(FOTO) Si upate prenočiti eno samo noč? To je 15 najbolj grozljivih otokov na svetu

24.09.2021 11:00
Osamljen otok zveni eksotično in pravljično, a le če na njem nekoč niso živeli ljudje, ki so tam pustili svoje tragične zgodbe in življenja.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Sanjate o osamelem otoku, nekje daleč stran od civilizacije? Mnogi takšni otoki so videti čudovito, a nekateri skrivajo nenavadne, tudi zelo mračne in tragične zgodbe o ljudeh, ki so tam nekoč živeli. Izbrali smo nekaj najbolj zloglasnih. 

1. Hirta, St Kilda, Škotska

Hirta je največji otok v oddaljenem arhipelagu sv. Kilda, skupine škotskih otokov na skrajnem robu Zunanjih Hebridov. Menijo, da je bila Hirta naseljena približno 2000 let, preden je bila v tridesetih letih 20. stoletja dokončno opuščena. Življenje je bilo težko - soočali so se s temnimi zimami in živeli od lova na otoške morske ptice. Danes je na otoku največja kolonija morskih ptic v tem delu Atlantika.

Hirta
Profimedia

2. Poveglia, Italija

Ta otok v beneški laguni ima grozno zgodovino. Znan je tudi kot otok kuge, ker so ga v poznih 1700-ih in zgodnjih 1800-ih uporabljali za karanteno kužnih bolnikov. V ta namen so takrat uporabljali številne otoke v beneški laguni, na Poveglii naj bi bilo na tisoče bolnikov. Legenda pravi, da so duše tistih, ki so umrli zaradi kuge, še vedno na otoku. V dvajsetih letih prejšnjega stoletja so na otoku odprli psihiatrično bolnišnico, v kateri naj bi zlobni zdravnik mučil in ubijal bolnike. Še danes grozljiva bolnišnična stavba stoji na otoku, ki sicer ni odprt za javnost. 

Poveglia
Profimedia

3. Lazzaretto Nuovo, Italija

Še en zapuščen otok v beneški laguni, Lazzaretto Nuovo, ima dolgo zgodbo. Menijo, da so bili tu naseljenci že v bronasti dobi, otok pa so kasneje imeli v lasti benediktinski menihi iz San Giorgia Maggiorea. V 15. stoletju so ustanovili lazaret, bolnišnico za nalezljive bolezni, v katerem so bili v karanteni številni bolniki, ki naj bi prenašali kugo. Tezon Grande, glavna otoška stavba, danes hrani artefakte iz tega obdobja.

Isola del Lazzaretto Nuovo okoli leta 1764.
Profimedia

4. Otok North Brother, New York, ZDA

Sočno zelenje in dotrajane zgradbe zaznamujejo otok North Brother, zapuščen otoček ob vzhodni reki New Yorka. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je otok postal sedež bolnišnice Riverside, ki je zdravila ljudi z nalezljivimi boleznimi. Mary Mallon, bolj znana kot "tifusna Mary", je bila najbolj razvpita bolnica, saj naj bi bila prva nosilka bakterije, ki povzroča tifus. Mallonova je bila tukaj v karanteni in na otoku je tudi umrla. 

Otok Brother
Profimedia

5. Otok Ross, Indija

Otok Ross v indijskih Andamanskih otokih se morda zdi idiličen, vendar skriva temno zgodovino. Britanci so otok prvič poskušali poseliti v 1780-ih letih, vendar so spremenljivo vreme in negostoljubne razmere vzeli veliko življenj. Naselja so bila kmalu opuščena.  Šele leta 1857 so Britanci ponovno želeli uveljaviti pravico do te dežele. Takrat se je britansko cesarstvo odločilo, da otok Ross uporabi kot kazensko kolonijo za indijske upornike.

Otok Ross
Profimedia

6. Ōkunoshima, Japonska

Ōkunoshima je dobil vzdevek "Zajčji otok" zaradi velike populacije zajcev, ki tukaj živijo. Kljub dejstvu, da danes kosmati prebivalci Ōkunoshime navdušujejo turiste, ima otok grozljivo preteklost. Med drugo svetovno vojno so z otoka evakuirali ljudi, ki so na njem proizvajali strupene pline. Čeprav so tovarne po vojni opuščene, je strah pred onesnaženjem preprečil, da bi se ljudje na otok vrnili. Zajci veljajo za potomce osvobojenih zajcev iz tovarniških laboratorijev.

Okunoshima
Profimedia

7. Inishmurray, Irska

Otok Inishmurray je v zalivu Donegal približno 6,4 kilometra od obale Sliga. Prebivalci so na otoku živeli do leta 1948, ko je bil Inishmurray dokončno opuščen. Obiskovalci otoka lahko še vedno opazijo ostanke te skupnosti, vključno z zapuščenimi domovi in ​​zgradbo stare šole. Zgodovina Inishmurraya sega daleč čez 20. stoletje. Na otoku so tudi dobro ohranjeni ostanki krščanskega samostanskega naselja, ki naj bi izviralo iz 6. stoletja. Kompleks je sestavljen iz velikih kamnitih zidov ter ostankov cerkva in oltarjev. Čeprav je minilo že več desetletij, odkar Inishmurray nima stalnih prebivalcev, obiskovalci običajno pridejo gledat ruševine samostana in preučevati življenje ptic na otoku.

Inishmurray
Profimedia

8. Otok Pollepel, New York, ZDA

Ruševine na zapuščenem otoku Pollepel so simbol visokih ambicij enega človeka. Ta otok nikoli ni bil dom uspešne skupnosti -  bil je v lasti škotskega poslovneža Francisa Bannermana, ki je ustanovil podjetje za prodajo vojaške opreme, streliva in drugih reči. V začetku 20. stoletja je Bannerman otok kupil kot varno mesto za shranjevanje blaga in se lotil gradnje pravljičnega škotskega gradu, ki je danes v ruševinah.

Otok Pollepel
Profimedia

9. Otok Tetepare, Salomonovi otoki

Čeprav je o ljudeh, ki so prvotno naselili Tetepare, malo znanega, naj bi imeli povsem edinstveno kulturo, jezik in običaje, ki se razlikujejo od tistih na sosednjih otokih. Toda iz neznanih razlogov so ti ljudje zapustili Tetepare ali pa so jih okoli leta 1860 pokončali. Možne razlage vključujejo izbruh bolezni ali umor krvoločnih lovcev na glave, ki so napadli otok.

Otoki so v 20. stoletju ostali zapuščeni, čeprav je bil na zahodu Tetepare v začetku 1900-ih ustanovljen nasad kokosa. Tudi ta je bil med drugo svetovno vojno opuščen. Danes ljudje na biotsko raznovrstnem otoku še vedno ne živijo, vendar še zdaleč ni pozabljen. Tetepare je pomembno ekološko območje, kjer živijo tri različne vrste želv, kokosovi raki, delfini in druge živali.

Tetepare
Profimedia

10. King Island, Aljaska, ZDA

Ta otok, ki se nahaja 103 kilometre od obale Aljaske, je precej sovražen kraj. Za kraljevski otok so značilne razgibane pečine in mračno podnebje, vendar to nekaterim ni preprečilo, da bi se na njem naselili. Lokalno prebivalstvo Inupijate je zgradilo vas, imenovano Ukivok. Zime so preživeli v tej negotovi vasi predvsem z lovom na tjulnje in druge morske sesalce, poleti so se vrnili na celino. Za njimi so ostale nestabilne hiše, ki jih je večinoma na pečini uničil veter. 

Otok King
Profimedia

11. Atol Bikini, Maršalovi otoki

Atol Bikini je videti kot pacifiški raj, povsod peščene obale in turkizni ocean, vendar so ga zgodovinski dogodki pustili nenaseljenega. V poznih štiridesetih in petdesetih letih prejšnjega stoletja so atol ZDA uporabljale kot poligon za jedrske poskuse. Takrat je imel več kot 100 prebivalcev, ki so jih 'spodbudili', da se preselijo na drug otok. Zlagali so se jim, da se bodo lahko kmalu vrnili domov. Niso se. Podtalnica in tla atola Bikini sta med poskusi postala onesnažena. Danes korale in morsko življenje atolov kažejo znake okrevanja, na otoku pa dela več oskrbnikov, ki pa morajo hrano in vodo prinesti iz drugih krajev.

Jedrski poskus na atolu Bikini 20. maja 1956.  
Profimedia

12. Ilha da Queimada Grande, Brazilija

Ni čudno, da je ta grozljiv otok zapuščen. Bolj je znan pod vzdevkom "Kačji otok", na njegovem velikem območju pa je na tisoče kač, med njimi tudi nekaj najbolj smrtonosnih na svetu, katerih ugriz hitro ubije žrtve. Usoda, ki jo je bojda doživelo kar nekaj obiskovalcev.  Številna poročila kažejo, da je na tem otoku v začetku 20. stoletja živela peščica ljudi, ki so se ukvarjali z upravljanjem otoškega svetilnika. Slišati je tudi, da so zadnje svetilničarje ubile kače in da je bil otok od takrat opuščen. Danes Ilha da Queimada Grande  obiskuje le brazilska mornarica in pogumni raziskovalci, ki potrebujejo dovoljenje vlade.

Ilha da Queimada Grande
Profimedia

13. Otok Clipperton, Francija

Oddaljeni otok v vzhodnem Pacifiku, čezmorsko francosko ozemlje, je bil nekoč lokacija rudnika gvana, iztrebkov morskih ptic in netopirjev, ki ga je upravljalo britansko podjetje v sodelovanju z mehiškimi oblastmi. Delavce so sem pripeljali v začetku 20. stoletja z obljubo, da jim bodo hrano in zaloge redno dostavljali iz tujine. Ker se je mehiška državljanska vojna stopnjevala, so na delavce pozabili in skoraj vsi so umrli zaradi lakote. Samotar Victoriano Álvarez naj bi nadlegoval ženske in otroke, dokler ga na koncu ni ubil eden od otočanov. Leta 1917 so poslednje preživele rešili. Otok je še danes opuščen.

Clipperton
Profimedia

14. Otoki Antipodes, Nova Zelandija

Noben človek še ni zares osvojil Antipodskih otokov, prepovedanih vulkanskih otokov v južnem oceanu. Evropejci so v 18. stoletju pristali na otokih, da bi lovili tjulnje, vendar se je območje izkazalo za zelo negostoljubno in naselje ni preživelo. Človeški poskusi, da bi naselili otok, so bili stoletja kratkotrajni. Danes otok nima prebivalcev, naseljujejo ga morske ptice, pingvini in več vrst tjulnjev.

Antipodes
Profimedia

15. Spinalonga, Grčija

Ta skalnati otok se nahaja ob obali Krete, v bližini mesta Plaka. Njegova zgodba se začne v 16. stoletju, ko so tukaj zgradili impresivno beneško trdnjavo, ki je otoku vladala več kot 150 let. Potem ko so Osmani že osvojili preostali del Krete, so leta 1715 otok na koncu zavzeli. Presenetljivo obrambno obzidje Spinalonge še danes navdušuje turiste. Toda nedavna preteklost otoka je resnično zastrašujoča. Od zgodnjih 1900-ih so razgiban otok uporabljal kot kolonijo gobavcev s stotinami bolnikov, ki so bili izgnani v Spinalongo. Poročali so, da je tukaj deloval le en zdravnik. Kolonija je delovala do leta 1957, do odkritja zdravila za bolezen v štiridesetih letih prejšnjega stoletja. Spinalonga je ostala pozabljena vse do osemdesetih let prejšnjega stoletja, ko je Victoria Hislop sem postavila dogajanje v svojem priljubljenem romanu Otok.

Spinalonga
Profimedia
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta