Murska Sobota: Tla telovadnice tako poškodovana, da lahko privede do resnih poškodb otrok

Rok Šavel, Vestnik
16.11.2022 16:32
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jure Zauneker

Parket v športni dvorani Osnovne šole I Murska Sobota, ki je bila zgrajena leta 1997, je na več mestih povsem neprimeren za izvajanje kakršne koli športne dejavnosti, ponekod, na najbolj kritičnih točkah v sredini dvorane, bi lahko celo rekli, da ni primeren niti za hojo. Po seznanitvi s stanjem in številnih kritikah uporabnikov dvorane, med njimi sta tudi Odbojkarski klub Panvita Pomgrad in Košarkarski klub Radenska Creativ Sobota, se je lastnica športne dvorane Mestna občina Murska Sobota (MOMS) odločila, da se zamenja celoten pod s parketom, in to po najnovejših standardih, ki veljajo za športne dvorane.

Občina je tako pripravila razpisno dokumentacijo in v začetku septembra objavila javno naročilo, v katerem so bili po besedah mestne uprave upoštevani vsi najnovejši standardi in izkušnje s športnimi podi v drugih športnih dvoranah po Sloveniji. Kmalu po objavi javnega naročila pa so se na portalu javnih naročil oglasili zainteresirani izvajalci, ki so občini očitali, da je prilagodila razpisne pogoje, s tem, da je bil naveden točno določen tip športnega poda Connor Neoshok, za točno določenega izvajalca, in občini že vnaprej napovedali vložitev zahtevka za revizijo. Občini tako ni preostalo drugega, kot da ustavi postopek javnega naročila, s čimer se je prepotrebna zamenjava dotrajanega športnega poda zamaknila v prihodnost. Kot pojasnjujejo v mestni upravi, so bile v razpisni dokumentaciji navedene tudi karakteristike športnega poda iz javorja, kar je dopustno in v skladu z zakonom o javnem naročanju, zato bi lahko zainteresirani izvajalci ponudili kateri koli enakovreden pod, ki izpolnjuje enakovredne karakteristike: "Omenjeni športni pod je eden izmed kvalitetnejših športnih podov na tržišču, v dvorani se namreč ne izvaja samo osnovnošolska športna dejavnost, ampak tudi profesionalni šport, intenzivnejši treningi ligaških športnih društev in tekme na višjih ravneh. Na podlagi postavljenih vprašanj in nekaterih pripomb v postopku javnega naročanja smo se kot naročnik odločili, da ustavimo postopek javnega naročila."

Jure Zauneker

Šele naslednje šolsko leto

A ker je parket tako dotrajan, da se lahko poškodujejo učenci in drugi uporabniki, ki v dvorani izvajajo športne dejavnosti, se postavlja vprašanje morebitne odgovornosti. Dvorana tako najverjetneje ne bi prestala inšpekcijskega pregleda, kar na neki način priznava tudi Aleš Benko, ravnatelj prve soboške devetletke, ki pravi, da se v skladu s priporočili strokovnjakov čim manj aktivnosti odvija na tistih predelih parketa, ki so najbolj poškodovani. Po besedah ravnatelja so manjše poškodbe sicer sanirali, a je vsakršen vložek v delna popravila nesmiseln, saj gre za rešitve kratkoročne narave. "Telovadnica je še zmeraj v polni uporabi in upamo, da se bo parket čim prej v celoti saniral, da ne bo prišlo do kakšnih poškodb," opozori Benko. Kot napovedujejo v soboški občini, so za novo javno naročilo za zamenjavo celotnega parketa s podkonstrukcijo naročili izdelavo ustrezne projektne dokumentacije pri strokovno usposobljeni projektantski organizaciji.

O finančnem vložku brez besed

Sklepamo lahko, da tako ne bo prišlo do podobnega zapleta kot ob prvotnem in pozneje preklicanem javnem naročilu. Jasno pa je, da bodo učenci in uporabniki športne dvorane še lep čas, verjetno do naslednjega šolskega leta, morali čakati, da se bodo lahko veselili novega in brezhibnega parketa. Javno naročilo namreč v času pisanja tega prispevka še ni bilo objavljeno, poleg tega je treba upoštevati postopek izbire izvajalca, podpis pogodbe in izvedbo del, ki naj bi trajala okvirno dva meseca in bi bila terminsko najbolj optimalna spomladi oziroma ob koncu šolskega leta. Najpomembnejše vprašanje pri vsakem projektu pa je finančni vložek, višine katerega odgovorni nočejo izdati, toda ravnatelj pravi, da bo šlo gotovo za zajetno investicijo, saj gre za veliko površino, poleg tega v športni dvorani ne pride v poštev navaden parket. Znesek je predvidoma višji od 100 tisoč evrov. "Upamo, da bomo naredili tako, da bo parket vzdržal nekaj naslednjih desetletij," še pravi Benko.

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta