Išče se Vegradov bombaš

Gordana Possnig
16.04.2021 06:00
Bojana Poplaza, ki naj bi bil na vhodna vrata velenjskega Vegrada septembra 2010 nastavil ročno bombo, celjsko sodišče išče, da bo zoper njega nadaljevalo spomladi 2012 prekinjeno sojenje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Domevni Vegradov bombaš Bojan Poplaz na eni od zadnjih obravnav na celjskem sodišču Foto: SHERPA
Sherpa

Kar nekaj odmevnih kazenskih zadev na celjskem sodišču še vedno ni dočakalo pravnomočnega sodnega epiloga. Med njimi je tudi sojenje Celjanu Bojanu Poplazu, ki je slovenski javnosti postal poznan, ko so ga obtožili, da je na vhodna vrata velenjskega gradbenega podjetja v noči na 1. september 2010 namestil ročno bombo, ki pa k sreči ni eksplodirala. Sojenje se je začelo leta 2011, a je bilo maja 2012 prekinjeno, ker so Poplaza aretirali v Nemčiji. Med sojenjem v Celju so mu namreč odpravili pripor. Poplaz je odšel v Nemčijo, kjer je tedaj že živela njegova mama. A ob njegovem obisku v Nemčiji je slovensko-nemški državljan zašel na kriva pota in konec aprila 2012 skupaj z dvema pajdašema, tudi slovenskima državljanoma, oropal banko Sparkasse v mestu Berhausen.

Po oboroženem ropu banke je odšel za nekaj dni v Slovenijo, a se v Nemčijo znova vrnil v prvih dneh maja. Tu pa se je njegovo življenje na prostosti končalo. Ker sta ga pajdaša iz oboroženega ropa izdala, so ga na meji v Nemčijo ustavili policisti. Pristal je v priporu, kasneje je bil obsojen na osem let zapora. Kazen je prestal 8. novembra lani.

Januarska obravnava preklicana zaradi epidemije

Da ga bodo spustili na svobodo, so izvedeli tudi na celjskem sodišču in zoper njega za 12. januar letos razpisali obravnavo. A ker je bila tedaj epidemija koronavirusa na vrhuncu, so bile vse obravnave na slovenskih sodiščih, razen pripornih, preklicane. Danes 60-letnemu obdolžencu obtožnica očita povzročitev splošne nevarnosti in nedovoljeno proizvodnjo in promet z mamili. Na celjskem sodišču smo pred dnevi poizvedovali, kdaj bo zadeva spet razpisana. V uradnem odgovoru so nam zapisali, da se preko mednarodne pravne pomoči in naše policije ugotavlja, kje je obtoženec, ker sodišču ni javil spremembe bivališča po izpustitvi iz zapora v Nemčiji in ko je opravičil izostanek z glavne obravnave 12. januarja letos. Neuradno pa smo izvedeli, da je v tistih dneh Poplaz prišel iz Nemčije v Slovenijo na sojenje, na poti v Celje pa izvedel, da je obravnava preklicana zaradi epidemije. Dober teden dni je še bil v Celju, nato naj bi se vrnil v Nemčijo. Je pa obdolženi Poplaz na dan obravnave v januarju poklical novinarko Novega tednika in ji pred stavbo celjskega sodišča, kjer sta se dobila, med drugim dejal, da bo na sojenju dokazal, da z dogajanjem v Vegradu ni bil povezan.

​Izdali so ga prstni odtisi na izolirnem traku

Spomnimo, da se je v noči na 1. septembra 2010 zamaskiran bombaš okoli druge ure zjutraj pritihotapil do stavbe in na kljuko vhodnih vrat kasneje propadlega velenjskega gradbenega podjetja Vegrada nastavil eksplozivno sredstvo. Vegradov izvršni direktor za gradnje Matej Košič, ki je ob pol sedmih zjutraj prvi prišel v službo, je k sreči pravočasno opazil podtaknjeno bombo in najprej poklical varnostno službo, nato policijo. Bombo so uspešno deaktivirali, začelo se je iskanje bombaša.

Tri tedne kasneje so policisti v lokalu na Ostrožnem v Celju aretirali tedaj 50-letnega Bojana Poplaza. Z dogajanjem na prizorišču so ga preiskovalci povezali na podlagi prstnih odtisov na zelenem izolirnem traku, s katerim je pritrdil bombo. Zanimivo ob vsem tem pa je, da tožilstvo ni nikoli odkrilo motiva, zakaj naj bi to stori. Poplaz ni bil nikoli ne zasebno ne poslovno povezan z Vegradom.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta