimi trgi. Želeli bi si hitrejših in bolj ambicioznih ukrepov, manj besed in več dejanj. Kljub temu lahko rečem, da smo v letu 2024 vseeno prav zaradi prizadevanj GZS in partnerskih organizacij dosegli nekaj pomembnih premikov. Dialog z vlado je prinesel izboljšave pri evidentiranju delovnega časa, čeprav trenutna rešitev še ni optimalna. Pospešeni so postopki zaposlovanja tujcev, pristop ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti k pripravi trajne sheme skrajšanega delovnega časa pa ocenjujemo kot pozitiven korak. Sprejet je bil zakon za optimizacijo postopkov na upravnih enotah, kar olajšuje zaposlovanje tujcev brez dodatnih bremen za delodajalce. Pomembno je bilo podaljšanje proizvodnje električne energije v TEŠ in ohranitev konkurenčnosti cen toplote, čeprav skrajšanje časovnice zapiranja TEŠ ostaja skrb za energetsko stabilnost. Pohvalila bi tudi prizadevanja Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport pri pomoči podjetjem po katastrofalnih poplavah, kjer so poskrbeli, da so podjetja kar najhitreje prejela pomoč.

Vesna Nahtigal
Arhiv Gzs

Leto 2025 bo zaznamovano z reformami na davčnem, pokojninskem in zdravstvenem področju, tudi energetski izzivi bodo ostali v fokusu. Ključna bo okrepitev sodelovanja z vlado, da bi reforme rešile previsoko obdavčitev dela, spodbudile raziskave in omogočile privabljanje ključnih kadrov. Pričakujemo tudi oživitev gradbenih investicij, predvsem zaradi državnih projektov in nižjih obrestnih mer. Lekcije leta 2024 nas učijo, da je dolgoročno načrtovanje nujno, predvsem na področju energetske samooskrbe, prilagajanja zakonodaje sodobnim oblikam dela in vlaganj v inovacije. Stabilno poslovno okolje je osnova za uspešno gospodarstvo in družbeno blaginjo.

Leto 2025 bo predvolilno, zato si želimo odgovorne politike, ki bo podpirala rast in konkurenčnost gospodarstva, temelj družbene stabilnosti in blaginje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta