Z električnimi vozili se danes ukvarjajo vsi, od uveljavljenih proizvajalcev vozil do nekaterih povsem novih imen v svetu (električnega) avtomobilizma.
Letos je tisto leto, ki so ga ljubitelji električnih vozil tako željno pričakovali, saj bomo v 2025 na cestah dočakali res veliko število zanimivih novincev – od najmanjših do največjih. Pripravili smo seznam tistih, na katere velja biti še posebej pozorni.
Abarth 600e
Abarth že 75 let skrbi za to, da so običajni Fiati videti napoprani in spoštovanja vredni. Zdaj se ta recept seli tudi na področje električnih vozil. Če Abarth 500e s kričečimi barvami in generatorjem zvoka, ki posnema bencinski motor, ni bil dovolj prepričljiv, je sedaj tu 600e, ki je v bistvu podoben, le večji in bolj praktičen. Na voljo sta dve različici, standardna z elektromotorjem moči 235 KM in Scorpionissima s prepričljivimi 278 KM, kar pomeni, da je 600e najmočnejši avtomobil, kar jih je Abarth kadarkoli izdelal. Za obvladovanje povečane moči so na voljo izboljšano vzmetenje, Torsnov diferencial z omejenim zdrsom in veliki 380-milimetrski sprednji diski s štiribatnimi čeljustmi, ki zagotavljajo izjemne pojemke, saj se le tako lahko peljete res hitro. Žal pa se ne boste peljali prav daleč, saj ima 600e vgrajeno standardno baterijo koncerna Stellantis z zmogljivostjo vsega 51 kWh … Škoda.
BMW iX3
Novi BMW iX3 je izjemno pomemben avtomobil, saj začenja novo generacijo električnih vozil te bavarske avtomobilske znamke. Srednje velik SUV je grajen na povsem novi platformi, imenovani Neue Klasse, na kateri bo v naslednjih dveh letih predstavljenih še vsaj šest novincev, vključno z novo električno serijo 3. Kaj o iX3 že vemo? Zelo podoben bo konceptu Vision, torej bo na sprednjem delu prevladovala ožja, bolj retro navdihnjena rešetka, medtem ko se bodo žarometi raztezali skoraj čez celoten nos vozila. V notranjosti bo prisotna nova BMW-jeva projekcija panoramskega vetrobranskega stekla Panoramic Vision po celotni širini, prav tako naj bi se iz koncepta ohranila tudi minimalistična armaturna plošča. BMW bo za novinca uporabil šesto generacijo električnega pogonskega sklopa, ki obljublja 30 % večji doseg, 30 % hitrejše polnjenje in 25 % večjo učinkovitost (beri: varčnost). Tako lahko od novega iX3, tudi v najbolj oskubljeni različici, pričakujemo doseg več kot 350 kilometrov.
Citroen C5 Aircross
Naposled bomo dočakali tudi velikega električnega Citroena. Ta bo polariziral, saj bo električni C5 Aircross postregel z ostrejšo in bolj oglato obliko najbolje prodajanega francoskega družinskega SUV. Germanska konfekcija naj bi pritegnila kupce drugih znamk. K sreči bo avtomobil temeljil na novi platformi STLA matičnega podjetja Stellantis, ki jo že uporabljata Peugeot 3008/5008, kar pomeni, da bo električna različica (na voljo bosta tudi bencinska klasika in hibrid) imela na razpolago bateriji zmogljivosti 73 kWh ali 98 kWh, v konfiguratorju pa bo možno izbrati vozilo z enojnim ali dvojnim elektromotorjem. Velik in udoben Citroen bo tako tudi zelo zmogljiv, a kot pravijo snovalci, želi razvajati predvsem s prostorom za potnike na zadnjih sedežih.
Cupra Raval
Če ste mislili, da je Born najmanjši avtomobil, ki ga bo premogla znamka Cupra, ste se ušteli. Še letos na ceste prihaja Raval, ki je v bistvu bolj športna različica prihajajočega Volkswagna ID.2. Malček stavi na svojo dinamično podobo, saj ima veliko ostrih karoserijskih potez, trikotnih oblikovnih elementov in neizogibno LED-svetlobno črto po vsej širini zadka. Glede na skromne zunanje mere čudežev glede zmogljivosti baterij ni pričakovati (šušlja se o kapacitetah 38 kWh in 56 kWh), bo pa menda na voljo popoprana različica z elektromotorjem z 220 konjskih moči in podobno številko pri dometu.
Fiat Grande Panda
Eden najtežje pričakovanih električnih novincev na stari celini je vsekakor električna reinkarnacija modela Panda. Ta majhen električni avtomobil s karakterjem je približno enako velik kot Citroen e-C3, kar ne preseneča, saj si delita platformo, baterijski paket in pogonske sklope. Fiat je poskrbel za veliko italijanskega oblikovalskega pridiha in nostalgičnih elementov. Če se bodo optimistične prodajne napovedi uresničile, naj bi kaj kmalu dobili celo družino električnih Fiat Pand, med katerimi bodo večji SUV, kupe in celo mini-MPV.
Hyundai Inster
Prav te dni je na slovenske ceste zapeljal novi Hyundai Inster, ki temelji na Hyundaijevem majhnem mestnem avtomobilu Casper (a je ta naprodaj le v Južni Koreji). Hipsterska oblika cilja na mlade in mlade po srcu, preprosta in ne pretirano zmogljiva tehnika pa pomaga nižati proizvodne stroške in prodajno ceno. Inster z elektropogonom moči 95 KM in baterijo zmogljivosti 42 kWh bo stotice potreboval 11,7 sekunde, na voljo pa bo tudi nekoliko zmogljivejša različica s 113 e-konjički in 49 kWh zalogo elektronov, kar bo pospešek do prve trimestne cifre znižalo na 10,6 sekunde. Doseg teh »odbitih« e-vozilc naj bi znašal med 160 in 220 kilometri. Inster pa ima še enega asa v rokavu – vsi sedeži se lahko zložijo oziroma prekucnejo, tako da bo mladina v njem celo prespala ali peljala daljše predmete. Hvalimo tudi odločitev za tehnologijo V2L, ki bo še kako olajšala takšna in drugačna kampiranja, saj lahko vozilo napaja najrazličnejše električne porabnike.
Mazda 6e
Nova Mazdina potovalna limuzina bo od letos le še električna. Poslavlja se tudi karavanska oblika. Bo pa zato Mazda 6e uspešno združila eleganco in športnost, tako z zunanjo podobo kot v notranjosti, kjer bo vse podrejeno razvajanju potnikov in ugajanju vozniku. Električna Mazdina šestica razvije moč 258 KW in omogoča doseg do 552 kilometrov, s čimer nagovarja tudi poslovne kupce. V notranjosti prepričajo vrhunski sedeži ter spretno združena vrhunska tehnologija in ravno pravšnji minimalizem – Mazda 6e prinaša digitalni kokpit s 14,6-palčnim zaslonom na dotik, nad merilniki pa je vgrajena velika projekcija na vetrobransko z razširjeno resničnostjo in večjezičnim glasovnim upravljanjem.
Range Rover Electric
Land Rover je svoje privržence vsekakor pustil dolgo čakati na električni Range Rover. Ta naj bi letos vendarle zapeljal na evropske ceste. A ne pričakujte večjih sprememb v primerjavi s standardnim Range Roverjem – električni bo dobil razširjeno in zaprto masko, posebne pokrovčke za kolesa in morda celo kakšno novo karoserijsko barvo. Proizvajalec še vedno ni potrdil zmogljivosti vgrajenih baterij ter elektromotorjev, a se v EV-krogih sušlja, da naj bi imel 800-voltno arhitekturo, zato bodo zmogljivosti primerljive z najmočnejšim bencinskim modelom, ki ima vgrajen motor V8 s 523 KM. Seveda bo Range Rovec Electric ohranil tudi pester nabor tehnologij za prebijanje skozi blato in plazenje po skalah ter ene najboljših vlečnih zmogljivosti v svojem
razredu.
Renault 4 E-Tech
Če ne ždite le za štirimi stenami, potem ste v preteklih tednih na cesti (ali pa vsaj na spletu ali v tv-reklamah) opazili novi električni Renault 5. A s tem se nabor Renaultovih električnih novosti letos še ne bo končal. Proizvajalec, ki je na nekakšni retro poti, obljublja tudi stari katrci podoben električni model 4. Električni Renault 4 bo malce nelogično nad modelom 5, saj bo tekmoval z drugimi majhnimi križanci, kot so Citroen e-C3, Kia EV3, Peugeot E-2008 in Smart #1. Bo pa iz petke podedoval pogonske sklope in baterije, kar pomeni, da utegne biti vozno prepričljivejši od konkurentov. In obenem še presneto praktičen. S prostornimi zadnjimi sedeži in enako prostornim prtljažnikom bo to avto, ki ga boste videli povsod – nanj bodo prisegali tako starši kot upokojenci.