Ceno za letošnjo slovensko pšenico bodo postavili Hrvati

Timotej Milanov Timotej Milanov
09.07.2021 06:05
Pred vrhuncem žetve vlada negotovost glede letošnjega pridelka zaradi vročinskega udara. Po prvih ocenah bo od 15 do 20 odstotkov manjši kot lani
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ta konec tedna se bo začela žetev pšenice na večjem delu površin v regiji. Foto: Jure ZAUNEKER
Jure Zauneker

Konec tedna se bo po pričakovanju začela žeti pšenica na večjem delu površin v Pomurju, potem ko je ječmen večinoma že požet. A v pričakovanju letošnjega pridelka je precej negotovosti, predvsem zaradi visokih temperatur v zadnjih dneh. Direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda (KGZ) Murska Sobota Stanko Kapun pravi, da je hektolitrska teža pšenice (okoli 65 kilogramov) bistveno nižja od pričakovane. To bo vplivalo na količino pridelka, ki bo po prvih ocenah za od 15 do 20 odstotkov manjši v primerjavi z lanskim. Kapun to pripisuje sušnim razmeram spomladi in kasnejšemu temperaturnemu šoku, ki je vplival na prisilno dozorevanje: "Lahko se zgodi, da bo to imelo posledice za kakovost, a to bodo pokazale analize." Zdaj se večinoma še žanje ječmen, pred glavnino žetve pšenice prihodnji teden pričakujejo še en toplotni udar. Na območjih s prodnatimi tlemi pšenico že žanjejo.Tudi specialistka za poljedelstvo pri KGZ Metka Barbarič meni, da bo za natančnejšo oceno treba še počakati na žetev in prve analize. Trenutno požeti ječmen daje dobre pridelke, ne pa vrhunskih, natančneje od šest do devet ton na hektar: "Ampak ječmen ni bil prizadet zaradi vročine. Kako bo pri pšenici, bomo šele videli, ko se bo začela žetev. Zgodnje sorte bodo verjetno še kar donosne. Pri poznih sortah, ki so prisilno dozorevale, pa bodo pridelki verjetno slabši in manj kakovostni."

Tudi v poročilu, ki so ga v sodelovanju s Panvito pripravili pri KGZ, ocenjujejo, da je bilo letošnje vegetacijsko obdobje žit neugodno, zaradi česar si obetajo količinsko precej slabšo letino. Poleg tega se v Pomurju krčijo površine, na katerih pridelujejo pšenico. Lani je bila ta še posejana na 16 tisoč hektarjih, letos samo še na 13 tisoč. Na drugi strani se povečujejo površine za ječmen. "Zaradi nizkih odkupnih cen pšenice vedno več ljudi raje prideluje ječmen, ki ga lahko vsaj uporabijo za živino."

Brez klasičnih pogajanj

Predsednik komisije za odkup in prodajo žit Franc Küčan poudarja, da je letos veliko povpraševanje po slovenski pšenici, še posebej so zainteresirani odkupovalci iz Italije. Zato so vsem velikim domačim odkupovalcem poslali priporočilo, naj se čim prej povežejo z zbiratelji pšenice in si jo rezervirajo. Potem ko lani igralci v žitni verigi niso našli skupnega jezika v pogajanjih o odkupni ceni, letos pogajanj sploh ne bo. Küčan pravi, da so prejšnji teden tudi ministra za kmetijstvo seznanili, da je Gospodarska zbornica Slovenije, pri kateri deluje Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, odstopila od pogajanj.

V zbornici sicer predlagajo, da bi žitna veriga zaživela v novi obliki, k sodelovanju so povabili tudi predstavnike Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in Zadružne zveze Slovenije, kar pa za kmete ni sprejemljivo. "Želimo, da obstane žitna veriga, kakršno smo sestavili leta 2010," dodaja Küčan, ki meni, da je tudi zamisel ministrstva o povezovanju vseh pridelovalcev v tako imenovane organizacije pridelovalcev (OP) težko izvedljiva. "To ni preprosto. Vsak, ki vstopi v organizacijo proizvajalcev, mora dati na razpolago od 85 do 90 odstotkov svojega pridelka, vse se mora tržiti preko OP. Večji kmetje bi še šli v to, manjši pa ne. V vsakem primeru je to nekaj, o čemer bi morali na dolgi rok še razpravljati. To je težko doreči v času žetve."

Küčan še poudarja, da so slovenski kmetje že povezani v zadružne sisteme, ki so enaki organizacijam proizvajalcev. Slovenski pridelovalci letno domačim mlinarjem priskrbijo okoli 50 tisoč ton pšenice, nekaj je tudi izvozijo, največ v Italijo.

Predstavniki Sindikata kmetov Slovenije, KGZS in zadrug so izdali priporočilo za izvajalce odkupa, s katerim so jih pozvali, naj upoštevajo predlagano odkupno ceno pšenice od 180 do 225 evrov za tono, pri ječmenu pa od 170 do 180 evrov. Odkupovalce so tudi pozvali, naj odkupljeno pšenico razvrščajo v štiri kakovostne razrede.

Želje eno, realnost drugo

Direktor turniškega Agrocorna Edvard Špilak predvideva, da se bo odkupna cena pšenice letos gibala od 170 do 220 evrov. Dodaja, da je treba še počakati, da bodo prispele prve večje količine. Za tono ječmena ponujajo od 160 do 170 evrov. O priporočilih glede cene Špilak pravi: "Nekaj so želje, drugo je realnost. Se bomo pa verjetno gibali približno v teh okvirih." V tujini, kjer prav tako odkupujejo pridelek, so podobne cene kot doma. Nekaj letošnje pšenice so že pripeljali iz Slavonije. "Vse je odvisno od tega, kako se bo pšenica odzvala na trenutne vremenske razmere." Je pa ponekod pšenica še zelena, tako da se bo verjetno žetev razvlekla do konca meseca.

Špilak računa, da bodo od pomurskih pridelovalcev odkupili okoli deset tisoč ton pšenice. Propada pogajanj v žitni verigi ne komentira, saj sami pri njih niso sodelovali, a meni, da je vzrok predvsem v preiskavi agencije za varstvo konkurence (AVK), ki je vzela pod drobnogled lanska pogajanja zaradi suma, da je šlo za kartelno dogovarjanje. So pa tudi v Agrocornu prejeli vprašalnik komisije, ki se nanaša predvsem na potek odkupa in način določanja cene.

Predstavniki kmetov menijo, da bi morala biti odkupna cena pšenice od 180 do 225 evrov za tono. Foto: Jure ZAUNEKER
Jure Zauneker

Tudi član uprave Panvite Branko Virag kljub sodelovanju s številnimi kooperanti izraža skrb glede letošnjega pridelka. V zvezi s priporočilom o ceni meni, da je to nekoliko pretirano, in pravi, da se bodo sami pri določanju ozrli tudi v tujino, predvsem na Hrvaško in Madžarsko ter v Srbijo. Ne strinja se s trditvijo, da je žitna veriga razpadla. "Zdaj je usmerjena v zagotavljanje višje kakovosti, to pa je tisto, kar mlinarji potrebujejo." Tudi sam vidi preiskavo AVK kot glavni vzrok za nastalo situacijo. "Agencija je ocenila, da so tovrstna pogajanja nepriporočljiva in da se morata kupec in prodajalec sama dogovoriti."

Direktor Mlinopeka Karel Pojbič v odsotnosti pogajanj ne vidi nič tragičnega. "Zakaj pa bi morali imeti takšna pogajanja? Tega ni pri nobeni drugi surovini. Lahko priporočajo odkupno ceno, a morajo biti potem pripravljeni tudi kupovati po višji ceni. Jaz ne morem zapraviti podjetja samo zato, da jim bom lahko plačal toliko, kot bi oni radi." Osnova za določanje letošnje odkupne cene bo odkupna cena na Hrvaškem, saj so hrvaški pridelovalci največji konkurenti domačim na slovenskem trgu. Kljub dvomu o kakovosti pridelka Pojbič pravi, da bodo odkupili ves pridelek, ki bo na voljo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta