Skrb za baterije

Miran Varga
14.11.2024 09:27

Kljub temu, da baterije oziroma hranilniki energije napajajo čedalje več naprav, ki jih uporabljamo vsakodnevno, opažam, da uporabniki še niso razvili ustreznih navad oziroma dobrih praks. Verjetno zato, ker jih niti ne poznajo ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Začnimo z napravami, od katerih se skoraj ne ločimo. Večina nas – tako običajnih uporabnikov kot tehnoloških navdušencev – nenehno išče pametne telefone s kar najdaljšo avtonomijo baterije. Medtem ko hitro polnjenje baterije to res hitro napolni z energijo, pa odsotnost zamenljivih baterij pomeni, da se bodo litij-ionske celice v naših telefonih sčasoma (pospešeno) postarale in poslabšale, kar bo seveda negativno vplivalo na življenjsko dobo baterije. Če imate pametni telefon že nekaj let, ste verjetno opazili, da baterija ne zdrži več tako dolgo, kot je zdržala, ko je bil telefon povsem nov. Čez tri ali štiri leta mnogi telefoni po polnjenju težko zdržijo ves dan. Če telefon uporabljate še dlje, lahko to pomeni tudi težave z zanesljivostjo delovanja, saj se lahko soočite z nenadnimi izklopi.

Žal se zmogljivost baterije s starostjo neizogibno zmanjšuje. Vendar to ne pomeni, da ne morete storiti ničesar, da bi podaljšali življenjsko dobo baterije pametnega telefona. Med vrsto znanstveno dokazanih nasvetov za čim daljšo življenjsko dobo baterije je na prvem mestu nasvet, da se izogibajte se polnim ciklom polnjenja (0 do 100 %) in polnjenju čez noč, ko je telefon več ur povezan s polnilcem. Namesto tega telefon raje večkrat polnite z delnimi polnjenji. Toda, spet, ne bodite kot najstniki in vplivneži, ki telefon na polnilec priklopijo tudi po desetkrat dnevno. S tem boste prej ali slej uničili polnilni priključek.

Če vaš telefon to podpira, je vsekakor dobro v nastavitvah omejiti zgornjo kapaciteto polnjenja. Tudi hitro polnjenje in brezžično polnjenje uporabljajte poredko in ko je naprava hladna, saj segrevanje pospešuje staranje kemije v celicah baterije. Med polnjenjem telefona ne pokrivajte in ne igrajte intenzivnih iger, ne prenašajte videoposnetkov in ne izvajajte drugih intenzivnih delovnih obremenitev, saj bi s tem še dodatno segrevali in obremenjevali baterijo. Podobno kot za mobilnike velja tudi za prenosnike in tablice.

Na drugi strani pa so največje baterije, s katerimi imamo opravka. Akumulatorji, ki zagotavljajo ogromno energije za pogon vozil, opremljenih z elektromotorji, so najdražji del slehernega električnega vozila. In ker vozil ne menjamo tako hitro kot telefonov, je zanje treba ustrezno skrbeti. Prav tako se velja izogibati 100-odstotni napolnjenosti baterije. »Do čepa« baterijo napolnimo le enkrat na četrtletje, saj s tem poskrbimo, da bo baterijski računalnik umeril napetost v celicah, ali pa takrat, ko se odpravljamo na daljšo vožnjo – pa še takrat je priporočljivo, da po polnjenju takoj odpeljemo. Opažam, da veliko škodo delajo že slabo podučeni prodajalci vozil. Tako v javnosti pogosto zasledim mnenje uporabnikov, da bodo raje kupili električno vozilo z baterijo tipa LFP, saj to lahko polnijo do 100 %, kot pa vozilo z baterijo »pasme« NMC, kjer se priporoča polnjenje (le) do 80 %. To je norost. Kakršnokoli polnjenje baterije EV do maksimalne zmogljivosti, če po tem takoj ne odpeljemo, je škodljivo za baterijo. V primeru baterij LFP pa se priporoča nekoliko pogostejše polnjenje do 100 % le zato, da baterijski računalnik natančneje umeri kapaciteto baterije, sicer o tej bolj kot ne ugiba. A to zgolj pomeni, da ni priporočljivo voziti do »računalniško sporočenih« 0 %, saj lahko energije v bateriji zmanjka že nekoliko prej.

Ta močno vpliva tudi na vrednost rabljenega električnega vozila. Degradacija baterije je večslojna, nanjo vplivata tako starost kot način uporabe. In če proti prvi kot uporabniki ne moremo ničesar storiti – večina baterij EV v prvih treh letih »utrpi« okoli 10-odstotno starostno degradacijo, ki pa se nato močno upočasni –, lahko s pravilno uporabo poskrbimo, da baterija ne bo postala problematičen del našega vozila. Moj nasvet – če nameravate EV imeti vsaj desetletje, napolnjenost baterije pri vsakdanjih vožnjah držite pod 60 % (vsekakor pa pod 80 %). Tudi enostaven nasvet ABC (angl. always be charging) oziroma »vedno polni« je zdrav – če ob krajših postankih, npr. ob skoku v trgovino ali na kakšno dejavnost, na počasni polnilnici bateriji dodate po 10, 15 ali 20 % odstotkov energije.

Kako pa vi skrbite za hranilnike energije v vaših napravah?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.