Ali veste, kako živa je solata Živa?

Nina Ambrož Nina Ambrož
13.09.2017 18:12

S sodobno kmetijsko tehnologijo - bioponsko pridelavo, finančno podporo Delavske hranilnice in evropskih skladov ter dobrim marketingom Panorganic iz Ljutomera širi svojo proizvodnjo, tudi v Avstrijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Panorganic goji več vrst solat, ki do potrošnika pridejo s koreninami vred: od zelene kristalke do salanove rdeče.
Andrej Petelinsek

Ljutomersko podjetje oziroma kmetijsko gospodarstvo KMG Panorganic, ki je pred kakšnimi tremi leti zaslovelo s svojim česnom Česnek, nato pa še s solato z imenom Živa, ki jo v trgovinah prodajajo s koreninami vred, konstantno raste. Pridelavo sadja in zelenjave so hitro razširili na približno 30 pridelkov in polizdelkov, ki jih pridelujejo na več kot 50 hektarjih pridelovalnih površin na prostem in v rastlinjaku v Ljutomeru in bližnji okolici. Letos so povečali nasade borovnic. Razširili so tudi ljutomerski rastlinjak, kjer pridelujejo papriko in paradižnik, ki ga prodajajo izključno v trgovinah Hofer Slovenija pod blagovno znamko Hofer Tržnica. Rastlinjak gradijo tudi v obmejnem Cmureku, kjer bodo Avstrijci že od oktobra lahko kupovali solato in zelišča Živa, saj gre gradnja že h koncu. Osvajajo tudi hrvaški, romunski in bolgarski trg. Okrepili so se tudi z novo pakirno linijo. Kmalu bodo v Sloveniji začeli pridelovati še motovilec, rukolo in špinačo, s ciljem, da postanejo največji slovenski pridelovalec teh pridelkov.

Andrej Petelinsek

Brez pesticidov, a s spodbujevalci rasti in predatorji

"Naša želja oziroma vizija je, da postanemo Slovenci čim bolj samooskrbni s slovenskim sadjem in zelenjavo, saj nam naravne danosti, še posebno v Pomurju, to omogočajo. Mi smo se kmetovanja lotili na moderen način in sledimo novim trendom pridelave, ker tako precej manj onesnažujemo naravo, kar nam je izjemno pomembno. Velik poudarek pa je seveda tudi na kakovosti in brezpesticidni pridelavi," pravi Mario Kurtović, lastnik KMG Panorganic. Posel je začel graditi skupaj z Nikom Miholičem.

Andrej Petelinsek

Stoodstotna rast prihodkov

Panorganic velja za uspešno zgodbo mladih, tudi nagrajenih podjetnikov. Idejo so podprli z denarjem družine ter s finančno nepovratno pomočjo kmetijskega ministrstva in Evropske unije. Pomembno vlogo je odigrala tudi močna podpora Delavske hranilnice, ki jim je skupno odobrila že več kot štiri milijone evrov kreditov. Posel so gradili postopoma. Zemljo so kupovali (20 hektarjev imajo v lasti) in najemali (30 hektarjev) po delih in pretežno "preko oglasne deske na upravni enoti", zato imajo nasade razparcelirane in na več lokacijah, kar otežuje kmetovanje, pravijo. Danes redno zaposlujejo 30 ljudi, občasno angažirajo tudi sezonske delavce. Prihodke so iz leta 2015, ko so jih imeli nekaj čez milijon evrov, povečali na lanskih 2,3 milijona, letos načrtujejo štiri milijone evrov. Dobičkov si doslej še niso izplačevali, vlagajo jih v nove projekte. Letos so ustanovili še podjetje Panorganix, preko katerega vodijo trgovino na debelo. Z dobrim marketingom in piarjem pa konsistentno gradijo tudi blagovno znamko (Živa).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta