Skušajo rešiti Arum, ki tri mesce ni plačal prispevkov

Janko Votek Janko Votek
12.04.2019 17:55

Sodelovanje s podjetjem je prekinil eden najbolj zanesljivih partnerjev

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Se zgodovina ponavlja? Dušan Gomboc z delavkami Mure, ki so protestirale pred tovarno leta 2009
Nataša Juhnov

Podjetje Arum je konec prejšnjega leta zašlo v finančne težave. Med zaposlenimi so povzročila nelagodje in negotovost obvestila o neplačanih prispevkih, ki so jih prejeli od finančne uprave. Po naših podatkih podjetje ni poravnalo prispevkov za zadnje tri mesece.

Se zgodovina ponavlja? Dušan Gomboc z delavkami Mure, ki so protestirale pred tovarno leta 2009
Nataša Juhnov

(Ne)kredibilna pojasnila

Obljubil je izplačilo preostanka regresa in plačilo neplačanih prispevkov. Za zdaj podjetje še ni vložilo predloga za odlog plačila prispevkov. Realno se srečuje s presežkom delavcev, vendar problem neuradno naj ne bi bil alarmanten in ga bo podjetje reševalo po mehki varianti. Večje število delavcev bo izpolnilo minimalne pogoje za upokojitev. Odhod teh in nezaposlovanje novih naj bi stabilizirala podjetje. To naj bi bilo zašlo v težave zaradi nujnih naložb, saj postopoma odkupuje stroje od sedanjega lastnika prostorov, Inposa. Od stečajnega upravitelja so kupili tudi računalniški program, ocenjen na 5200 evrov. Tudi pri strojih naj ne bi šlo samo za izdatek, ampak celo za morebiten zaslužek, če se res preprodajo.

Subvencij ni več

To razliko je podjetje v preteklosti pokrivalo s subvencijami za nove zaposlitve. Teh zdaj ni več. Očitno Dušan Gomboc računa na uspeh tožbe, vložene proti Aha Muri v stečaju, s katero zahteva 120 tisoč evrov odškodnine. Vprašanje je, ali bo podjetje v tej pravdi uspešno, saj stečajni upravitelj podjetja ni oškodoval - kvečjemu mu je ves čas pomagal, tudi ko se je osamosvojilo in začelo na novo pod imenom Arum. Če bo Arum v tej tožbi uspel, bi z zneskom lahko poravnal polovico obveznosti zaradi neplačanih prispevkov.
Težava pa je na poslovni ravni. Sodelovanje je prekinil eden najbolj zanesljivih partnerjev, italijanski Lubiam, ki je ustvaril okrog 130 tisoč evrov mesečne realizacije. To je približno tretjina zmogljivosti in tega izpada dohodka ni mogoče nadomestiti čez noč. Kaj so razlogi za prekinitev sodelovanja s partnerjem, o katerem se je še pred časom govorilo kot o potencialnem soinvestitorju, lahko samo ugibamo.
Verjetno se je zalomilo pri ključni točki kakovosti, neuradno pa tudi pri nespoštovanju dobavnih rokov. Ali to pomeni, da bo finančna uprava morala ukrepati z izvršbo, pa bo kmalu jasno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta