Na ekološki kmetiji v Apačah zrnje meljejo v mlinu na kamen

Ines Baler, Vestnik
26.11.2021 06:00

Andrej Kranjec velikih zalog ne ustvarja, ampak raje sproti sledi povpraševanju. V ponudbi testenine, ki ne vsebujejo jajc.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Andrej Kranjec ob mlinu na kamen, s katerim melje zrnje različnih žit. 

Vanesa Jaušovec

Andrej Kranjec se v Lutvercih, majhnem naselju v občini Apače, ukvarja z ekološko pridelavo in predelavo žit. "Leta 2013 sem prevzel kmetijo pokojnega dedka. Ni bilo redne zaposlitve, ponudila pa se je priložnost, da se potegujem za sredstva za mladega prevzemnika kmetije. S tem sem nato začel povezovati preusmeritev kmetije v ekološko, za kar mi ni žal," nam pove inženir kmetijstva.

Na začetku poti je bilo treba spremeniti mišljenje, postopke in pristope h kmetovanju, s tem pa tudi predelavo. V kolobar je vključil nove kulture, saj so prej bolj ali manj pridelovali le pšenico, koruzo in nekaj ječmena. "Potem je prišla pira, rž pa tudi kakšna prastara manj znana vrsta žita. Naj omenim enozrnico. To najbolj izvirno vrsto gojene pšenice so v Egiptu začeli gojiti pred približno deset tisoč leti," pojasni Kranjec. Doda, da se enozrnica v Sloveniji v primerjavi s klasično pšenico prideluje v zelo majhnih količinah, prav tako ni lahko dobiti semena, saj ga je treba v semenskih hišah naročiti.

Preprosto, zakaj pa ne?

Kranjec obdeluje dobrih deset hektarjev njivskih površin, vse so v bližnji okolici kmetije, prav tako skrbi za nekaj travnikov. Največ pridela pire, preostalih žit pa v približno enakih količinah. Letos je poleg žita gojil sončnice in oljno ogrščico, iz katerih bo pridobival hladno stiskano olje. Kmetovanje je zanj dopolnilna dejavnost, saj ima še redno zaposlitev. Mu pa manj časa ne vzame veselja in vneme do predelave v moko, zdrob, kašo. V posebnem prostoru na domačiji stoji mlin na kamen, katerega zmogljivost je 50 kilogramov zrnja na uro. Mlin mu je izdelal eden od gorenjskih mizarjev in je certificiran za ekološko predelavo. Zadnji dve leti so med ponudbo izdelkov z njegove kmetije tudi testenine. Testo zamesi iz samo dveh sestavin, moke in vode, jajc pa ne doda.

Zakaj taka odločitev? "Preprosto, zakaj pa ne? Večina tistih, ki ponujajo testenine, izdeluje jajčne. Jaz pa sem se odločil drugače, brez posebnega razloga ali prepričanja." Na policah v prostoru, kjer poteka prodaja, najdete jušne in široke rezance, svedre, jušne zakuhe. Ob tem je mogoče opaziti, da so testenine brez jajc nekoliko drugačne barve kot klasične testenine, ki jih prodajajo v domala vsaki trgovini. "Pirine so bolj rjavkaste, tiste iz enozrnice pa rumenkaste, ker je tudi moka takšna. Izdelujem še ajdove testenine, pri pripravi testa pa kombiniram ajdovo in durum pšenično moko," pravi Lutverčan. Njegove izdelke boste našli tudi v nekaterih trgovinicah z lokalnimi izdelki po Pomurju pa tudi zunaj regije. "Zanimanje za ekološke izdelke se iz leta v leto veča, bi si pa želel, da bi naraščalo hitreje. Ozaveščenost prebivalstva je še premajhna, obenem pa se zavedam, da tudi ekonomska situacija ni najboljša," nam je dejal, ko smo ga obiskali na domu.

Na kmetiji Kranjec so tudi nekajmesečni krškopoljski prašiči.

Vanesa Jaušovec

Največ zanimanja za piro

Inženir kmetijstva testenine suši v posebni sušilnici, na približno 40 stopinjah Celzija, celoten postopek sušenja pa traja v povprečju dvanajst ur. Razkril nam je, da je eden od njegovih načrtov ureditev prostorov, v katerih bi sprejemal manjše skupine obiskovalcev in jim predstavil svoje delo. "Pokazal bi jim lahko celoten postopek od mletja zrnja do izdelave testenin."

Pridelane količine kmetijskih pridelkov mu načeloma zadoščajo za izdelke, ki jih naredi od ene sezone do druge, za dokup se odloči le, če katera surovina poide ali če je letina slabša. Z letošnjo letino pire je zelo zadovoljen, pridelek preostalih žit pa je bil povprečen, pravi. Velikih zalog ne ustvarja, ampak raje sproti sledi povpraševanju. Pri tem pa prizna, da je v jesenskih in zimskih mesecih precej več mletja, izdelovanja testenin in pakiranja. Tudi zato, ker ob večjih praznikih pa tudi ob osebnih praznovanjih pripravlja darilne pakete. "Vsebina je lahko različna. Opažam pa, da je največ zanimanja za izdelke iz pire. Sledita ajdova kaša in moka."

Poljedelstvo ni edina panoga, s katero se ukvarja Andrej Kranjec. Na kmetiji redi devet krškopoljskih prašičev, tako za domačo porabo kot prodajo. Obenem ne izključuje možnosti, da bi se v prihodnjih letih začel ukvarjati s predelavo mesa. Preden je na domačijo pripeljal prašiče, je vzrejal burske koze.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta