Po izrednih naporih in prepričevanju je bilo v pomurski regiji doseženo soglasje o tem, da je prednostni projekt v okviru drugega povabila dogovora o razvoju regij dokončanje vodovoda v sistemu B (tako imenovani gorički vodovod) in sistemu C (občine Gornja Radgona, Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici).
Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je v drugi polovici decembra občine, vključene v projekt, pozvalo k dopolnitvi predlogov. Sam dopis v razlagi prinaša pomembno novost. Jasno so zapisali, da se projekti na področju oskrbe s pitno vodo izvajajo v okviru šeste prednostne osi - boljše stanje okolja in biotske raznovrstnosti. V mandatu Irene Majcen se je MOP izogibalo priznanju vodovoda kot prednostne naložbe. Ministrica je vztrajala, da je prioriteta vlaganje v čiščenje odpadnih voda. Na koncu so na MOP le popustili in dali zeleno luč za dokončanje druge faze goričkega vodovoda in vodovoda v sistemu C.
Za EU nesporno
Evropska merila za izbor operacij določajo, da je podpora namenjena gradnji novih in rekonstrukciji obstoječih vodovodnih sistemov z namenom zagotovitve varne oskrbe prebivalcev s kakovostno pitno vodo in zmanjševanja izgub pitne vode. Sredstva bodo namenjena tudi ukrepom za sanacijo in aktivno zaščito vodnih virov ter vzpostavitev ustreznega sistema za spremljanje kakovosti pitne vode in vodnih virov. Gre torej za ukrepe za zmanjševanje vodnih izgub v javnih vodovodih in zagotavljanje rezervnih vodnih virov za javne vodovode.
Vloge do konca meseca
Omenjeni projekti so razvrščeni v tri skupine: B1, B2, B3. Kategorizacija pomeni čas, v katerem morajo posamezne regije dopolniti vloge. V skupini B1 (tudi gorički vodovod) je treba dopolniti projektne predloge v dveh mesecih, v skupini B2 (prleški del vodovoda) v štirih in B3 v pol leta.
Umestitev projektov v tri skupine ne pomeni nujno prioritetnega seznama