V register nepremične kulturne dediščine je trenutno vpisanih 29.863 enot nepremičninske kulturne dediščine. Suhoparna statistika pravi, da jih okoli 500 vodijo pod postavko grajska arhitektura. Največ od teh jih je razvalin, ruševin ali arheoloških ostalin. Za 166 grajskih objektov (in sem ne prištevamo samostanov, muzejev, gostiln, psihiatričnih ustanov, domov za ostarele ali zaporov) neposredno ali posredno skrbi država. To so podatki, ki jih imajo na kulturnem ministrstvu, kjer pa ne vodijo evidence lastništva vseh gradov v neposredni državni lasti. Zato nimajo podatka, koliko za kulturno dediščino namenjajo drugi resorji, občine, seveda niti ne, koliko zasebniki. Gre za okvirne podatke, še sporočajo z ministrstva.
Zgodba o varnosti in 150.000 obiskovalcih več
“Preden smo v upravljanje prevzeli Predjamski grad, je ob podatku, da ga je letno obiskalo 90.000 ljudi, marsikdo rekel: ‘O, to pa je veliko.’ Lani je grad obiskalo 240.000 ljudi. Zame je bil ta grad vedno nekaj izjemnega in to je treba začutiti. Odločili smo se, da si grad zaradi svoje izjemnosti zasluži posebno mesto v svetovnem merilu, in to nam je uspelo – vedno je v vrhu svetovnih lestvic. Prej ta grad – v tem pogledu – praktično ni obstajal,” zgodbo o Predjamskem gradu pripoveduje predsednik upravnega odbora Postojnske jame Marjan Batagelj. “Skrivnost je le v tem, da smo interpretirali tisto, kar imamo. Strategija slovenskega turizma pravi, da moramo pripovedovati zgodbe. Zgodb je veliko, mi pripovedujemo le eno. O njej smo veliko razmišljali in zgodba o Erazmu in njegovem gradu je tukaj. To je zgodba o tem, da je bil grad zgrajen samo zato, da je bil vitez varen. Občutek varnosti je, ne glede na čas ali obdobje, vedno zelo pomemben. To je zgodba, ki jo pripovedujemo, in razume jo vsak, tudi kitajski turist,” dodaja. Na vprašanje, kakšen vpliv ima grad z vsebino na okolje, v katerem je, na kratko odgovarja: “Veliko je treba razmišljati, najti identiteto, in ko pridejo gostje, začne živeti tudi okolica. V bistvu je vse skupaj precej enostavno – mama mora podojiti otroka in Predjamski grad je Postojnska jama, ki je mati turizma v tem delu Evrope, lokalni turistični ponudniki pa pridno žanjejo.”
Rok Kajzer
Varnost, udobje, status
Gradove pri nas so gradili sprva zaradi obrambe in varnosti, kasneje za udobje in dokazovanje statusa v družbi. In zaradi vsega tega so jih nato spet rušili. Gradove so uničevali še potresi, vojne, lokalni spopadi in selitve. Najhuje je bilo med obema vojnama in po drugi, ko so se zgodila množična in načrtna uničevanja grajske arhitekture na Slovenskem. Po podatkih ministrstva za kulturo sta bili svetli izjemi gradova Snežnik in Strmol pri Cerkljah na Gorenjskem. Pa tudi Tuštanj, ki je bil in po vojni ostal v zasebni lasti. Takrat so se začeli prvi parcialni posegi za utrjevanje ruševin (Stari grad v Celju, Kamen pri Begunjah, Rihemberk, Štanjel, Hmeljnik, Kozlov rob, Žužemberk, Kostel, Turjak ...), krpanje streh ali "adaptacije" za namembnosti, ki so gradovom in dvorcem največkrat prinesle več škode kot koristi. V njih so bili vzgojno-izobraževalni ali vzgojno-varstveni zavodi, psihiatrične bolnišnice, vojašnice, zapori, kmetijske zadruge ... Gre za znane gradove: Smlednik, Dornava, Hrastovec, Cmurek, Novo Celje, Begunje, Lanthieri, Jablje ...
Gradovi na Štajerskem
Stanje gradov, ki jih pokriva mariborska območna enota zavoda za varstvo kulturne dediščine, je različno. Kar nekaj gradov je na poti propadanja, na primer Ravno polje (zasebna last po denacionalizaciji), Matzenau v Prosenjakovcih in Fridenau v Črncih. V relativno dobrem stanju so tisti gradovi, ki imajo muzejsko dejavnost, in to ne glede na lastništvo - Maribor, Murska Sobota, Ormož, Lendava, Ptuj. V slabem stanju so nekateri gradovi, katerih lastnik je država, zlasti tisti, ki nimajo nobene vsebine. Nekateri projekti so pripravljeni, vendar se zadeve ustavijo zaradi velikih stroškov obnove, vsebine pa so neznanka - Borl, Viltuš, Dornava. Stanje gradov, za katere skrbijo v občinah Ravne, Bukovje, Slovenj Gradec, Radlje ob Dravi, Slovenska Bistrica, Oplotnica, Kidričevo, Rače - Fram, je še najboljše. Nekaj gradov je še v zasebni lasti, večina jih je potrebna temeljite obnove - Slivnica, Frajštajn, Fridenau, Hamre, Fala ...
Dornava: Naloga vseh
Dvorec Dornava, ki ga trenutno vzdržuje domačinka Irena Cigula, je s parkom vred nedeljiva celota in je kot tak zaradi kulturnih, krajinskih, umetnostno-arhitekturnih, zgodovinskih in drugih lastnosti zavarovan kot kulturni spomenik državnega pomena. Dvorec je danes le bleda senca tega, kar je bil nekoč. Čeprav je bilo v zadnjih letih veliko poskusov iskanja ustreznih vsebin s strani države, rešitev nismo dobili. Zavod beleži tudi redke pobude s strani lokalne skupnosti, za katero pa sta dokončna obnova in ustrezen program v Dornavi prevelik zalogaj. Tudi zasebne iniciative ni, saj so za takšen projekt potrebna velika sredstva.
Rogatec: Iz račka v laboda
Leta 1990 je bil baročno-renesančni dvorec Strmol v Rogatcu razglašen za kulturni spomenik. Bil je v tako slabem stanju, da bi se sam porušil, a se je zanj, potem ko ga je občina Rogatec dobila pod svoje okrilje, zavzelo lokalno vodstvo. Iz občinskega in državnega proračuna so postopoma uredili streho dvorca, ko pa so se lotili notranjih prostorov, so to sanacijo financirali iz takratnega tako imenovanega kulturnega tolarja. V projekt sta vstopila še zasebnika in prispevala polovico denarja za obnovo. To je zgodba o uspešnem javno-zasebnem partnerstvu, ki vabi v občino Rogatec. Veliko tekočih stroškov pokrijejo že od prodanih vstopnic.
Drage najemnine in zadnje opcije
A prenova grajske arhitekture oziroma kulturne dediščine pri nas nasploh je zadnje desetletje preprosto - zastala. "Ministrstvo sicer podpira vse vsebine, ki so usmerjene k ohranjanju in varovanju ter prezentaciji grajske arhitekture. A vse se začne in konča pri denarju. Večina posameznikov in lokalnih skupnosti tega denarja žal nima. Poleg dodatnih finančnih virov si prizadevamo najti tudi rešitve za bolj fleksibilno zakonsko podlago, ki bi omogočala lažje ali pa drugačno najemanje grajskih objektov in nasploh nepremičnin, ki imajo status kulturnega spomenika. Najemnina grajskega objekta ne more biti komercialna, ker ima najemnik popolnoma drugačne pogoje kot najemnik sodobnih pisarniških ali gostinskih prostorov, recimo v Ljubljani. Cene najemnin ali kupnin, ki se oblikujejo skladno z zakonskimi podlagami, so zelo visoke in odvračajo potencialne najemnike in kupce. Če na internetu preverimo prodajo gradov v Provansi ali recimo v sosednji Avstriji, najdemo srednjeveški grad, ki je opremljen, z bazenom, urejeno parkovno površino in se prodaja za malo manj kot dva milijona evrov, pri nas pa te cene dosegajo gradovi, potrebni temeljite obnove. Razumne cene bi pomagale najti najemnike oziroma kupce. Postopek dražbe je danes tak, da začnemo z ocenjeno vrednostjo, potem pa se v naslednjih dveh poskusih cena še znižuje. In kupci seveda čakajo na zadnjo opcijo. Dvorec Slivnica pri Mariboru, ki je v upravljanju ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, je bil na primer pred kratkim na dražbi prodan za 181 tisoč evrov."