V Marakeš, Fez ali Essaouiro (mesto ob maroški obali) me vleče zaradi čudovite narave, podnebja (zelo uživam v sončenju januarja na terasi), prijaznih ljudi, predvsem pa neizmernega bogastva kulture, zgodovine, barv, rastlinja in za evropske razmere zelo posebnega načina življenja.
Prvikrat sem bil v Maroku pred 12 leti. Ljubezen na prvi pogled. Ne bom pozabil, kako sem s kolegico iz takratne službe sedel na terasi enega izmed lokalov na verjetno največji znamenitosti Marakeša, trgu Jamaa El Fna. Bilo je marca, zelo se je že otoplilo, souki (pokrita tržnica z nešteto mini stojnicami v medini) so vrveli od ljudi, vsi veseli in nasmejani, pil sem metin čaj … trenutek, ki ga ne bom nikoli pozabil. Nekaj posebnega je bilo v njem, nekaj večnega, nekaj, kar sem želel še večkrat podoživeti. In tudi sem in še bom.
Eksotika in ekstravaganca
Marakeš pooseblja Maroko. To mesto je bilo že v sedemdesetih letih minulega stoletja pribežališče svetovnega jet seta, hedonizma, drugačnosti, divjega življenja. Eksotična ekstravaganca življenja. Medina (stari del mesta) je čarobna, sprehajanje in zgubljanje v njenih soukih je prvovrstno doživetje, povsem drugačen utrip arabskega mesta. Mesto diši po lokalnem kruhu, po vrtnicah, po začimbah. Vsenaokrog barve: v začimbah, v hrani, v tepihih, v hišah, na ljudeh, maroška kombinacija rumene in modre barve pa je sploh nekaj posebnega. Trg Jamaa El Fna je brez dvoma prva znamenitost Maroka. Veličastna mešanica maroškega načina življenja na enem mestu; zvoki tradicionalne arabske glasbe, stojnice sočnimi sadeži in sokovi, odprtimi lokali z lokalno hrano, plešoče kobre na uličnih prodajalcih fotoutrinkov … Korak, dva stran od medine in več kot 1.000 riadov (značilnih maroških hotelov z odprtim dvoriščem, še vedno tudi prebivališča domačinov) pa že urbano novo mesto z razkošnim vrtom Le Majorelle in še bolj elegantnim muzejem Yves Saint Laurenta. Paša za oči.
Maroko in številke
- Leta 2017 je Maroko prvikrat obiskalo več kot 11 milijonov turistov v enem letu.
- Najprimernejši meseci za obisk Maroka so druga polovica februarja, marec, april, maj in junij.
- Največ turistov pride v Marakeš, sledijo Fez, Tanger, Essaouira, Casablanca, Agadir.
- V zadnjih dveh letih se je zelo povečalo število kitajskih turistov, saj imajo več letalskih povezav z Marokom. Da je Kitajcev krepko več, sem opazil tudi v marakeškem riadu, kjer sem bival: v nekaj dneh so se zvrstile tri skupine Kitajcev.
- V riadu Boustane, kjer sem bival v Marakešu, je premium soba (35 kvadratnih metrov) za pet noči z zajtrkom 275 evrov, medtem ko cenejša soba na noč z zajtrkom v enem od najbolj razkošnih in dragih riadov v Marakešu, El Fenn (lastnica je sestra Richarda Bransona), stane 375 evrov. V tem riadu je pevka Madonna praznovala 60 let.
Fez. Starejše mesto od Marakeša, z najstarejšo univerzo na svetu. Z znamenito barvilnico usnja, mistično medino (starim delom mesta v obzidju), mestnim parkom z veličastnimi kaktejami, z mošejami, ki jemljejo dih. Nikakor ne drži, da sta si Marakaš in Fez podobna, kot pravijo nekateri Maročani. Morda za njih, zame sta to dve zelo različni mesti, z dvema energijama; eno bolj sredozemsko, z vplivi Andaluzije (Fez), in drugo s hedonističnim pridihom arabskega sveta, afriškim podnebjem, bližino mogočnega gorovja Atlas in doline Ourika.
Marakeš je sinonim za hedonizem, Fez preplavlja mističen duh preteklosti, Essaouira pa je ribiški dragulj ob Atlantiku.
Tri ure vožnje z avtobusom iz Maroka pa ob Atlantiku leži staro ribiško mestece Essaouira. Še en dragulj, spet malo drugačen od Marakeša in Feza. Seveda so podobnosti - medina, raznolike stojnice, kuskus, tažini, ribe … - a spet nekaj unikatnega, morskega, s tako domačimi in pristnimi lokali za prehranjevanje in pitje metinega čaja, da se ti zazadi, da si odpotoval daleč nazaj v preteklost. V svet prvinskosti, globoke tradicije, starodavne kulture … Mivka mestne plaže, butanje valov Atlantika mestu vliva nepozabno karmo in novo maroško doživetje ob tradiciji medin, soukhov, rdeče prsti, neskončnega števila arganovih dreves, ki rastejo le v Maroku, sploh največ pa jih je prav v bližini Essaouire.
Yves Saint Laurent v Marakešu
V Alžiriji rojen in že pokojni modni oblikovalec Yves Saint Laurent je oboževal Marakeš. Tam je črpal navdih za svojo modo in Maročani so mu pred dvema letoma v zahvalo zgradili muzej. V muzeju je razstavljenih 40 oblačil, ki najbolj zaznamujejo Laurentovo modo, in niz fotografij, ki kronološko predstavljajo njegovo življenje, vrhunce njegovega ustvarjanja in sodelovanje z njegovo muzo in prijateljico, igralko Catherine Deneuve.
Yves Saint Laurent je sicer živel precej dekadentno življenje. Prav zato ga je premamil Marakeš, kamor se je stekal svetovni jet set na razuzdane zabave slavnih. Ko ni oblikoval kolekcij, se je umaknil v Marakeš in užival v svoji hiši z ljubimcem in podpornikom ter industrialcem Pierrom Bergejem.