Radenski občinski svet je na zadnji seji v letu 2020 sprejel odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o imenovanju ulic, trgov in naselij ter z njim preimenoval dosedanjo Titovo cesto v Cesto osamosvojitve Slovenije. "Preimenovanje je sprejeto ob 30-letnici samostojne Slovenije in 30. obletnici plebiscita, s katerim smo odločili, da bo Slovenija samostojna država. Občina Radenci se je tako pridružila mnogim mestom in krajem, ki so ta del zgodovine iz poimenovanja javnih cest, ulic in trgov umaknili v muzeje in zgodovino," je odločitev pojasnil župan Roman Leljak.
Za Leljaka zadeva končana
Nenadna odločitev občinskega sveta je razburila Civilno iniciativo Radenci, ki se že več mesecev bori proti preimenovanju. Z vnovično namero preimenovanja ulice namreč niso bili seznanjeni, saj je bila dodatna točka na dnevni red uvrščena na predlog župana šele na seji. "Nesprejemljivo je, da je župan onemogočal tako prvi referendum kot drugega, ki ga je predlagal sam občinskemu svetu in ga na torkovi seji preklical ter hkrati sprejel odlok o preimenovanju Titove ceste," pravi njihov predstavnik Franc Vukajč. Predlog župana za preimenovanje ulice je podprlo devet svetnikov, štirje so bili proti, eden pa vzdržan.
Napovedana obnova ceste
Table na Cesti osamosvojitve Slovenije trenutno ne bodo popravljali ali zamenjali, so po prebarvanju sporočili iz Občine Radenci. V skladu s sprejetim odlokom pa bodo krili stroške zamenjave osebnih dokumentov do 50 evrov tistim prebivalcem ulice, ki imajo prijavljeno stalno prebivališče v ulici, katere ime se spreminja. Do aprila bodo predvidoma Cesto osamosvojitve Slovenije tudi popolnoma obnovili in bo ena lepših ulic v občini, je napovedal župan Roman Leljak. V ulici sicer živi 83 občanov.
Vseh 14 prisotnih svetnikov je še prej potrdilo preklic akta o razpisu svetovalnega referenduma, na katerem bi občani odločali o šestih vprašanjih: preimenovanju Titove ceste, zmanjšanju števila svetnikov v občini Radenci na 13, spremembi načina zagotavljanja javne službe oskrbe s pitno vodo, gradnji javnega kopališča v Radencih, priključitvi zasebnih vodovodov v občini na javno vodovodno omrežje in gradnji nove vežice na pokopališču na Kapeli. "Vse smo preklicali, referenduma ne bo, odločili smo o novem imenu in zadeva je končana! Občinski svet in župan občine Radenci se s problematiko Titove ceste ne bosta več ukvarjala," je poudaril Leljak.
Boj bodo nadaljevali
Enaintridesetega decembra je bila tabla z novim imenom ulice postavljena, vendar so jo že dva dni kasneje našli poškodovano oziroma prebarvano. Župan je ob tem dejanju na družabnem omrežju zapisal, da za tem dejanjem stoji civilna iniciativa Franca Vukajča, kar pa je ta zavrnil.
Župan je referendum sam napovedal, nato ga je preklical in uveljavil svojo voljo z odlokom, zdaj pa se čudi nasprotovanju
"S prebarvanjem uličnih tabel osebno nimam popolnoma nič. Tega, česar me obtožuje župan, nisem storil, bo pa za to izjavo moral odgovarjati pred sodiščem, ker je s tem storil kaznivo dejanje po kazenskem zakoniku," je povedal in dodal, da, poznavajoč člane radenske civilne iniciative in njen način delovanja, lahko utemeljeno sklepa, da s prebarvanjem table nima nič tudi nobeden od drugih članov civilne iniciative. "Pri tem poudarjam, da v civilni iniciativi nimamo formalnega vodstva in delujemo kolektivno. Sam torej nisem vodja civilne iniciative, kot se večkrat omenja, ampak njen aktivni član."
Boj za Titovo cesto bodo nadaljevali. "V tem trenutku imamo zbranih dovolj podpisov za pobudo oziroma razpis referenduma. Ustavno sodišče pa je danes že prejelo pobudo za začetek postopka za presojo ustavnosti oziroma zakonitosti spornega odloka," je Vukajč še povedal v ponedeljek. Radenski župan je v četrtek na družbenem omrežju sporočil, da je pobuda, da Cesta osamosvojitve Slovenije ostane Titova cesta, vložena. "Žal mi je, da je prišlo do takšne aktivnosti. Upam, da se bo vse končalo letos, v nasprotnem bodo stanovalci ostali brez vrnjenih stroškov za zamenjavo dokumentov. V proračunu za leto 2022 teh sredstev ni v proračunu," je zapisal.