Družina iz Švice zamenjala domovanje za Budince, kjer išče tudi poslovno priložnost

Damjana Nemeš Damjana Nemeš
08.07.2021 06:10
Alex Jakob in Miriam Wild sta se iz vasi Ebnat-Kappel v kantonu Sankt Gallen preselila na Goričko. Pred mesecem dni sta se s štirimi otroki vselila v staro hišo
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"Pred našim dragocenim vodnjakom se želimo fotografirati," so dejali v en glas. 
Damjana Nemeš

V Švici so živeli v približno tristo let stari kmečki hiši na dva tisoč metrih nadmorske višine. "Hiša je bila zares lepa, imeli smo tudi nekaj zemlje, ki smo jo obdelovali. Vendar hiša ni bila naša, vsak mesec smo morali za bivanje plačevati najemnino. Ko smo želeli hišo in zemljo odkupiti, to ni bilo mogoče, ker s partnerico nimava statusa kmeta," začne pripoved Alex Jakob. Zadnji dve leti in pol je bil zaposlen v drevesnici, ki je bila v lasti njegovega prijatelja Pavla. "Ko se je upokojil, je moral drevesnico prodati. Kupil jo je mlad par, jaz pa sem ostal brez zaposlitve. Pavel je predlagal, da bi se odselili iz Švice in si novo življenje ustvarili drugje, kar se nam je zdela odlična ideja."

Njihova prva izbira ni bila Slovenija, saj so si ogledovali posesti v Nemčiji in Avstriji. Nato pa jim je skupni prijatelj predstavil slovenski portal za prodajo in nakup nepremičnin. Tam so najprej našli kmetijo v Sladkem Vrhu v občini Šentilj. "Pavel se je z ženo Ursulo odpravil v Slovenijo in si ogledal kmetijo v Sladkem Vrhu. Saj je bila lepa, a ni bila primerna za vzrejo konj, s čimer se želita prijatelja v prihodnje ukvarjati. Tako nam ni preostalo drugega, kot da iščemo naprej, saj smo želeli živeti drug poleg drugega. Sreča nam je bila naklonjena. Našli smo veliko lepih krajev po Sloveniji, vendar sta nas hiši s parcelami tukaj v Budincih najbolj navdušili, zato smo se odločili za nakup. Sedaj s prijateljema živimo v isti vasi, vendar vsak v svoji hiši, imamo pa tudi svojo zemljo, ki jo lahko obdelujemo," pove sogovornik.

Glavni projekt je prenova hiše

Alex in Miriam sta se s prejšnjim lastnikom hiše srečala junija lani. Ob ogledu ju je hiša takoj očarala, saj ima tradicionalno kmečko dvorišče, na sredi katerega stoji star vodnjak, od koder črpajo vodo. Zraven hiše, ki stoji na vrhu brega, je tudi več pripadajočih objektov, v katerih imajo zdaj shranjene reči, ki so jih pripeljali iz Švice.

Nad novim domom so navdušeni tudi otroci, 12- in 14-letni Timea in Aranka, ki ju ima Miriam s prejšnjim partnerjem, ter 4- in 6-letna Barlo in Hanro. "Zelo lepo je tukaj. Povsod se lahko igramo in tekamo naokrog," je povedal starejši Hanro, medtem ko se je Barlo igral v hiši.

"Hiša je nujno potrebna prenove. Sicer bomo preuredili samo notranjost, zunanjost bo ostala takšna, kot je. Vendar smo namensko iskali takšno, zato nas več dela in popravkov okrog hiše ne moti," je povedala Miriam Wild. Ker so se prenove že lotili, zdaj spijo v dveh šotorih na dvorišču, večino časa pa se zadržujejo v lesenem skednju. Na dvorišču v bližini vodnjaka stoji velika miza, za katero se družina zbere ob zajtrku, kosilu in večerji. "Zdaj urejamo tla v skupni sobi, da se bomo lahko do zime že preselili v hišo, nato pa moramo urediti še kuhinjo in popraviti staro krušno peč, da bomo kuhali in z njo tudi ogrevali prostore."

Gojili bodo sadno drevje

Pri prenovi hiše, ki jo Švicarja večinoma opravljata sama, jima z veseljem na pomoč priskočijo sosedje, kadar jih za to prosita. Tudi sicer jih sosedje radi obiščejo in jim prinesejo domače dobrote, izmenjajo pa si tudi sadike zelenjave in cvetja. Družina je namreč ob selitvi iz Švice s seboj pripeljala nekaj sadik zelenjave, preostalo so že vzgojili tu, saj želijo biti čim bolj samooskrbni. Tako bodo v prihodnosti kupili tudi nekaj kokoši, da jim bodo nesle jajca. "Drugih živali, razen mačk in psov, ne bomo imeli. Imamo pa sedaj v varstvu, če lahko tako rečem, dva konja Pavla in Ursule. Starejši hčerki sta nad konji navdušeni, zato sta že nekaj časa 'na počitnicah' pri prijateljih, kjer se učita skrbeti zanje," pove Wildova.

Več pozornosti bo družina v prihodnje namenila vzgoji in prodaji dreves, s čimer se bo tudi preživljala. Na nekaj manj kot štirih hektarjih zemlje, ki so jih kupili s hišo, bo Jakob uredil drevesnico, s čimer že ima izkušnje. "Gojili in prodajali bomo predvsem sadno drevje, prevladovale bodo jablane, hruške in češnje, gojili pa bomo tudi druge stare drevesne sorte. Kupcev v Sloveniji sicer še nimam zagotovljenih, zagotovo pa bom sadike drevja prodajal tudi v Švico in Avstrijo," je razložil Jakob. Pri delu v drevesnici mu bo pomagal prijatelj Pavel, ki ima o vzgoji rastlin in sadnega drevja veliko znanja, prav tako mu bo za delo posojal traktor, ker ga Jakob še nima. "Zagotovo pa bom še letos kupil manjši stroj, ki ga bom uporabljal za okopavanje in mulčenje med drevesi."

Dokler se ne bo začelo delo v drevesnici, bo družina čas namenila prenovi hiše in uživanju v naravi, starša pa se bosta skušala naučiti slovenskega jezika. "Otroci že nekaj znajo, več pa se bodo zagotovo naučili v šoli v Šalovcih, ki jo bodo začeli obiskovati septembra. Ker načrtujemo, da bomo tu ostali za vedno, nam bo vsem koristilo znanje slovenščine," je sklenil sogovornik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta