Z izjemnim prispevkom k zaposlovanju, inovacijam in mednarodni trgovini, predstavlja sektor z visoko dodano vrednostjo, ki ni le motor gospodarske rasti, temveč tudi nepogrešljiv dejavnik pri krepitvi javnih zdravstvenih sistemov. Kako se v tem kontekstu znajde Slovenija in kaj lahko naredimo za boljše izkoriščanje njenega potenciala?
Evropski farmacevtski sektor kot globalni igralec
Farmacevtska industrija v Evropi ustvarja izjemno gospodarsko vrednost. V letu 2022 je prispevala 311 milijard evrov bruto dodane vrednosti (BDV), kar predstavlja skoraj 2 odstotka celotnega evropskega gospodarstva. To farmacevtsko industrijo uvršča med ključne komponente gospodarskega sistema Evropske unije (EU), s pomembnimi vplivi na regionalne in nacionalne ekonomije. Tudi Slovenija se lahko pohvali z močno farmacevtsko industrijo, saj naša podjetja sodijo med globalno priznane proizvajalce.
Farmacevtski izdelki so med vodilnimi izvoznimi proizvodi Evrope, saj ustvarjajo trgovinski presežek v višini več kot 100 milijard evrov na leto. Ključni izvozni trgi vključujejo Združene države Amerike, Kitajsko in Japonsko, kar Evropo postavlja v ospredje globalne farmacevtske trgovine. Ta presežek poudarja vlogo industrije pri uravnoteženju evropske trgovine in zagotavljanju gospodarske stabilnosti.
Farmacevtska industrija predstavlja vrhunec visokotehnološke proizvodnje v Evropi. Zaradi uporabe najsodobnejših tehnologij, visoko usposobljene delovne sile in strogih standardov kakovosti, industrija postavlja merila za druge proizvodne sektorje. Ta osredotočenost na kakovost in inovacije krepi konkurenčno prednost Evrope na svetovnem trgu.
Poleg gospodarskega prispevka ima farmacevtska industrija ključno vlogo pri podpori javnih zdravstvenih sistemov. Z zagotavljanjem dostopa do zdravil in inovacijami, ki obvladujejo bolezni, industrija zmanjšuje stroške zdravstvene oskrbe in povečuje produktivnost delovne sile. Ta dvojna vloga – gospodarska in družbena – odraža njeno edinstveno vrednost.
Pomen farmacevtske industrije za Slovenijo
Farmacevtski sektor ima v Sloveniji velik gospodarski vpliv. Leta 2022 je farmacevtska industrija prispevala 2,9 milijarde evrov k bruto dodani vrednosti in podpirala 25.600 delovnih mest v Sloveniji. Naša podjetja so globalno priznana in igrajo pomembno vlogo na svetovnem farmacevtskem trgu.
Kljub uspehom pa Slovenija zaostaja na področju dostopnosti inovativnih zdravil. Po podatkih zadnje raziskave Patient WAIT Indeks*, ki je bila objavljena aprila 2024, je povprečen čas za uvedbo novega zdravila na slovenski trg znašal 563 dni, kar je pod evropskim povprečjem, ki znaša 531 dni. V Nemčiji, ki je vodilna na tem področju, dostop do novega zdravila v povprečju zahteva 128 dni. Podatki se nanašajo na 167 inovativnih zdravil, ki so dobila dovoljenje za promet po centraliziranem postopku s strani Evropske agencije za zdravila med leti 2019 in 2022.
Izzivi in priložnosti
Farmacevtska industrija se na evropski in slovenski ravni sooča s številnimi izzivi. Globalna konkurenca iz ZDA in Kitajske se zaostruje, saj te države intenzivno povečujejo vlaganja v raziskave in razvoj (R&R). Medtem ko evropska farmacevtska industrija beleži 4,4-odstotno letno rast naložb v R&R, Kitajska dosega kar 20,7-odstotno rast.
Regulativne zahteve, cenovni pritiski in naraščajoča globalna konkurenca dodatno otežujejo položaj evropskih in slovenskih farmacevtskih podjetij. Slovenija mora zato povečati vlaganja v raziskave, digitalizacijo in privabljanje visoko usposobljenih kadrov. Pomembno je tudi pospeševanje postopkov za odobritev novih zdravil na nivoju EU, saj bi to pripomoglo k boljši dostopnosti in hitrejšemu izboljšanju zdravstvenih rezultatov.
Pomen inovacij in strateških politik
Farmacevtska industrija ni le eden od stebrov gospodarstva, temveč neposredno vpliva na kakovost našega življenja. Z inovacijami omogoča daljšo življenjsko dobo, boljše zdravljenje in izboljšano delovno produktivnost prebivalstva. To pa krepi tako nacionalno gospodarstvo kot družbeno blaginjo.
Industrija je tudi pomemben delodajalec. Po vsej Evropi neposredno in posredno podpira 2,3 milijona delovnih mest, v Sloveniji pa zagotavlja zaposlitev za tisoče visoko usposobljenih strokovnjakov.
Evropa mora za ohranitev svoje vodilne vloge na področju farmacije sprejeti strategije, ki spodbujajo inovacije, ščitijo intelektualno lastnino in podpirajo čezmejno sodelovanje. Podobno mora tudi Slovenija krepiti sodelovanje med raziskovalnimi ustanovami in gospodarstvom ter ustvarjati okolje, ki privablja tuje in domače naložbe v sektor raziskav in razvoja.
Farmacevtska industrija kot temelj prihodnosti
Farmacevtska industrija ni le gospodarski motor, temveč tudi eden od ključnih dejavnikov za izboljšanje kakovosti življenja. Njena dvojna vloga – gospodarska in družbena – poudarja, kako pomembno je, da Slovenija in Evropa vlagata v njen razvoj. Samo tako bomo lahko kos globalni konkurenci in bomo zagotovili dolgoročno gospodarsko ter družbeno blaginjo.
*Patient WAIT Indeks – več informacij tu: https://www.efpia.eu/media/vtapbere/efpia-patient-wait-indicator-2024.pdf