Ni smisel delati več, ampak premišljeno in kakovostno

A. Nana Rituper Rodež A. Nana Rituper Rodež
05.06.2019 19:32

Letošnje nagrajenke Gabrijela Horvat, Sara Drvarič Talian, Maja Kumin, Viktorija Lipič in Monika Horvat

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Viktorija Lipič, Monika Horvat, Mitja Slavinec, Maja Kumin, Gabrijela Horvat in Sara Drvarič Talian
A. Nana Rituper Rodež

Pomurska izobraževalna fundacija (PIF) je 17. leto zapored podelila nagrade najboljšim pomurskim doktorskim disertacijam in magistrskim delom. "S temi nagradami v Pomurju nagrajujemo tiste, ki znajo svoje znanje koristno uporabiti in z njim prispevati k novim znanstvenim spoznanjem ter k razvoju in napredku," pravi predsednik uprave PIF Mitja Slavinec. Podelili so pet pomurskih raziskovalnih nagrad petim Pomurkam, ki so s svojim raziskovalnim delom izstopale.
Prispela dela je pregledala in ovrednotila strokovna komisija, sestavljena iz članov Pomurske akademske znanstvene unije (PAZU), in po temeljitem preučevanju izbrala najboljše. Avtorici najboljših doktorskih disertacij sta Sara Drvarič Talian in Gabrijela Horvat, doktorirali sta na fakultetah za kemijo in kemijsko tehnologijo, prva v Ljubljani, druga v Mariboru. Nagrado za najboljše magistrsko delo s področja naravoslovja in tehnike so podelili Moniki Horvat, ki je magistrirala na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Ljubljani. Nagradi akademika Antona Vratuše za najboljše magistrsko delo s področja družboslovja in humanistike pa sta prejeli Viktorija Lipič, ki je magistrirala na Pedagoški fakulteti v Ljubljani, in Maja Kumin, ki je magistrirala na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru.
Nagrajenkam, njihovim mentorjem in predstavnikom fakultet, s katerih prihajajo letošnje nagrajenke, ter drugim zbranim je Slavinec v nagovoru med drugim povedal, da je seznam nagrajencev vse daljši in da lahko z zadovoljstvom pove, da se doslej niso zmotili, saj so nagrade prišle v prave roke. "Nagrajence odlikuje odličnost, ki jo moramo zasledovati tudi v prihodnje. Ne smemo se bati biti najboljši, kajti samo najboljši lahko voz potegnejo naprej," pravi Slavinec. Dodal je še, da ni smiselno samo več delati, ampak tudi bolj premišljevati.

Razvili nove metode

Gabrijela Horvat je o rezultatih raziskave svoje doktorske disertacije Priprava, karakterizacija in aplikacija polisaharidov aerogelov s soavtorji pisala v uglednih mednarodnih znanstvenih revijah, zanjo je prejela več nagrad.
"Da so tudi v domači regiji prepoznali pomen tega dela, mi veliko pomeni in lahko pomaga tudi pri iskanju službe. V raziskavi smo uspešno razvili novo metodo za pripravo naravnih materialov, ki se lahko uporabljajo za zdravila, da ciljano pridejo v telo in se počasi in kontrolirano sproščajo. Poleg tega smo se ukvarjali z vgradnjo materialov v umetne kolke in sproščanjem zdravil po operaciji. To so teme, s katerimi se farmacevtska industrija danes veliko ukvarja." Trenutno dela na mariborski fakulteti na področju kemijske tehnologije v povezavi s farmacijo, kjer so dobre delovne razmere. "Tudi v prihodnje se najbolj vidim v farmacevtskih vodah, a se želim vrniti bliže domu, kjer imam družino," pravi Horvatova.

Kaj bi lahko izboljšali

"To priznanje pomeni, da sem dobro opravila svoje delo in da izsledki niso relevantni le za znanstvene revije in kroge, ampak tudi za družbo," nam je povedala Sara Drvarič Talian. V svoji disertaciji Študij vpliva izbranih procesov in parametrov na notranjo uporabnost litij-žveplovih akumulatorjev se je ukvarjala z baterijami v avtomobilih in računalnikih. Te so potencialno dobre in imajo dobre lastnosti, problem pa je, da niso najbolj uporabne. Zanimalo jo je, kaj ne deluje tako dobro in kaj bi lahko izboljšali. "Z delom sem pridobila široko znanje, ki je lahko uporabno tudi na drugih področjih. Trenutno delam v laboratoriju na odseku za kemijo materialov na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, kjer imamo dobro ekipo in dobre razmere za delo. Kaj bo v prihodnosti, ne vem, odvisno je od priložnosti, ki se mi bodo ponudile," pravi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta