Inšpektorat za okolje in prostor je konec lanskega leta izvedel nadzor nad 18 večjimi koncesionarji za rabo vode iz globokih termalnih in mineralnih vodonosnikov, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Nadzor je bil načrtovan, saj obstaja tveganje, da dobro količinsko stanje vodonosnikov Murske in Krške kotline ne bo doseženo.
Z akcijo so hoteli preprečiti čezmerne odvzeme vode. Vodonosniki z geotermalno vodo se obnavljajo izredno počasi, termalna voda Murske kotline je na primer pleistocenske starosti več kot 20.000 let. S čezmerno rabo bi ogrozili dejavnosti, ki danes potrebujejo termalno vodo, poleg tega bi oškodovali tudi desetine prihodnjih generacij.
Izdane odločbe
Inšpekcija je v lanskem nadzoru preverjala količine odvzete vode, izpolnjevanje zahtev v zvezi z odvajanjem odpadne vode ter izkoristkom toplotne energije odvzete podzemne vode. Preverjali so tudi skrb za objekte in naprave ter plačevanje okoljskih dajatev za uporabo vode v skladu z zakonom o vodah. Gre za nadaljevanje inšpekcijske akcije, ki se je začela lani. Takrat je bil izveden nadzor nad spoštovanjem zahtev enajstih koncesijskih uredb, s katerimi se dovoljuje raba vode za potrebe kopališč, stekleničenje in ogrevanje za trideset vrtin. Ugotovili so, da je samo eden od pregledanih zavezancev izpolnjeval vse predpisane zahteve, ki so se preverjale, eden pa je kršitve odpravil med inšpekcijskim postopkom. Glede na velik obseg kršitev so inšpektorji v lanski akciji nadaljevali nadzor teh zavezancev in dodali še sedem novih.
Kršijo več zahtev hkrati
Ob preseganju dovoljenih količin je skrb vzbujajoče ravnanje z industrijskimi odpadnimi vodami. Kar deset zavezancev od 18 krši zahteve v zvezi z ravnanjem z industrijsko odpadno vodo. Nekateri kršijo tudi več zahtev hkrati. Inšpektorji so v akciji nadzora ugotovili sedem kršitev prekoračitve z okoljevarstvenim dovoljenjem (OVD) dovoljenih količin odpadnih voda, dve kršitvi s koncesijsko uredbo dovoljenih količin in štiri kršitve odvajanja industrijske odpadne vode brez OVD. Ti zavezanci so že oddali vlogo za pridobitev OVD na Agenciji RS za okolje. Inšpekcijski postopki v zvezi s kršitvami pri odvajanju odpadnih voda v devetih primerih še potekajo. Vsi zavezanci izpolnjujejo svoje obveznosti v zvezi s plačilom vodnega povračila in koncesnine ter zagotavljajo vzdrževanje in sanacijo raziskovalnih vrtin. Redno tudi odstranjujejo plavje in odvzemajo naplavine na območju izpusta odpadne vode, kjer je to potrebno. Inšpektorat ne objavlja konkretnih podatkov, očitno pa je, da problem izkoriščanja geotermalne vode ostaja.
Odpadna voda v okolju
Poseben problem je ravnanje z izrabljeno termalno vodo, o kateri uporabniki spet modro molčijo. Ugotovljeno je bilo, da se dobro stanje vodonosnikov ohranja, kadar odvzem vode bistveno ne presega nenaravnega ali antropogenega napajanja sistema. Žal pri sedanjem izkoriščanju termalne vode ni več tako.
Zavezanci še vedno ne zagotavljajo ustreznih meritev