Razvajanje oči in ušes se nadaljuje

Miran Varga Miran Varga
25.01.2023 11:04

Sejem CES je najvplivnejši tehnološki dogodek na svetu – je tudi poligon za prebojne tehnologije in globalne inovatorje. Tole nas je navdušilo letos.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
ASUS

Kot je že v navadi, nas na sejmih potrošniške elektronike, in CES je daleč največji med njimi, najprej očarajo najrazličnejše naprave z najrazličnejšimi zasloni. Nič drugače ni bilo letos, pričakala nas je vrsta novih televizorjev in prenosnikov z letnico 2023. Videli smo ambiciozne ideje in konceptne izdelke, ki morda nikoli ne bodo prišli na trg, vendar bi lahko oblikovalce in inženirje navdihnili, da bodo še naprej sanjali in ustvarjali. Zabavali so nas (ne)običajni roboti, leteče stvaritve in izdelki, ob katerih smo se le začudeno praskali za ušesi. Pojdimo po vrsti.

Vladarji dnevnih sob

Začnimo s televizorji. LG je na letošnjem sejmu predstavil več novih televizorjev OLED, med katerimi je izstopal model Signature OLED M3. Pri 97-palčnem velikanu pa ni najbolj zanimiv njegov zaslon, temveč tehnologija v njem. Obvlada namreč brezžično sprejemanje videoposnetkov in zvoka prek ločene »škatle«, za katero LG pravi, da jo lahko postavite do 10 metrov stran od televizorja. Razen napajalnega kabla je M3 brez kablov, vse ostalo, priključite v že omenjeno škatlico, ki jo namestite ali skrijete na poljubno mesto. LG tehnologijo brezžičnega prenosa imenuje Zero Connect in trdi, da lahko ta njegov izum lahko zagotavlja do trikrat višje hitrosti kot brezžični standard WiFi 6. Televizor za 25 tisočakov podpira predvajanje vsebin v ločljivosti 4K z osveževanjem 120 Hz in mu glede prikazane slike ni moč prav nič očitati. Želimo si le, da bi se rešitev Zero Connect sčasoma pojavila tudi pri LG-jevih cenovno dostopnejših televizorjih, saj prinaša novo dimenzijo vsestranskosti.

LG

Južnokorejski tekmec LG-ju seveda ni ostal dolžan. Pri Samsungu smo tako lahko občudovali televizor S95C z nadgrajeno tehnologijo QD-OLED, ki združuje najboljše iz sveta tehnologije kvantnih pik in OLED-osvetlitve. 77-palčni televizor je ob tem debel vsega en centimeter, pri čemer je proizvajalec vanj uspel vgraditi celo prostorski zvočni sistem OTS+, vsi priključki pa so v ločeni škatlici One Connect, ki je s televizorjem povezana z optičnim vodnikom. Izjemna svetilnost televizorja po navedbah proizvajalca dosega kar 2000 nits, kar bo razveselilo vse, ki uživajo v vsebinah, posnetih v tehniki HDR, saj se takrat zdi, da prikazana slika pred našimi očmi kar oživi. Tudi zato, ker izjemna svetilnost začuda ne vpliva na prikaz barv. Ločljivost televizorja je še vedno 4K, a se zdi, da bomo kmalu deležni tudi obsežnejše ponudbe televizorjev ločljivosti 8K, s katerimi nas proizvajalci na sejmih dražijo zadnja leta.

Hisense na CES 2023
Hisense

Da so televizorji vladarji dnevnih sob, velja le do trenutka, ko se jim ob rob postavijo projektorji, ki so sposobni prikazati še bistveno večjo sliko. V svetu projektorjev so zadnji krik mode laserski kinematografski projektorji, največje pozornosti pa so deležni modeli proizvajalcev Epson, Hisense in XGIMI. Hisense, ki na področju laserskih televizorjev in projektorjev premore kar 1700 patentov, se je letos še okrepil z novim partnerjem – podjetjem Leica. Rezultat njunega sodelovanja je laserski projektor z ultrakratko projicirno razdaljo Leica Cine 1, ki je kombinacija inovativnega laserja s trojnim barvnim čipom (tega poganja Hisensova tehnologija), projekcijskih leč Leica in tehnologije Leica Image Optimization (LIOTM), projicira sliko izjemne kakovosti in zagotavlja vrhunsko kinematografsko izkušnjo. Tudi na račun vgrajenih zmogljivih zvočnikov s tehnologijo Dolby Atmos in podporo prostorskemu zvoku.

Inovacije v svetu prenosnikov

Po pričakovanjih je bilo letos zelo pestro v svetu prenosnih računalnikov, saj so bili proizvajalci deležni nove generacije procesorjev tako iz Intelovega kot AMD-jevega tabora. Procesorjem Core 13. generacije in sedmi generaciji procesorjev AMD Ryzen ne moremo očitati nič slabega, oboji so na papirju izjemno impresivni in bodo poskrbeli za nov nivo procesorskih in grafičnih zmogljivosti ob podaljšani avtonomiji baterije, kar je zelo pohvalno. A to še zdaleč niso bile edine inovacije.

Lenovo se je denimo odločil, da na prenosniku Yoga Book 9i ne bo več tradicionalne fizične tipkovnice (lahko pa si kupec omisli Bluetooth tipkovnico). Namesto te je dodatni 13,3-palčni zaslon OLED na dotik, ki se lahko po zaslugi izjemno prilagodljivih tečajev zaslona postavi v katerikoli položaj. Lahko je klasični prenosnik z emulirano tipkovnico, pošastno velika tablica ali pa računalniški monitor, kot ga še ni bilo. Vgrajeno stojalo namreč omogoča, da sta zaslona lahko postavljena drug na drugega ali drug ob drugem, odvisno od potreb uporabnika. Inovativna programska oprema prav tako izboljšuje uporabnikove možnosti za delo, učenje, pretakanje vsebin, ustvarjanje in lahkotno igranje iger. Še celo digitalno pero je na voljo. Naprodaj bo že v kratkem, cena pa okoli dva tisočaka.

Prenosnik Yoga vsekakor ostaja zvest svojemu imenu.
Lenovo

ASUS pa je pokazal prenosni računalnik, pri katerem se 3D-podobe pojavljajo na zaslonu, ne da bi bilo treba uporabniku nositi očala. ASUS ProArt Studiobook 16 3D OLED uporablja patentirano tehnologijo, poimenovano "prostorski vid", ki s pomočjo leče kamere sledi gibanju uporabnikove glave in njegovim očem ter poskrbi, da je slika videti, kot da bo skočila iz zaslona. 16-palčni zaslon lahko preklaplja med 2D- in 3D-prikazom slike v izjemno visoki ločljivosti. Čeprav morda ne čutite potrebe, da bi celice v vaših Excelovih delovnih listih izskočile, pa to ne velja za grafične oblikovalce in arhitekte, ki morajo razmišljati in delati v 3D-prostoru.

ASUS

Metaverzum vse bolj prepričljiv

Obogatena ali navidezna resničnost – AR- ali VR-očala – to je zdaj vprašanje. Ali pa tudi ne. HTC Vive XR Elite je najnovejša različica HTC-jevih očal za navidezno resničnost, ki resnično prepriča. Prvenstveno že s svojo velikostjo in težo, saj se po zunanjih merah bistveno ne razlikujejo več od modnih očal, pa tudi težo so glede na predhodno generacijo kar prepolovila. Še več, prijazna so tudi do uporabnikov, ki sicer nosijo očala. Vgrajene imajo namreč nastavke, s katerimi lahko prilagodijo prikaz dioptriji uporabnika, torej temu sploh ni treba nositi klasičnih očal. In virtualni svetovi z metaverzumom na čelu so naenkrat postali veliko bolj privlačni – dva zaslona ločljivosti 2K pred očmi pričarata površino, primerljivo s televizorjem diagonale poltretjega metra.

HTC

Bi raje dejanski svet, nadgrajen z uporabnimi informacijami? V tekmo za najboljša očala obogatene resničnosti se je vmešalo podjetje TCL in družbama Apple in Meta vrglo resno rokavico. No, bolje rečeno, očala RayNeo X2. Ta AR-očala so opremljena z zaslonoma Micro-LED z optičnim valovodom, ki ne omejuje uporabnikovega pogleda, torej jih lahko stalno nosi in uporablja pred oči servirane dodatne informacije. Slika je presenetljivo ostra, na voljo je funkcija fotografiranja, glasbo pa lahko poslušamo kar prek okvirja očal. V praksi nas je navdušila funkcija prevajanja v realnem času: med pogovorom s tujcem nam očala lahko dodajo prevedene podnapise na dno vidnega polja! Zmorejo celo zaznati in prevesti pogovore, ki se odvijajo v naši bližini. Prebojna tehnologija? Vsekakor.

TCL

Matter osvaja pametni dom

Med največjimi zmagovalci sejma CES 2023 je tudi Matter, novi komunikacijski standard za rešitve na področju pametnega doma, ki je očitno uspel v svoji nameri, da naredi red na tem področju oziroma povezovanju različnih naprav več sto ponudnikov. Podporo je pridobil tako od velikanov kot butičnih proizvajalcev. Široka industrijska podpora standarda Matter bo končno omogočila brezskrbne nakupe naprav za pametni dom, saj so se do sedaj uporabniki tako ali drugače ujeli v enosistem posameznega ponudnika.

Samsung je tako že predstavil SmartThings Station, majhno vozlišče za pametni dom, ki je veliko približno toliko kot škatlica igralnih kart. Je nekakšen švicarski vojaški nožek med vozlišči pametnega doma, saj se lahko s pritiskom na gumb poveže z vsemi pripomočki, ki so združljivi z Matterjem. Deluje s povezavami Wi-Fi, Bluetooth, Thread in Zigbee, z aplikacijo SmartThings pa lahko ustvarimo poljubne prednastavitve za povezane naprave v svojem domu. Hkrati deluje še kot brezžični polnilec za pametne telefone in uporabniku celo pošlje obvestilo, ko je njegova naprava napolnjena. Naprodaj naj bi bil že v kratkem za 60 dolarjev, kar je bistveno ugodneje od malodane vseh drugih vozlišč za pametne domove.

GizChina

Kruha in iger

Za najboljšo igričarsko novotarijo na sejmu ni bil razglašen noben izmed številnih ukrivljenih računalniških monitorjev, temveč Sonyjeva rešitev, ki sliši na ime Project Leonardo. Gre za igralni pripomoček, zasnovan posebej za ljudi z omejenim motoričnim nadzorom. Ne le, da je ta nadvse prilagodljivi pripomoček videti zelo lično, je tudi nadvse učinkovit. Komplet krmilnikov, ki deluje z igralno konzolo PlayStation 5, ponuja dve okrogli igralni ploščici z zamenljivimi gumbi, priključke za dodatke tretjih oseb in druge vmesnike, ki jih je mogoče prilagoditi potrebam igralca. Krmilnika lahko ležita ravno na mizi ali pa ju igralec namesti na stojalo, vse tri naprave lahko celo spremeni v en sam igralni plošček.

Sony

Po dolgem času (čakali smo vse od modela Nintendo Switch) smo dočakali tudi odlično ročno igralno konzolo. Ta sliši na ime Razer Edge, poganja pa jo zmogljivi mobilni procesor Snapdragon G3x Gen 1. Ker stavi predvsem na rabo storitev igranja v oblaku, konzola podpira najhitrejši brezžični vmesnik Wi-Fi 6E, na voljo pa bo tudi v različici z mobilno povezljivostjo 5G. 8 GB delovnega pomnilnika in 128 GB shrambe v kombinaciji z vrhunskim zaslonom OLED s frekvenco osveževanja 144 Hz ter intuitivnim haptičnim krmilnikom Kishi V2 Pro poskrbi, da je celotna izkušnja vrhunska. Preverjeno – ob igranju iger za operacijski sistem Android in igrah prek storitev, kot sta GeForce Now in Xbox Game Pass, skoraj ni zamika. Igričarje bo tako še najbolj motila okoli 6-urna avtonomija baterije.

Razer

Na sejmu CES je bilo predstavljenih še obilo drugih novosti, ki jih tokrat predstavljamo v tematskih rubrikah. Bodite brez skrbi, saj se zdi, da inženirjem domišljije zlepa ne bo zmanjkalo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta