Ljutomerski mesar za poenostavljeno prisilno poravnavo

Timotej Milanov Timotej Milanov
06.01.2020 18:23

Plačilna nedisciplina kupcev, Mercatorjeva odpoved najemnih pogodb, dvig cen mesa in prihod diskontne konkurence med glavnimi razlogi za finančne težave nekoč uspešnega podjetja Pomurske mesnine.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pomurske mesnine so imele v najboljših časih osem prodajaln, danes delujeta še dve – v Ljutomeru in Ormožu.
Natasa Juhnov

Ljutomerska družba Pomurske mesnine v stoodstotni lasti Franca Podplatnika je v začetku decembra vložila predlog za začetek postopka poenostavljene prisilne poravnave. Družba, ki se ukvarja z razsekom mesa in proizvodnjo mesnih izdelkov in prodajo teh grosistom in končnim potrošnikom v svojih prodajalnah, je bila ustanovljena leta 1992. V najboljših časih je imela osem prodajaln, danes delujeta še dve – v Ljutomeru in Ormožu. Trenutno ima osem zaposlenih.

Izgubili polovico prometa

Ključne spremembe za poslovanje družbe so se zgodile leta 2015. Takrat so imeli poleg lastnih prodajaln v Ljutomeru, Ormožu in na Ptuju v najemu še štiri z mesnimi izdelki v Mercatorjevih trgovinah v Radencih, Križevcih, Ormožu in na Ptuju. Zaradi takratnega obsega prometa so se odločili za posodobitev proizvodnje in se zadolžili pri bankah. Tega leta so se v Mercatorju odločili, da bodo sami prevzeli mesnice v svojih trgovskih središčih in so razdrli najemne pogodbe z njimi. Zaradi tega so izgubili polovico prometa, prihod nemških diskontov na trg je še zaostril konkurenco in povzročil dodaten padec prometa Pomurskih mesnin. V letu 2018 so utrpeli še izgubo zaradi neuspelega projekta prodaje na drobno na ljubljanskem trgu. Pojavile so se težave z likvidnostjo in s tem težave s poplačilom dobaviteljev ter obveznosti do bank. Konec letošnjega septembra je imela družba za 1,2 milijona evrov obveznosti in 711 tisoč evrov izgube.

Upajo na soglasje upnikov

V Ljubljani so odprli dve prodajni mesti, a se je izkazalo, da nista donosni. "Pri tem je bilo več objektivnih oteževalnih okoliščin, tudi nekaj naših napak, predvsem nismo bili finančno zmožni zagotoviti ustreznega blaga." Pomurske mesnine po besedah Podplatnika največ sodelujejo z domačimi, pomurskimi dobavitelji, nekaj mesa dobijo tudi iz uvoza. Svinjsko meso se je v zadnjem letu, kot pravi, podražilo vsaj za evro po kilogramu, sami pa imajo sklenjene pogodbe z več javnimi zavodi, ki jih ne morejo pretrgati, da bi jih prilagodili novim razmeram, kar jim povzroča dodatne težave pri poslovanju.
Ko bodo prejeli sklep sodišča o začetku poenostavljene prisilne poravnave, bodo imeli tri mesece časa, da z upniki dosežejo soglasje glede predlaganega poplačila terjatev. Podplatnik pravi, da za zdaj še ne more potrditi, da bodo upniki s tem soglašali, a kot pravi, srčno upa, da bodo dosegli soglasje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta