Za nadgradnjo vodovodnega sistema B ne bo treba izvesti presoje vplivov na okolje za celoten projekt, kar je z uredbo, izdano decembra lani, zahtevala Agencija za okolje (Arso) in s tem posredno ogrozila pridobitev evropskih sredstev za izvedbo projekta še v tej finančni perspektivi. "Zdaj se je končno razjasnila odločitev, da gradbena dovoljenja, ki so veljavna in sestavni del vloge, ne morejo biti deležna presoje za nazaj," je povedal Alojz Glavač, predsednik sveta pomurske razvojne regije in pobudnik odločilnega sestanka, ki je bil prejšnji teden na ministrstvu za okolje in prostor (MOP).
Glavač je namreč o okoljski oviri, ki je upočasnila nadaljnje postopke, pisal Andreju Vizjaku, ministru za okolje in prostor, ter prosil za prednostno obravnavo, pismo pa v vednost poslal tudi predsedniku vlade Janezu Janši. Kmalu so imeli sestanka, na katerem so bili od države Bojan Dejak, vede generalnega direktorja direktorata za vode in investicije, pravniki in strokovnjaki za evropsko kohezijsko politiko, državni sekretar Damijan Jaklin in poslanec NSi Jožef Horvat, iz regije pa murskosoboški župan Aleksander Jevšek, beltinski Marko Virag, rogašovski Edvard Mihalič, moravskotopliški Alojz Glavač in Bojan Kar, direktor Razvojnega centra Murska Sobota.
Obseg predvidene nadgradnje
Projekt nadgradnje vodovodnega sistema B predvideva gradnjo manjkajočih in rekonstrukcijo (oziroma obnovo) obstoječih transportnih, primarnih in sekundarnih vodov v dolžini nekaj čez 200 kilometrov (26.215 transportnih cevovodov, 90.823 primarnih in 83.512,2 metra sekundarnih cevovodov). Prav tako sta predvideni novogradnja 14 objektov ter nadgradnja 33 obstoječih črpališč in 14 vodohranov.
Nosilka projekta Nadgradnja vodovoda sistema B je Občina Rogašovci, sodelujoče občine pa Beltinci, Cankova, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Murska Sobota, Puconci, Rogašovci, Tišina in Šalovci, združene v sistemu B pomurskega vodovoda. Večina občin je za izvedbo projekta že pridobila gradbeno dovoljenje, zaradi prvotnega sklepa Arsa, da je presojo vplivov na okolje treba izvesti za celoten projekt, pa ga še vedno nimajo občine Moravske Toplice, Cankova in Murska Sobota.
Pogodba še letos
Namen pogovora je torej bil preveriti, ali je projekt pripravljen do te mere, da ga bo mogoče izvesti v okvirih te finančne perspektive. Po razjasnitvi omenjenega okoljskega vprašanja in s pospešenim odpravljanjem drugih nejasnosti je tako vedno bolj verjetno, da bo vloga popolna, da bo stekla priprava protokola in bo še v tem letu sklenjena sofinancerska pogodba.
Brez tega dogovora bi se izvedba projekta zagotovo prenesla v naslednjo finančno perspektivo, v kateri pa se pogoji financiranja bistveno spreminjajo. Za izvedbo projekta nadgradnje vodovodnega sistema B, vrednega približno 33 milijonov evrov, je finančni okvir že sestavljen, opredeljeni so tudi deleži financiranja. MOP naj bi okvirno prispevalo pet milijonov evrov. V novi perspektivi bi bil vprašljiv prav sofinancerski delež okoljskega ministrstva in direkcije za vode.
Revizija ni ovira za razpis
Ob tem spomnimo, da je bilo že aprila letos objavljeno javno naročilo za izbiro izvajalca del, in to v treh sklopih. To kasneje ni bilo oddano, prav tako je bila sprožena revizija postopka, ki pa, tako Edvard Mihalič, ne vpliva na nadaljnje postopke v zvezi z izvedbo projekta. Pri prvem in drugem sklopu, ki zajemata večino gradnje vodovoda pri ponudbah, ni bilo problema, je pa bilo nekaj težav glede cene pri tretjem sklopu, vodarni pri Fazaneriji.
Vsaj na papirju ne bi več smelo biti nobenih ovir
"Mislim, da je povsem realno, da bo pogodba o sofinanciranju podpisana še letos, glede na naše zagotovilo, da bo gradnja končana v letu 2023. Vsaj na papirju ne bi smelo biti več nobenih ovir. Po desetih letih prizadevanj bo zdaj, vsaj mislim tako, zadeva izpeljana," pove Mihalič. Nadgradnja vodovoda B ostaja prednostni razvojni projekt regije.