Gre za resnično zgodbo o fantku s hemofilijo, ki preprosto in razumljivo predstavi to redko bolezen najmlajšim in ne nazadnje tudi odraslim bralcem. Avtorica Aksinija Kermauner, ki je Tajeva babica, se je odločila, da zgodbo napiše, ker se je v njihovo družino rodil otrok s hemofilijo, o kateri niso vedeli prav veliko. Zato želi s knjigo ozaveščati javnost, da bi lažje razumela, kaj ta bolezen pomeni in kako se z njo spopadati.
Hemofilija je dedna motnja strjevanja krvi. To pomeni, da oseba s hemofilijo težje ustavi krvavitev, saj ji primanjkuje določenega strjevalnega faktorja v krvi. Hemofilija se navadno prenaša s starša na otroka, približno tretjino primerov pa povzroči spontana mutacija. Za njo praviloma zbolijo le moški.
Danes se hemofilija obvladuje s periodičnimi infuzijami manjkajočega strjevalnega faktorja, ki preprečujejo hude krvavitve.
Hemofiliki morajo biti previdni pri vsakodnevnih dejavnostih, da preprečijo poškodbe, ki bi lahko povzročile krvavitve.
V slikanici Tajeva buška boste spoznali radovednega in živahnega fantka, ki s pomočjo zdravil in ljubeče družine živi kar se da običajno življenje. Taj rad raziskuje, pleza, skače in se igra. In kot vsi radoživi otroci se ob tem tudi kdaj udari, pade ali kako drugače poškoduje.
Zato zelo dobro ve, da mora ob vsaki poškodbi prejeti zdravilo ‒ faktor za strjevanje krvi.
Kajti take poškodbe povzročajo krvavitve v sklepe in mišice ter so ob neukrepanju zanj lahko usodne.
Spremno besedo je napisala pediatrinja hematologinja dr. Barbara Faganel Kotnik, ki je slikanico tudi strokovno pregledala.
Slikanico je s čudovitimi ilustracijami opremila Maja Lubi. Skupaj z avtorico sta ustvarili zgodbo, ki ne le poučuje, ampak tudi razbija stereotipe o hemofiliji ter otrokom in odraslim omogoča, da bolje razumejo in sprejmejo različnosti med seboj.