Potem ko smo v Sloveniji za zdaj precej uspešno zajezili širjenje okužb s koronavirusom, se resne težave začnejo kazati v gospodarstvu, kar je bilo tudi pričakovano. Do prvih odpuščanj je že prišlo tudi v pomurski regiji, za zdaj samo v eni od gospodarskih panog, vendar bi bil lahko to glede na nekatere napovedi komaj začetek večanja brezposelnosti.
Sindikati dvomijo o razlogih
V Sindikatu kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) imajo podatke o 19 odpuščenih delavcih v ljutomerskem Farmtechu in o ravno toliko odpovedih v obratu Xala v Murski Soboti, za zdaj neznano število zaposlenih naj bi odpustili tudi v odranskem Carthagu, kjer tega niso želeli komentirati. "Dokler jim je država še nekaj dala, delodajalci niso govorili o odpuščanjih, sedaj pa so hitro začeli odpuščati zaposlene," pravi pomurski predstavnik SKEI Robert Seršen. Poudarja, da je bila odločitev o podaljšanju ukrepa delnega povračila plače za delavce, ki so na čakanju na delo, sprejeta konec maja, ko so nekateri delodajalci že sprejeli odločitev o odpuščanju, potem ko so menili, da se s koncem tega meseca izteče tudi omenjeni ukrep.
Za podaljšanje ukrepov
Pomurska predstavnica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Zdenka Bobovec pravi, da za zdaj v dejavnostih, ki jih pokrivajo, še ne zaznavajo odpuščanj, je pa nekaj delavcev še na čakanju. "Nekoliko smo se bali za podjetja v tekstilni dejavnosti, a so proizvodnje spet stekle. V tem trenutku se ukvarjamo predvsem s pogajanji za letne regrese, kjer kaže, da bodo zneski precej nižji kot v preteklih letih, zato bodo nadaljnja pogajanja zelo težka."
Tudi regres bo letos večinoma precej nižji kot sicer
Manjši priliv iskalcev kot drugod
Direktorica soboške območne službe zavoda za zaposlovanje Stanislava Perčič pojasnjuje, da se je v času epidemije stopnja brezposelnosti v regiji res zvišala, a je bilo to zvišanje manjše v primerjavi z drugimi deli Slovenije. V obdobju od februarja do aprila se je brezposelnost v Pomurju zvišala za 4,4 odstotka, kar je malo v primerjavi z zvišanjem na območju kranjske enote zavoda, kjer so v tem obdobju imeli za 26 odstotkov več brezposelnih. Konec maja je bilo v Pomurju registriranih 6465 brezposelnih oseb, kar je za 16,8 odstotka več v primerjavi z istim obdobjem lani. V Sloveniji pa je bilo konec maja 90.415 brezposelnih, kar je za 25,6 odstotka več v primerjavi z istim obdobjem lani. Kot še pove Perčičeva, so bile najbolj na udaru zaposlitve v gradbeništvu, predelovalni dejavnosti, trgovini in gostinstvu, a zadnji podatki kažejo, da je priliv novih brezposelnih že manjši in da so začela podjetja ponovno obratovati. Kot smo poročali, so tudi številni pomurski delodajalci izkoristili vladne protikoronske ukrepe, namenjene lajšanju posledic v gospodarstvu. Do 18. maja je interventni ukrep delnega povračila plače za delavce na čakanju v Pomurju po podatkih zavoda za zaposlovanje, ki je ukrep izvajal, izkoristilo 1162 poslovnih subjektov za 5785 oseb.