Selitev iz mesta na podeželje ni majhen korak, vendar je bila prav to skrita želja Alenke in Žarka Čedeta iz Ljubljane. V Stanjevcih sta kupila zapuščeno kmetijo, po kateri sta oba hrepenela, in se preselila na Goričko. "Moja velika želja je bila ukvarjati se z zelišči, jih pridelovati in predelovati, zato sva dolgo iskala primerno lokacijo. Ko sva se pripeljala na Goričko, sva se vanj zaljubila. Ta širina in umirjenost, vse je bolj prijazno v današnjem tempu, ki je čedalje hitrejši. Ko sva se torej odločila, da bo Goričko najina lokacija, sva proste konce tednov izkoristila za to, da sva poiskala primerno hiško," je povedala Alenka Čede. Svoj raj na zemlji sta našla pred sedmimi leti v Stanjevcih, kjer sta kupila zapuščeno kmetijo in jo poimenovala Mala rosa. "Na našem bregu vedno malo pihlja, tudi poleti je vedno prijetna sapica, le kratek čas v letu zjutraj ni rose. To je bilo prvo, kar sem tukaj opazila, in zato takšno ime," je še pojasnila Čedetova.
Gojita zelišča, sivko in aronijo
Zakonca sta nato hišo prenovila, očistila okolico, ki se je zaraščala, ter počasi začela saditi zelišča, sivko in aronijo. "Obožujem visokodebelne travniške sadovnjake, tudi na kmetiji, ki sva jo kupila, je bilo ogromno jablan, zato sem se odločila, da bom začela delati čaje iz goričanskih jabolk iz visokodebelnih sadovnjakov. Tako imam sedaj tri okuse jabolčnih čajev, in sicer klasični jabolčni čaj s cimetom in klinčki, jabolčni čaj z okusom aronije ter bezga in vrtnice pa jabolčni čaj z okusom sivke in mete," je dodala Alenka, ki dela tudi sokove in štiri vrste marmelad iz aronije. "Želja je seveda, da bi vsako leto dodala en nov okus, res pa bi se rada poglobila v goričansko jabolko. Ko sem prišla sem, sem želela delati eterična olja iz sivke, sedaj pa se je na trgu pokazala potreba po zeliščih, ki jih potrebujem za sestavo čajev."
Butični turizem je prihodnost Goričkega
Na posestvu Mala rosa sta morala zakonca Čede urediti precej stvari, preden sta lahko začela dobro delati. "Mož mi je uredil kuhinjo, kjer ustvarjam svoje izdelke, uredila sva manjšo razstavno trgovino, prekrila sva stari skedenj, ki bo v prihodnje degustacijski prostor. Želja je seveda v prihodnje urediti tudi prenočišča, vseeno pa hočeva ostati butična. Zdi se mi, da je to prava pot in prihodnost za Goričko, ker je tu veliko ljudi, ki znajo narediti res dobre izdelke," je povedala Čedetova. Poleg omenjenega se bosta zakonca v prihodnje ukvarjala tudi z degustacijo izdelkov za napovedane skupine na posestvu. "Za letos imava že napovedane prve skupine, tudi lani sva imela dve, nisva si pa še upala delati degustacij na veliko, saj do pred kratkim nismo imeli razstavne trgovine, tudi skedenj še ni bil pripravljen."
"Ko sva se pripeljala na Goričko, sva se vanj zaljubila"