Nasino letalo Gulfstream III. je aprila, ko je kartografiralo grenlandsko ledeno ploščo, da bi naredilo projekcije dviga morske gladine, s svojim radarjem posnelo nekaj povsem nepričakovanega. Natančna tehnologija UAVSAR je namreč pod tridesetimi metri ledu odkrila zapuščeno mesto – nekdanjo ameriško vojaško bazo Camp Century, posnetek pa je bil objavljen 25. novembra.
Oporišče, ki ga sestavljajo kilometri predorov pod ledom, je bilo zgrajeno leta 1959, v času hladne vojne, potem ko sta ZDA in Danska podpisali Grenlandsko obrambno pogodbo. Nahaja se na severozahodu otoka, približno 250 kilometrov od obale, vzhodno od druge, "površinske" vojaške baze - Pituffik.
Gradbeni projekt ni bil skrivnost, vendar je bil Camp Century uradno raziskovalna postaja – in znanstveniki, ki so tam bivali, so naredili pomembna geološka odkritja. Toda znanstvene raziskave so bile le krinka za jedrsko vojaško bazo, skrito globoko v ledu, piše portal PunKufer.
Camp Century so zgradili iz šest tisoč ton materiala, ki so ga pripeljali s sanmi, pripeljali pa so tudi "zvezdo" baze, jedrski reaktor PM-2 – po delih. Bazo je sestavljalo 21 predorov v skupni dolžini 4023 kilometrov, kar je bil le manjši del od načrtovanega. Uporabili naj bi jih za jedrske balistične rakete srednjega dosega, a so projekt hitro opustili, saj so se predori leta 1966 porušili, nato pa je bilo oporišče opuščeno.
Reaktor so razstavili in premaknili, ne pa tudi jedrske odpadke, ki so še vedno pod ledom – a če se bo led začel topiti, bi lahko imeli nevarni odpadki resne posledice za okolje in povzročili ekološko katastrofo. Nedavna študija napoveduje, da se bo led na tem območju stopil do leta 2090, še piše PunKufer.