Denar spet iz Centra za ravnanje z odpadki Puconci v podjetje Mensana

Javno podjetje je v lanskem letu 91 tisoč evrov posodilo družbi, ki jo je že leto pred tem reševalo z dokapitalizacijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poslovanje Ceropa v času, ko je gradil Mensano, preučuje tudi računsko sodišče.
Aleš Cipot

Pred zadnjo sejo sveta ustanoviteljic javnega podjetja Center za ravnanje z odpadki Puconci (Cerop) je radenski župan Roman Leljak napovedal, da bo podal predlog za razrešitev direktorja Ceropa Franca Cipota. Leljaka je po njegovih pojasnilih med drugim zmotilo, da Cipot županom ni želel posredovati informacije, komu je javno podjetje v lanskem letu dalo 91 tisoč evrov posojila s petletno dobo odplačevanja in enoodstotno obrestno mero, kot izhaja iz letnega poročila družbe.

"Povsem normalno posojilo"

"Gre za normalno posojilo, ki je bilo dano socialnemu podjetju Mensana, pod pogoji, ki so lansko leto veljali za posojila," pravi Cipot, ki se je po nekaj dneh odzval tudi na naša novinarska vprašanja in tako še javno razkril, kdo je bil prejemnik omenjenega denarja. Cipot pojasnjuje, da je bilo posojilo dano za potrebe tekočega poslovanja podjetja. "Centra ponovne uporabe namreč ni možno vzpostaviti v tako kratkem času, da bi lahko normalno posloval na trgu kot samostojen subjekt," še pove Cipot, ki meni, da je poslovanje Mensane dobro zastavljeno in da bo lahko v dveh letih podjetje samostojno delovalo.
Družba Mensana upravlja center ponovne uporabe in restavracijo v istoimenskem medgeneracijskem središču v Murski Soboti. Gre za objekt na območju nekdanje Družbene prehrane, v sklopu katerega je Cerop med drugim zgradil in prodal dvanajst stanovanj. Kot smo že poročali, poslovanje Ceropa v letih od 2015 do 2018, ko je tudi gradil Mensano, preiskuje računsko sodišče. Leljak, ki pravi, da so bile pri tem ugotovljene številne nepravilnosti, zato že napoveduje, da bo takoj, ko bo poročilo računskega sodišča javno, sklical tiskovno konferenco, na kateri bo zahteval razrešitev Cipota. Leljakovega poziva k razrešitvi Cipot ne komentira in dodaja, da ne želi polemike z njim.

Še vedno v breme javnega podjetja

Mensana je tudi v lanskem letu poslovala negativno, ustvarila je 40 tisoč evrov izgube, leto prej pa 50 tisoč evrov, predlanskim so družbeniki Mensano tudi dokapitalizirali, s tem ko so osnovni kapital povečali s 7500 na 40 tisoč evrov. Poleg Ceropa, ki je z 49-odstotnim lastniškim deležem največji solastnik Mensane, so družbeniki še društvo za socialno vključenost Mozaik, društvo za ohranjanje in varovanje okolja Zeleni rudnik in društvo za razvoj podeželja Pomelaj.

Direktor Ceropa Franc Cipot meni, da je poslovanje Mensane dobro zastavljeno, a da podjetje, ki upravlja center ponovne uporabe, v tako kratkem času ne more zaživeti do te mere, da bi lahko samostojno nastopalo na trgu. 
Majda Horvat

Računsko sodišče naj bi bilo predlagalo prodajo Mensane

Prejšnji teden je bil na računskem sodišču sestanek zaradi Ceropa, ki sta se ga udeležila župan mestne občine Murska Sobota Aleksander Jevšek in župan Leljak. "Vsebina osnutka poročila je še vedno tajna, zaenkrat lahko povem samo to, da računsko sodišče predlaga prodajo Mensane. Na ta način bi se denar vrnil v Cerop in bi lahko zmanjšali cene komunalnih storitev. Temu nasprotujejo Mestna občina Murska Sobota in občine, ki so ji dale pooblastilo, da jih zastopa na računskem sodišču," nam je povedal Leljak in dodal, da se radenska občina strinja z vsemi ugotovitvami računskega sodišča in da bo vztrajala pri tem, da Cerop ne more biti lastnik objekta Mensanse, komunalno podjetje pa ne more opravljati dejavnosti, ki jih izvajajo v Mensani. "Predlagamo Mestni občini Murska Sobota, da prevzame Mensano v lastništvo in da Ceropa ne zlorablja več za investicije v svoji občini," je še povedal Leljak. Na vprašanje, ali bi, če bi Cerop prodal Mensano, odstopil od zahteve po razrešitvi Cipota z mesta direktorja javnega podjetja, Leljak odgovarja: "On je odgovoren za to, kar se je dogajalo v podjetju, in upam, da bo moral nekatere zadeve pojasnjevati tudi pri kriminalistični policiji, tako da v nobenem primeru ne bi več smel biti direktor Ceropa." Aleksander Jevšek zadeve ne želi komentirati: "Ne vem, zakaj župan Leljak javno komentira zadeve, o katerih se tam pogovarjamo. Bili smo samo na usklajevalnem sestanku, kjer smo govorili o osnutku končnega mnenja računskega sodišča, za katerega vsi vemo, da je na njem oznaka tajno, prav tako poročilo sodišča še ni dokončno. Leljak očitno tega ne razume. Mi smo podali naše argumente pa tudi odgovore na vprašanja sodišča, ki smo jih poslali pisno. Temu bo sledil nadaljnji postopek, dokler poročilo ne bo javno, ne smem ničesar komentirati."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta