V občini Gorišnica, kjer so lani poskrbeli za obnovo strehe na Dominkovi domačiji, bodo letos 30 tisoč evrov namenili za izdelavo projektne dokumentacije in najnujnejšo zavarovanje Sokovega mlina pred propadanjem.
Domačija živi z domačini
"Streho Dominkove domačije, ki že več kot 300 let kljubuje zobu časa, smo v preteklem letu obnovili z denarjem, ki smo ga pridobili na podlagi javnega razpisa ministrstva za kulturo. Dela smo zaupali Antonu Golnarju iz Sovjaka, enemu še redkih mojstrov pokrivanja slamnatih streh, ki je tudi sam poskrbel za rženo slamo in delo opravil pod nadzorom mariborske enote zavoda za varstvo kulturne dediščine. Obnovitvenih del je bil deležen tudi leseni koruznjak z leseno strešno kritino," pravi Matevž Cestnik, direktor občinske uprave, in dodaja, da jih je obnova stala nekaj manj kot 34 tisoč evrov in je občina od države za uspešno prenovo prejela dobrih 14 tisoč evrov.
Do mlina ob Zvirenčini
Kaže pa, da Dominkova domačija ne bo več edina vez Gorišničanov s preteklostjo, saj so začeli pridobivati projektno dokumentacijo za obnovo Sokovega mlina v naselju Formin.
30
tisoč evrov so namenili za začetek obnove Sokovega mlina
Mlinskega kolesa ni več
"Temelji in stene Sokovega mlina so zidani iz kamna, gornji deli zidov pa tudi iz žgane opeke. Notranjost in oprema mlina sta še vedno ohranjeni, s sobo za mlinarja, mlinskega kolesa pa ni več," je pred petimi leti v šolski raziskovalni nalogi ugotavljal Mihael Leben, takrat šestošolec.