Pametni dom diha (sam)

Jože Polh
20.03.2025 05:00

Pametni sistemi za prezračevanje doma revolucionarno spreminjajo način upravljanja kakovosti zraka in udobja v naših domovih.

Poslušaj
Shutterstock

V sodobnih stavbah, ki jih pogosto spremlja strokovni pridevnik »zrakotesno«, je pravilno prezračevanje ključnega pomena za ohranjanje zdrave kakovosti zraka v prostorih. Visoka vlaga in slabo kroženje zraka lahko povzročita nastanek plesni in celo strukturne poškodbe. Sistem za prezračevanje pametnega doma ne le odvaja star in vlažen zrak, temveč v dom vnaša filtriran, svež zrak in tako ustvarja bolj zdravo okolje za vso družino.

A izboljšana kakovost zraka, ki jo zagotavljajo pametni sistemi za prezračevanje doma, ni edina korist. Skrbijo tudi, da je zrak v pametnem domu brez onesnaževal, alergenov in vlage. Odlikuje jih tudi visoka energetska učinkovitost – prilagajanje prezračevanja glede na uporabo prostora in kakovost zraka zmanjša porabo energije in zniža račune za elektriko. Za piko na i pa je z veliko začetnico pisano še udobje: avtomatizirani sistemi stalno prilagajajo pretok zraka in temperaturo, s čimer zagotovijo, da je v vsakem prostoru zagotovljena želena raven udobja.

Kako deluje pametno prezračevanje doma?

Pametni sistemi za prezračevanje doma uporabljajo napredne tehnologije za spremljanje in nadzor pretoka zraka. Ti sistemi so del širšega ekosistema pametnega doma, ki vključuje naprave, kot so pametni termostati, luči in varnostni sistemi. Prezračevalne rešitve se pri tem osredotočajo na upravljanje zraka, ki ga dihate, in zagotavljajo, da je ta čist, svež in ima pravo temperaturo. To dosežejo s kombinacijo senzorjev in ventilatorjev.

Senzorji temperature in vlažnosti merijo trenutne razmere in pomagajo sistemu odločiti, kdaj je treba dovesti svež zrak ali izločiti izrabljen zrak. Senzorji kakovosti zraka so še odtenek naprednejši, saj zaznavajo onesnaževala, kot so CO2, formaldehid in hlapne organske spojine. Na račun njihovih meritev prezračevalni sistem ve, ali je zrak, ki ga dihate, varen in zdrav, sicer ga »zamenja«.

Za to potezo pa potrebuje pametne krmilnike. Ti so možgani sistema, saj analizirajo podatke iz senzorjev in ustrezno prilagodijo prezračevanje. Prezračevanje lahko upravljate prek notranje enote ali mobilne aplikacije. Slednja omogoča daljinsko spremljanje in upravljanje prezračevanja. Z aplikacijo za pametni telefon lahko prezračevalni sistem (in vse druge sisteme v pametnem domu) upravljate od koder koli. To pomeni, da lahko prilagodite nastavitve, preverite kakovost zraka in celo prejmete opozorila, če kaj ne štima.

Vrste prezračevalnih sistemov

Obstaja več vrst prezračevalnih sistemov, prav vse pa je možno prilagoditi za rabo v pametnem domu. Sistemi se med seboj razlikujejo predvsem po načinih za izboljšanje kakovosti zraka in vzdrževanje prijetnega notranjega udobja.

Najbolj celoviti so sistemi, ki zagotavljajo prezračevanje celega objekta – stanovanja ali hiše. Ti sistemi delujejo tako, da neprekinjeno izmenjujejo notranji zrak s svežim zunanjim zrakom. Vgrajeni so lahko v sistem klimatizacije ali pa delujejo samostojno. So idealna rešitev za vzdrževanje stalne kakovosti zraka v domu, a jih je bistveno lažje vgraditi ob gradnji objekta kot pa naknadno.

Med najbolj preprostimi (in zato najcenejšimi) prezračevalnimi sistemi so t. i. izpihovalni sistemi. Ti zgolj odstranjujejo star zrak iz posameznih prostorov, kot so kopalnice in kuhinje. Najpogosteje delujejo s pomočjo ventilatorjev, ki potiskajo zrak iz notranjih prostorov in tako ustvarjajo rahel podtlak, ki skozi netesnosti in prezračevalne odprtine privablja svež zrak. Njihova namestitev je preprosta, učinkoviti pa so tudi pri odstranjevanju vlage in neprijetnih vonjav.

Obratno tehniko uporabljajo prezračevalni sistem, ki skrbijo za svež dovod zunanjega zraka. Ti delujejo tako, da v dom dovajajo svež zrak in ustvarjajo pozitivni tlak, ki skozi netesnosti in prezračevalne odprtine iztisne star zrak. Ti sistemi so še posebej priporočljivi v domovih oziroma objektih, ki imajo težave z radonom ali drugimi zemeljskimi plini. Pomagajo tudi pri filtriranju zunanjega zraka, preden vstopi v dom, in tako izboljšajo splošno kakovost zraka.

Nazadnje so tu še uravnoteženi prezračevalni sistemi.

Pogosto so opremljeni s funkcijami za rekuperacijo toplote ali energije. Zelo primerni so za novogradnje in temeljito sanirane nepremičnine (z nizko prepustnostjo), saj zagotavljajo energetsko učinkovito prezračevanje. Uporabni so tudi v podnebnih območjih z ekstremnimi temperaturami, saj lahko predhodno pripravijo vstopni zrak in tako zmanjšajo energetske potrebe tako pri ogrevanju kot hlajenju.

Kot rečeno, ima vsak od naštetih sistemov svoje prednosti in se lahko prilagodi posebnim potrebam  doma. Poleg načina delovanja je pomembna predvsem pravilna postavitev senzorjev kakovosti zraka in njihova povezava s pametnim krmilnikom.

Shutterstock

Prisluhnite strokovnjakom

Pri izbiri pametnega prezračevalnega sistema je treba upoštevati več dejavnikov, da bo popolnoma ustrezal potrebam prebivalcev doma. Velikost objekta ima seveda ključno vlogo, saj večji domovi navadno zahtevajo naprednejše sisteme z večjimi zmogljivostmi, medtem ko lahko manjši domovi shajajo z enostavnejšimi rešitvami.

Če sistem pametnega doma že imate, potem vsekakor preverite, da je načrtovani prezračevalni sistem združljiv z obstoječo »logiko« vašega pametnega doma. Integracija z napravami, kot so pametni termostati, razsvetljava in varnostni sistemi, lahko izboljša splošno učinkovitost in udobje.

Čeprav se večina proizvajalcev prezračevalnih sistemov hvali z enostavnostjo namestitve le-teh, gre v praksi le najbolj preproste namestiti brez težav. A ker skoraj vsi prezračevalni sistemi zahtevajo vrtanje relativno velikih lukenj v stene, velja to delo prepustiti strokovnjakom, ki so opremljeni z ustreznimi (ogromnimi) svedri in žagami.

Poleg tega velja imeti v mislih, da prezračevalni sistem vendarle ni rešitev tipa »namesti in pozabi«, saj zahteva vsaj malo vzdrževanja.

Zato redno preverjajte in zamenjajte ali očistite filtre, da zagotovite učinkovito kroženje čistega zraka. Prav tako se prepričajte, da na prezračevalnih odprtinah ni ovir ali smeti. Nikar ne pozabite na senzorje – vzdržujte njihovo čistočo in občasno preverite (pravilno) delovanje.

Praktični primer

Predstavljajte si scenarij, v katerem lastnik stanovanja namesti pametni domači prezračevalni sistem, potem ko v kopalnici opazi plesen. Senzorji vlage v sistemu zaznajo visoko raven vlage in samodejno povečajo prezračevanje ter tako preprečijo nadaljnjo rast plesni. Lastnik stanovanja lahko spremlja kakovost zraka s svojega telefona in po potrebi izvede prilagoditve ter tako zagotovi bolj zdravo domače okolje – seveda s takojšnjo odstranitvijo plesni.

Pametni domači prezračevalni sistemi niso več luksuz in del dragih stavb, temveč postajajo nuja za ohranjanje zdravega in udobnega bivalnega prostora. Ti sistemi z vključevanjem naprednih senzorjev in daljinskega spremljanja zagotavljajo učinkovit način za enostavno upravljanje kakovosti zraka v vsakem domu. Pametni dom je zdrav dom, je dom, ki diha (sam).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.