V Murski Soboti občutljiva razprava o pokopališčih

Timotej Milanov Timotej Milanov
17.06.2019 17:37

Pokopališča v primestnih naseljih, za katera so doslej skrbele krajevne skupnosti, naj bi upravljalo občinsko javno podjetje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pokopališče v Černelavcih je eno od številnih v občini, za upravljanje katerih še vedno skrbijo krajevne skupnosti.
Timotej Milanov

Na junijski seji soboškega mestnega sveta so mestni svetniki največ besed izmenjali v razpravi o predlogu odloka o pokopališkem redu v mestni občini Murska Sobota. Ta namreč med drugim določa, da naj bi odslej za pokopališče skrbelo javno podjetje Komunala na vseh pokopališčih v mestni občini, medtem ko so doslej za to skrbele krajevne skupnosti, v katerih je pokopališče, razen na soboškem mestnem pokopališču, za katero je že doslej skrbela Komunala.

Pričakujejo kakovostni premik

V mestni občini so poleg soboškega še pokopališča v Bakovcih, Černelavcih, Krogu, Kupšincih, Markišavcih, Nemčavcih, Polani, Rakičanu, Satahovcih in v Veščici. Po predlaganem odloku bi bilo sicer še vedno možno, da bi posamezne naloge na pokopališčih opravljale krajevne skupnosti v dogovoru z javnim podjetjem.

Pripombe bodo temeljito preučili

Predstavnik krajevne skupnosti Černelavci Miran Forjanič je pozdravil prizadevanja za ureditev omenjenega področja, saj so imeli v krajevni skupnosti v preteklih letih številne težave pri izterjavi neplačanih obveznosti v zvezi s pokopališčem, ki ga poleg krajanov Černelavcev uporabljajo tudi krajani romskega naselja Pušča. Kljub temu pa ima nekatere pomisleke. Kot pravi, letno krajevna skupnost od pogrebov dobi okoli pet tisoč evrov, ta denar pa nameni za urejanje pokopališča. Forjanič dvomi, da bo Komunala pokopališče urejala za isti ali nižji znesek. Zato sam razmišlja, da bi o odloku za mnenje vprašali tudi vaščane na zboru krajanov, a se Jevšku to ne zdi primerno, saj meni, da so prebivalci izvolili svoje predstavnike v mestni svet zato, da bi odločali o tovrstnih zadevah. Na predlog Jevška so svetniki odlok v prvi obravnavi podprli, župan pa je obljubil, da bodo v mestni upravi zaradi občutljivosti obravnavane problematike, glede katere očitno ni konsenza niti med njegovimi Socialnimi demokrati v mestnem svetu, do drugega branja odloka temeljito preučili vse podane pripombe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta